"Zrodzeni do szabli" - premiera filmu o polskiej tradycji posługiwania się białą bronią

/ materiały prasowe

  

Historia szabli i jej wpływ na dzieje Polski to temat filmu "Zrodzeni do szabli", który we wtorek będzie można obejrzeć w telewizji HISTORY. Fabularno-dokumentalna opowieść w reż. Pawła Deląga przedstawia symbolikę szabli, tradycje szlacheckie i polskie mity na ten temat.

Polska szabla jest nieodłącznie związana z kulturą szlachecką. Otaczano ją wyjątkową czcią i szacunkiem. Szable konsekrowano, przekazywano z ojca na syna wraz z tradycją powiązanej z nią rodzinnej chwały. Legenda głosi, że na skrzyżowanych szablach chrzczono synów, a te zdobyczne przekazywano wraz ze sztandarami jako ofiarę składaną Bogu

- zachęca HISTORY - amerykańska stacja telewizyjna (dawniej The History Channel), która w Polsce nadaje od 2008 r.

Zrodzeni do szabli - trailer

Fabuła filmu rozgrywa się w XVII-wiecznej Polsce. Młody szlachcic i rycerz Błażej Wronowski rozpoczyna edukację wojskową u Jana Jerlicza - weterana wojny moskiewskiej.

To opowieść o honorze, męstwie i walce widziana oczami młodego rycerza dorastającego w dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów

- podkreślają twórcy.

Obraz wyreżyserował Paweł Deląg, który zagrał w nim także rolę Jana Jerlicza.

To hołd złożony tym, którzy kształtują charakter dbając o wartości, i którzy stają na straży tego, co dla nas najcenniejsze. Wolności i niezawisłości w głowach i sercach

- podkreślił Deląg, dodając, że podejmując się reżyserii filmu chciał, aby powstał film, który mógłby być ciekawą alternatywą, w "kontrze" do narracji sienkiewiczowskiej.

Kocham kino i polską historię, a szczególnie to, co wiąże się z XVII wiekiem. Dawno temu byłem o włos od zagrania Bohuna w "Ogniem i Mieczem", ale pan Jerzy Hoffman zdecydował się wtedy na Aleksandra Domogarowa. Temat do mnie wrócił i to w najczystszej postaci: fabularyzowanego – dokumentu mocno osadzonego w realiach obyczajowo - kulturalnych XVII-wiecznej Rzeczypospolitej

- dodał.

Dokumentalna cześć filmu przedstawia rzemiosło, którego dziełem jest polska szabla. Opowiada również o odtworzeniu tzw. sztuki krzyżowej, czyli staropolskiej koncepcji walki szablą, którą w filmie przedstawił Janusz Sieniawski wraz z synami - pomysłodawca i twórca scenariusza filmu.

Po polskiej premierze filmu "Zrodzeni do szabli" - tydzień później - będzie on wyemitowany - jak zapowiedziała telewizja HISTORY - w 34 krajach Europy i Azji m.in. Rumunii, Rosji, Norwegii, Bułgarii, Czechach, Serbii, Danii, Chorwacji, Kazachstanie, na Węgrzech, Białorusi, Ukrainie i Litwie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezes TK wspomina zmarłego kolegę

zdjęcie ilustracyjne / Arcaion CC0

  

Odszedł wybitny prawnik, wspaniały człowiek, niezłomny sędzia, przyjaciel - oświadczyła dziś prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, odnosząc się do śmierci sędziego TK Grzegorza Jędrejka.

„Dziś zmarł Pan profesor Grzegorz Jędrejek. Jesteśmy pogrążeni w smutku. Odszedł wybitny prawnik, wspaniały człowiek, niezłomny sędzia, przyjaciel. Odchodzi kolejny sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Proszę wszystkich o czas spokoju i refleksji”

 - oświadczyła Przyłębska cytowana na Twitterze Trybunału Konstytucyjnego.

Grzegorz Jędrejek zmarł w niedzielę w godzinach porannych. Był asystentem i adiunktem na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 2003–2017 pracował w Biurze Studiów i Analiz Sądu Najwyższego. Od 2005 r. był zatrudniony na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2012 r. był profesorem nadzwyczajnym UKSW i kierownikiem Katedry Postępowania Cywilnego.

W lutym 2017 r. został wybrany przez Sejm na sędziego TK; ślubowanie złożył 27 lutego 2017 r. W kwietniu 2019 r. został powołany w skład Państwowej Komisji Wyborczej.

Grzegorz Jędrejek urodził się 11 lutego 1973 roku w Puławach. W 1997 r. ukończył studnia prawnicze, a w 1998 r. studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2002 r. uzyskał stopień doktora, a w 2011 r. obronił pracę habilitacyjną.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts