Orlen rośnie w siłę. Schetyna krytykuje

/ European People's Party [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

  

- Nie ma w tym żadnej logiki, żadnego sensu i żadnego biznesu. Tak naprawdę to jest czysta partyjna polityka PiS, by tworzyć nowe miejsca pracy dla swoich członków – oświadczył szef PO Grzegorz Schetyna, komentując pomysł przejęcia Grupy Energa przez PKN Orlen.

Podczas konferencji prasowej w Lublinie lider PO był pytany przez dziennikarzy o plany wykupu akcji Grupy Energa przez PKN Orlen.

"Nie ma w tym żadnej logiki, żadnego sensu i żadnego biznesu tak naprawdę" – ocenił szef PO. Według niego, "tak naprawdę to jest czysta partyjna polityka PiS, po to żeby tworzyć nowe miejsca pracy dla swoich członków".

Schetyna ocenił ponadto, że spółki Skarbu Państwa, pod wpływem menedżerów wskazanych przez PiS, doprowadzono obecnie do takiego stanu, że straciły na wartości miliardy złotych. "To jest prawda o rabunkowej gospodarce PiS" – powiedział szef PO.

W ubiegły czwartek PKN Orlen ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Grupy Energa. Koncern podkreślił, że planowana transakcja wpisuje się w jego strategię, która zakład budowę silnego multienergetycznego koncernu, w tym dalszy rozwój obszaru energetyki, także w obszarze źródeł odnawialnych.

W komunikacie Grupa Energa potwierdziła, że "wezwanie PKN Orlen do kupna akcji Energi SA miało miejsce w ubiegłym tygodniu". Jak poinformowano, spółka ogłosiła wezwanie do zapisywania się na sprzedaż wszystkich wyemitowanych akcji Energi SA, a obecnie zarząd Energi analizuje warunki wezwania oraz konsekwencje ekonomiczno-finansowe dla Grupy Energa i przekaże swoje stanowisko dotyczące ogłoszonego wezwania najpóźniej 2 dni robocze przed dniem rozpoczęcia przyjmowania zapisów, czyli przed 31 stycznia 2020 roku. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

E-recepty na antybiotyki ważne 7 dni

/ Obraz Arek Socha z

  

Resort zdrowia przypomina, że e-recepta ważna jest 30 dni. Jednak są też takie e-recepty, których termin ważności upływa po 7 dniach, innych po 120 lub nawet 365 dniach.

E-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności. Najkrócej ważne są te na antybiotyki - 7 dni, na preparaty immunologiczne 120 dni, pozostałych przypadkach termin realizacji wynosi 30 dni. Po tych określonych w terminach pacjent już ich nie zrealizuje, chyba że lekarz zaznaczy, że lek można wykupić od konkretnej daty. "To częste rozwiązanie w przypadku leków na choroby przewlekłe" - zauważa resort zdrowia.

Jeśli lekarz nie wpisał daty realizacji („data realizacji od ...”), to czas na wykupienie e-recepty rozpoczyna się w momencie jej wystawienia. Natomiast jeśli zaznaczył późniejszą datę, to oznacza, że lek można wykupić dopiero od tego konkretnego terminu. Pacjent ma na to 30 dni.

Receptę ważną 1 rok (365 dni) otrzymają przewlekle chorzy pacjenci, którzy na stałe przyjmują określone dawki leków. Lekarz musi jednak to zaznaczyć. Wtedy na recepcie widnieje dokładna data, do której pacjent może lek wykupić ("data realizacji do ..."). Warto jednak pamiętać, że w takim przypadku pacjent powinien pierwsze opakowanie leku wykupić przed upływem 30 dni od daty jej wystawienia.

Jeśli pacjent nie wykupi w tym terminie leku, to farmaceuta wyda mniejszą ilość, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty albo od daty "realizacji od". Zaś przy wykupie kolejnych dawek, już bez względu na to, kiedy pacjent to zrobi, aptekarz nie zmniejszy ilości leku.

Jednorazowo przy "rocznych" e-receptach można wykupić zapas leków na 180 dni. Nie ma możliwości wykupienia leków od razu na 365 dni. Lekarz powinien na recepcje takiej określić również dawkowanie leku. Jeśli tego nie zrobił, to trzeba ją zrealizować w ciągu 30 dni.

"Jeśli dany lek wypisany przez lekarza w większej ilości, np. 10 opakowań, kupujesz +na raty+, to zakupy muszą odbywać się w jednej i tej samej aptece"

- wyjaśnia resort.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts