Rachunek za transformację

  

Cel neutralności klimatycznej nie został jeszcze zatwierdzony przez państwa członkowskie Unii Europejskiej, które mogą być w tej kwestii dużo bardziej powściągliwe niż nadzwyczaj ambitna Komisja Europejska, która chce przyspieszenia transformacji energetycznej. Państwa członkowskie prawdopodobnie wystawią rachunek za to przyspieszenie i będzie on liczony w setkach miliardów euro.

Polska strategia energetyczna przed zmianami uwzględniającymi przyspieszenie w UE miała do 2040 r. kosztować 400 mld zł. Osiągnięcie neutralności klimatycznej, czyli zerowej emisji gospodarki do 2050 r., będzie kosztować jeszcze więcej. I prawdopodobnie państwa Europy Środkowo-Wschodniej, ale też Niemcy, mogą oczekiwać, że środki unijne wesprą tę transformację, pomogą utrzymać stabilność dostaw pomimo wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii w miksie. Natomiast konieczna zmiana uwzględniająca szybsze odejście od węgla będzie w jakiś sposób kompensowana także z poziomu unijnego i to jest kompromis, który być może jest do osiągnięcia, ale niekoniecznie stanie się to na najbliższym szczycie Rady Europejskiej, bo słychać sygnały, że przyjęcie celu neutralności klimatycznej może się opóźnić.

Autor jest redaktorem naczelnym portalu BiznesAlert.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts