Spekulacje o nowej roli Tuska. Czarnecki: Świadczą o braku wiary w PO i PSL

Donald Tusk / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Spekulacje o nowym projekcie politycznym Tuska świadczą o braku wiary w PO i PSL. Oczywiście Donald Tusk będzie chciał ingerować w sprawy Polski, ale póki co żadnej wizji przyszłości nie przedstawił – powiedział w Polskim Radiu 24 w rozmowie z Dorotą Kanią europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki.

Niektórzy komentatorzy mówiąc o premierze książki Donalda Tuska mówią, że jest to początek powrotu do polskiej polityki, zaczyn budowania nowej formacji Szymona Hołowni, której patronem miałby być właśnie Tusk.

– Skoro takie spekulacje mają miejsce, to oznacza brak wiary w istniejące ugrupowania, konkretnie dwa – Platformę Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe, które przecież są w tej europejskiej partii ludowej, którą od paru tygodni formalnie kieruje Donald Tusk

– stwierdził rozmówca Doroty Kani.

Jest rzeczą oczywistą, że Donald Tusk będzie starał się ingerować w sprawy Polski, które z jego punktu widzenia idą fatalnie, bo przecież drugą kadencję będzie rządzić Prawo i Sprawiedliwość, natomiast jest pytanie o kształt tej ingerencji. Na razie poza złośliwościami i różnymi bon motami tutaj żadnej wizji dla Polski nie przedstawił. Ale też nie dziwota, ponieważ podczas dwóch kadencji szefowania Rady Europejskiej żadnej wizji Unii Europejskiej, przyszłości Unii i Europy nie przedstawił. Trudno wymagać teraz od niego, by przedstawiał wizje przyszłości Polski” – powiedział Ryszard Czarnecki.

Polityk PiS zaznaczył, że Tusk nie jest politykiem, który ma cele strategiczne – w sensie wizji Europy i Polski. „ Tego od niego nie wymagajmy” – dodał.

– A to, że będzie atakował polski rząd, polskie władze – mimo demokratycznego mandatu tych władz – to oczywiste

– ocenił.

Ryszard Czarnecki nawiązał do rezygnacji Tuska w starcie w wyborach prezydenckich w Polsce.

To, że Donald Tusk zrezygnował ze swojej kampanii prezydenckiej, pokazał w ten sposób realizm, bo z prezydentem Andrzejem Dudą by przegrał. Tusk ma bardzo duży elektorat negatywny. Nie wyklucza to jednak jego ambicji politycznych, w sensie kreowania pewnych rzeczy. Tusk jest w ostrym konflikcie z przewodniczącym Platformy Obywatelskiej Grzegorzem Schetyną. Myślę, że Donald Tusk może chcieć odroczyć swoje ambicje i myśleć o prezydenturze własnej, ale w 2025 r. Wtedy może liczyć na to, że ludzie zapomną o latach, gdy był premierem

– ocenił Czarnecki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Polskie Radio 24

Tagi

Wczytuję komentarze...

Bezprecedensowe straty włoskiej turystyki

zdjęcie ilustracyjne / bogitw CC0

  

Z powodu szerzenia się koronawirusa we Włoszech branża turystyczna w tym kraju znalazła się w bezprecedensowym kryzysie - alarmuje federacja stowarzyszeń biur podróży i agencji turystycznych (FIAVET). Minister kultury, odpowiedzialny za turystykę zwołał naradę.

Przedstawiciele sektora turystycznego zwracają uwagę na liczne przyczyny ogromnych trudności właścicieli hoteli i firm świadczących usługi w tej branży: decyzja rządu o odwołaniu wszystkich szkolnych wycieczek, masowe zjawisko rezygnacji wystraszonych cudzoziemców z przyjazdu do Italii i anulowania rezerwacji, spadek liczby Włochów jadących na narty na północ kraju.

Jak się zauważa, do kryzysu doszło w okresie, który tradycyjnie mija pod znakiem pełnych hoteli w górskich kurortach, zwłaszcza w popularnych ośrodkach narciarskich i w Wenecji, masowo odwiedzanej zawsze z okazji karnawału. W tym roku został on skrócony z powodu szerzenia się wirusa, a w weneckich hotelach zanotowano spadek rezerwacji o 40 procent.

Kryzys z powodu rosnącej liczby przypadków zakażeń groźnym wirusem dotknął regionów masowo odwiedzanych właśnie w tym okresie, w tym przede wszystkim Lombardii, Wenecji Euganejskiej, Piemontu, Emilii-Romanii.

Na setki milionów euro szacuje się straty wynikające z tego, że w całych Włoszech odwołano wszystkie szkolne wycieczki; zarówno krajowe, jak i zagraniczne.

- Sytuacja wymknęła się spod kontroli i jest absolutnie poważna. Oczekujemy zdecydowanej interwencji ze strony rządu, bo firmy turystyczne , które wnoszą 13 procent do PKB nie mogą być pozostawione same sobie

- powiedziała prezes FIAVET Ivana Jelinic w rozmowie z Ansą.

- Jeśli runie turystyka, nic nie zostanie - dodała.

Przedstawiciele tego sektora wyrażają już obawy, że równie ponuro zapowiada się okres świąt wielkanocnych, gdy tradycyjnie do Włoch przybywały zawsze miliony turystów.

W związku z apelami o interwencję minister kultury Dario Franceschini, odpowiedzialny też za branżę turystyczną, zwołał na piątek nadzwyczajną pilną naradę z udziałem przedstawicieli tego sektora.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts