Czarny poniedziałek w Rosji, oszustwa ukarane. Nie milkną komentarze po decyzji WADA

Sankcje związane z aferą dopingową w Rosji wywołały lawinę komentarzy / pixabay

  

"Czarny poniedziałek dla rosyjskiego sportu", "najostrzejsze sankcje w historii" - ocenia we wtorek decyzję WADA rosyjska prasa. Nie brak ocen, że decyzja ta była oczekiwana, jak i zarzutów o stronniczość Światowej Agencji Antydopingowej. Tymczasem ukrywający się w USA były kierownik moskiewskiego laboratorium antydopingowego Grigorij Rodczenkow poparł sankcje: "Nareszcie oszustwa, kłamstwa i fałszerstwa zostały odpowiednio ukarane" - powiedział kanałowi BBC.

Zdaniem Rodczenkowa należy jeszcze raz zbadać wszystkie próbki rosyjskich sportowców z letnich igrzysk w Londynie (2012) i Soczi (2014).

A medale powinny zostać jeszcze raz rozdane. Wszyscy, którzy w nawet najmniejszym stopniu byli związani z dopingiem, powinni zostać ukarani. Tu chodzi przede wszystkim o takie dyscypliny jak lekkoatletyka, podnoszenie ciężarów, biegi narciarskie, biathlon i bobsleje

- dodał Rodczenkow, który z Rosji uciekł w 2016 roku i od tego czasu ukrywa się w Stanach Zjednoczonych.

Decyzji WADA poświęcają pierwsze strony największe dzienniki w Rosji. "Kommiersant" nazywa restrykcje nałożone przez WADA "najostrzejszymi w historii sankcjami" i ocenia, że rosyjski sport spotkała "największa katastrofa w jego historii". Poniedziałkowy werdykt "stał się realnym szczytowym punktem rosyjskiego kryzysu dopingowego", który rozpoczął się w 2015 roku - ocenia gazeta.

Jej zdaniem wymóg WADA, by sportowcy z Rosji - aby wziąć udział w igrzyskach olimpijskich - wykazali, że nie byli zamieszani w programy dopingowe lub że ich próbki nie zostały sfałszowane, oznacza, że w reprezentacji zabraknie wielu pretendentów do medali. Zabronienie Rosji organizowania najważniejszych imprez sportowych w ciągu najbliższych czterech lat może przynieść krajowi "olbrzymią szkodę" materialną i wizerunkową - ocenia "Kommiersant".

O "czarnym poniedziałku dla rosyjskiego sportu" pisze "Niezawisimaja Gazieta".

Decyzja WADA uderza przede wszystkim w "czystych" sportowców z Rosji, którzy będą musieli zderzyć się z biurokratyczną machiną WADA

- ocenia ten dziennik. Jego zdaniem "wielkie jest prawdopodobieństwo, że z powodu cudzych manipulacji i machinacji cierpieć będą niewinni sportowcy".

Ekspert zajmujący się tematyką antydopingową Siergiej Iljukow powiedział "Wiedomostiom", że obecna sytuacja jest wynikiem konsekwentnych i nielogicznych działań rosyjskich władz sportowych. Trudno zrozumieć logikę osób, które zgodziły się na nowe manipulacje z próbkami - argumentuje ekspert. Wygląda na to - jego zdaniem - że ogólne przekonanie o bezkarności działań sprzecznych z prawem i wiara w to, że status wielkiego państwa pozwoli na rozwiązywanie problemów za pomocą kuluarowych rozmów, rozpowszechniły się w Rosji również w dziedzinie sportu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Szumowski stanowczo: "korespondencyjna forma wymiany - całkowicie bezpieczna"

Łukasz Szumowski, minister zdrowia / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Forma korespondencyjna wymiany różnych rzeczy: przedmiotów, listów, kart - jest formą bezpieczną i stosowaną obecnie w całej Polsce - zapewnił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Podkreślił, że rekomendacje dotyczące wyborów prezydenckich wyda po świętach. Minister poinformował również, że obecnie test na koronawirusa można wykonać w każdym szpitalu, a jeżeli nie ma laboratorium, wówczas może zlecić test innemu szpitalowi.

Szumowski był pytany czwartek w TVN24 "ile osób musi umrzeć albo zachorować na koronawirusa, by powiedział, że wybory prezydenckie nie mogą się teraz odbyć".

"Rozumiem, że pani uważa, że w takiej sytuacji należy zamknąć pocztę, Amazona, eBay, Allegro i wszelkie inne firmy kurierskie"

- odpowiedział minister zdrowia.

Na pytanie jak wyobraża sobie kursowanie listonoszy np. do szpitali zakaźnych, by przyjąć pakiety od głosujących, Szumowski odparł: "A jak do tej pory przychodzili? Bo ta forma w szpitalach zakaźnych była stosowana cały czas. Głosowanie w szpitalach się odbywało i to wielokrotnie, i to w szpitalach zakaźnych. Myślę, że tutaj są procedury zabezpieczające personel, pacjentów przede wszystkim".

[polecam:https://niezalezna.pl/321067-szumowski-nic-nie-wskazuje-na-to-zeby-epidemia-miala-wygasnac-w-najblizszych-tygodniach]

Zaznaczył, że "nie zna żadnych danych, które by wskazywały na to, że korespondencja i przekazywanie sobie paczek i listów jest zagrożeniem epidemicznym dla kraju".

Dopytywany czy to znaczy, że uważa, iż wybory mogą odbyć się 10 maja, Szumowski powiedział: "Ja nie powiedziałem, czy wybory mają się odbyć w maju czy nie. Ja uważam, że forma korespondencyjna jest formą bezpieczną i jest formą stosowaną obecnie w całej Polsce, forma korespondencyjna wymiany różnych rzeczy: przedmiotów, listów, kart itd."

Zaznaczył, że jeśli chodzi o wybory prezydenckie, rekomendacje dot. bezpieczeństwa zostaną wydane po świętach.

Minister powiedział też, że każdy szpital może wykonać lub zlecić wykonanie testu dla pracowników medycznych i pacjentów. Koszty testu w kierunku koronawirusa, w wysokości 500 zł, są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Szumowski podkreślił, że obecnie w Polsce można wykonywać do 13-14 tys. testów na dobę. Zwrócił uwagę, że poprzedniej doby takich testów wykonano 8,3 tys.

"Czyli jeszcze te moce nie zostały wypełnione. Ja naprawdę apeluję, żebyśmy wykorzystali te ilości testów, które są, te moce przerobowe laboratoriów"

- powiedział.

Wskazał, że priorytet w wykonywaniu takich badań mają nie tylko medycy, ale także pacjenci z niewydolnością oddechową i na OIOM-ach. "Każdemu z takich pacjentów powinien być wykonany test" - podkreślił.

"Każdy szpital może wykonać test. Jeżeli nie ma laboratorium, które by było laboratorium wirusologicznym, może zlecić taki test innemu szpitalowi, który ma to laboratorium" - powiedział Szumowski. "Nie ma żadnych przeszkód ani barier instytucjonalnych, ani prawnych, ani finansowych, żeby wykonać test u medyka" - dodał.

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia dotychczas potwierdzono 5575 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 174 osoby.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts