Premier Morawiecki w „GP” o protestach sędziowskich: Patologie sądownictwa widzi większość rodaków

Mateusz Morawiecki / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

W jutrzejszym numerze tygodnika „Gazeta Polska” rozmowa Katarzyny Gójskiej i Tomasza Sakiewicza z premierem Mateuszem Morawieckim. Jednym z tematów rozmowy były protesty niektórych środowisk sędziowskich i opozycji przeciwko reformie wymiaru sprawiedliwości.

Panie Premierze, trudno nie odnieść wrażenia, że na skutek bardzo ostrych protestów niektórych środowisk sędziowskich i opozycji reforma wymiaru sprawiedliwości znalazła się w sytuacji patowej. Ale trudno także nie odnieść wrażenia, iż dziś celem wspomnianych przed chwilą grup jest nie tylko walka z formacją rządzącą, lecz po prostu sparaliżowanie państwa.
Trudno przystać na takie praktyki. Ich celem, świadomym bądź nie, jest wywołanie chaosu prawnego w całym wymiarze sprawiedliwości. Mam poważne wątpliwości, czy tego rzeczywiście chcą polscy obywatele. Naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie wszelkim posunięciom anarchizującym życie publiczne w kraju. Na pewno nie zgodzimy się na to, by jedni sędziowie kwestionowali prawomocność powołania innych sędziów. Szanowni Państwo, przecież wśród licznej rzeszy sędziów są i tacy, którzy zostali powołani w czasach komunistycznych. I choć nie uznajemy PRL za suwerenny byt państwowy, to nie kwestionujemy prawa tych sędziów do bycia sędziami. Choć coraz częściej takie pytania się pojawiają. Również o ich przywileje. Liczne przywileje sędziowskie. Jednak nie kwestionujemy ich powołania. Oczywiście życzylibyśmy sobie, by sędziowie w Polsce nie mieli doświadczeń z systemu komunistycznego, systemu niedemokratycznego, ale tak się potoczyła nasza historia. Naprawdę nie możemy zaakceptować podważania legalnie wyłonionych w wolnych wyborach władz Rzeczypospolitej do stanowienia prawa. Patologie sądownictwa widzi większość rodaków. W Polsce zaufanie do sędziów deklaruje 46 proc. obywateli. To dwukrotnie mniej niż w Wielkiej Brytanii. Wielu sędziów ma pokusę, aby łamać jedną z zasad prawa rzymskiego „nemo iudex in sua causa” – nikt niech nie sądzi we własnej sprawie. Mój rząd trzyma się twardo innej rzymskiej zasady: „pacta sunt servanda” – umów należy dotrzymywać. My naszej umowy wyborczej z Polakami dotrzymujemy.

Całość obszernego wywiadu z premierem Mateuszem Morawieckim już w najbliższą środę w tygodniku "Gazeta Polska"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

EPL chce debaty o koronawirusie w Parlamencie Europejskim

/ pixabay.com/dimschu

  

Grupa Europejskiej Partii Ludowej napisała list do szefa Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego, w którym apeluje o przeprowadzenie debaty na temat koronawirusa w związku ze stwierdzeniem przypadków zakażenia w północnych Włoszech.

- W świetle tego, że sprawa ma charakter transgraniczny, wierzymy, że na tym etapie najważniejsze jest przeprowadzenie dyskusji o możliwościach skoordynowanej, europejskiej odpowiedzi na infekcje i ich konsekwencje. (...) Dlatego proponujemy debatę nad tą sprawą we wtorek rano w obecności Komisji Europejskiej, Rady, podczas marcowej sesji plenarnej

 - czytamy w liście EPL do Sassolego.

Obecny bilans szerzenia się koronawirusa we Włoszech to 21 ofiar śmiertelnych i 821 zakażonych.

Koronawirus Covid-19, który wykryto w grudniu w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach, może wywoływać groźne dla życia ostre zapalenie płuc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts