Premier zaprosi Olgę Tokarczuk i złoży jej osobiste gratulacje. "Nobel to radość dla wszystkich Polaków"

Olga Tokarczuk / By Tomasz Leśniowski - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44729580

  

Premier Mateusz Morawiecki zaprosi pisarkę Olgę Tokarczuk, aby osobiście złożyć jej gratulacje - poinformował dzisiaj szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Po południu w Sztokholmie Tokarczuk odbierze literackiego Nobla.

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

W sobotę w stolicy Szwecji Tokarczuk wygłosiła wykład noblowski. We wtorek po południu Tokarczuk odbierze w Sztokholmie dyplom oraz złoty medal z rąk króla Karola XVI Gustawa.

Pytany w RMF FM, czy premier zamierza zaprosić Olgę Tokarczuk, Dworczyk potwierdził.

- Po powrocie (Tokarczuk ze Szwecji) pan premier zaprosi panią Tokarczuk, żeby złożyć jej osobiste gratulacje

 - poinformował. Jak dodał, "teraz pewnie będzie dużo osób, które będą chciały złożyć pisarce gratulacje".

- Nic zresztą dziwnego, dlatego że Nobel to radość dla wszystkich Polaków i też świetna promocja naszego kraju

 - podkreślił.

Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier zwiedził Dom Konferencji w Wannsee

/ Przemysław Obłuski

  

Premier Mateusz Morawiecki wraz z małżonką zwiedzili w Miejsce Pamięci i Edukacji Historycznej Domu Konferencji w berlińskiej dzielnicy Wannsee. Wieczorem wezmą udział w koncercie z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Na miejscu jest nasz reporter.

Dzisiaj szef polskiego rządu, któremu towarzyszy m.in. małżonka, Iwona Morawiecka, rozpoczął dwudniową wizytę w Berlinie. Pierwszym punktem wizyty było odwiedzenie Miejsca Pamięci i Edukacji Historycznej Domu Konferencji w Wannsee.

20 stycznia 1942 roku w willi zbudowanej przez przemysłowca Ernsta Marliera w Wansee odbyła się narada piętnastu wysokich przedstawicieli NSDAP, służb bezpieczeństwa i administracji Trzeciej Rzeszy. Organizatorem spotkania był szef Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA) Reinhard Heydrich. W zaproszeniach na konferencję poinformowano, że celem spotkania "połączonego ze śniadaniem" będzie omówienie "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej" w Europie.

Uczestnicy spotkania otwarcie mówili o ludobójstwie, eliminowaniu i zagładzie Żydów. Potwierdził to m.in. podczas swojego procesu Adolf Eichmann. Protokół z narady nad jeziorem Groesser Wannsee został napisany jednak w sposób eufemistyczny. Na określenie mordów zostały w nim użyte ogólnikowe terminy, jak "deportacja" bądź "przesiedlenie na Wschód". Protokolantem spotkania był właśnie Adolf Eichmann - wówczas szef biura do spraw Żydów w Gestapo Adolf Eichmann. Niedługo potem został on mianowany koordynatorem całej akcji.

Zgodnie z ustaleniami konferencji w Wannsee "ostateczne rozwiązanie" miało objąć 11 mln europejskich Żydów, nie tylko z Niemiec i okupowanych przez nie terytoriów, ale także ze Słowacji, Węgier, Hiszpanii, Szwajcarii, a nawet Wielkiej Brytanii.

Konferencja w Wannsee jest często uważana za moment podjęcia decyzji o anihilacji narodu żydowskiego. Część badaczy wskazuje jednak, że masowe mordy rozpoczęły się już wcześniej - bezpośrednio po ataku na Związek Sowiecki latem 1941 r.

Obecnie w willi, która w latach 1941-1945 służyła za hotel i miejsce obrad SS, jest muzeum poświęcone konferencji.


Wieczorem premier Morawiecki wraz z małżonką oraz kanclerz Niemiec Angelą Merkel wezmą udział w uroczystym koncercie charytatywnym organizowanym w Operze Państwowej w Berlinie z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Dochód z koncertu zasili konto Fundacji Auschwitz – Birkenau.

Misją założonej w 2009 r. Fundacji Auschwitz-Birkenau jest zabezpieczenie wszystkich autentycznych pozostałości po Auschwitz-Birkenau. Dzięki wsparciu 38 państw, a także osób prywatnych możliwe jest finansowanie prac konserwatorskich w Miejscu Pamięci. Twórcą i fundatorem Fundacji był prof. Władysław Bartoszewski. Jak podaje na swojej stronie Fundacja, na samym początku jej istnienia niemiecki rząd generalny oraz landy wsparły ją kwotą 60 milionów euro. Podczas swojej ubiegłorocznej wizyty w Miejscu Pamięci, z okazji 10-lecia organizacji niemiecka kanclerz Angela Merkel zadeklarowała wpłatę kolejnych 60 mln euro.

„Przed rozpoczęciem koncertu upamiętniającego 75. rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz–Birkenau, premier Morawiecki wygłosi przemówienie”

- mówił przed wylotem rzecznik rządu Piotr Müller.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts