Częstochowa dołączy do Stowarzyszenia Miast-Sanktuariów Europy. Jest ich tylko siedem

Jasna Góra / pixabay.com/MBoguslaw

  

Częstochowa jako jeden z siedmiu czołowych europejskich ośrodków pielgrzymkowych przystąpi do Stowarzyszenia Miast Sanktuariów Europy (Shrines od Europe). Miasto chce znaleźć się na szlaku łączącym europejskie sanktuaria. Ma on powstać pod auspicjami Rady Europy.

Urząd Miasta w Częstochowie podał w poniedziałek, że uchwałę o przystąpieniu do międzynarodowego stowarzyszenia radni podjęli podczas niedawnej sesji. Uchwała wejdzie w życie po uzyskaniu zgody ministra spraw zagranicznych, do którego trafi za pośrednictwem wojewody śląskiego.

Europejskie centra pielgrzymkowe z inicjatywy Częstochowy współpracują ze sobą od 23 lat. Sformalizowanie współpracy w postaci utworzenia stowarzyszenia ma wzmocnić turystyczną rolę miast członkowskich oraz pomóc im w wykreowaniu wspólnej marki i strategii marketingowej.

Stowarzyszenie ma być zarejestrowane w przyszłym roku. Gotowy jest już jego statut. Początkowo do organizacji wejdzie siedem miast – obok Częstochowy są to: portugalska Fatima, włoskie Loreto, francuskie Lourdes, niemieckie Altoetting, austriackie Mariazell i szwajcarskie Einsiedeln.

Siedzibą będzie portugalskie miasto Ourem. Do stowarzyszenia będą mogły dołączać miasta sanktuaria z Europy i z innych kontynentów.

"Formalizacja współpracy jest istotna zwłaszcza w kontekście planowanego utworzenia Europejskiego Szlaku Kulturowego Miast Sanktuariów pod auspicjami Rady Europy. Stworzenie Szlaku ułatwi stowarzyszeniu pozyskiwanie środków zewnętrznych – z funduszy unijnych i programów krajowych"

– podał Urząd Miasta w Częstochowie.

Rejestracja stowarzyszenia ma wzmocnić rolę miast sanktuariów w turystyce oraz umożliwić wymianę kulturową i współpracę na wielu płaszczyznach – ułatwi dzielenie się doświadczeniami w sferach kultury, edukacji czy sportu. Pozwoli także opracować wspólną wizję i politykę na przyszłość – wskazują częstochowscy samorządowcy.

Współpraca grupy "Shrines of Europe – Miasta Sanktuaria Europy" rozpoczęła się w 1996 r., kiedy Altoetting, Częstochowa, Fatima, Loreto i Lourdes podpisały list intencyjny o współpracy ośrodków kultu religijnego. Porozumienie było wynikiem wcześniej nawiązanych przyjacielskich relacji Częstochowy z miastami pielgrzymkowymi.

Kontynuacją listu intencyjnego była podpisana jesienią 2003 r. "Umowa o współpracy między miastami sanktuariami Europy". W kolejnym roku do grupy dołączyło austriackie Mariazell. Z okazji 20. rocznicy istnienia "Shrines of Europe" w Częstochowie podpisano deklarację o kontynuowaniu współpracy miast sanktuariów Europy. W 2017 r. do ich grona przyjęto szwajcarskie Einsiedeln.

Jasna Góra w Częstochowie to jeden z największych w Europie ośrodków kultu maryjnego. W ubiegłym roku sanktuarium odwiedziło blisko 4,3 mln pielgrzymów i turystów (ok. 300 tys. więcej niż rok wcześniej), w tym pieszo do klasztoru dotarło około 124 tys. pątników.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wałęsa... zabronił prezydentowi powoływać się na „Solidarność”. Cięta riposta Piotra Dudy

/ prezydent.pl

  

"Lech Wałęsa może czegoś zabraniać jedynie swoim dzieciom i wnukom, a nie prezydentowi RP" – napisał w oświadczeniu przewodniczący Solidarności Piotr Duda, odnosząc się do skierowanej do prezydenta Andrzeja Dudy wypowiedzi Lecha Wałęsy, który... zabronił prezydentowi powoływać się na Solidarność.

W oświadczeniu Piotr Duda odniósł się do wypowiedzi na Twitterze byłego przewodniczącego Solidarności Lecha Wałęsy, zabraniającego prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie powoływania się na Solidarność.

Wałęsa napisał, że zabrania prezydentowi powoływać się na Solidarność za "burzenie trójpodziału władz, o który Solidarność walczyła, łamanie konstytucji, manipulacje".

[polecam:https://niezalezna.pl/306848-zabraniam-panu-walesa-znow-popisal-sie-w-internecie-tym-razem-zwrocil-sie-do-prezydenta]

Piotr Duda stwierdził, że wypowiedź Wałęsy "budzi jedynie uśmiech politowania".

"Jeśli Lech Wałęsa może komukolwiek czegoś zabraniać, to jedynie swoim dzieciom i wnukom, a nie prezydentowi RP. Szczególnie gdy dotyczy to Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego >>Solidarność<<. O tym decydują członkowie i władze związku. Ci obecni, nie historyczni"

– napisał w oświadczeniu.

Piotr Duda wskazał, że wypowiedź Lecha Wałęsy, ale też Borysa Budki z Platformy Obywatelskiej "odnosiła się do krytycznego wobec wymiaru sprawiedliwości wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy podczas Karczmy Piwnej Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność", której zarówno prezydent, jak i premier Mateusz Morawiecki byli gośćmi".

Odnosząc się do stwierdzenia Borysa Budki, Piotr Duda zauważył, że "nie było to wystąpienie do górników, tylko do członków NSZZ >>Solidarność<< i nie było żadnym szczuciem".

"Jeśli o szczucie chodzi, to Pan Budka jest w tej dziedzinie niezrównanym specjalistą"

– dodał.

Zdaniem Piotra Dudy nikt nie musiał obecnych tam członków "Solidarności" przekonywać do reformy sądownictwa.

"Wystąpienie prezydenta tylko potwierdziło to, co od początku lat 90. jest dla nas oczywiste. Składaliśmy w tej sprawie własny projekt konstytucji, gdzie żądaliśmy m.in. oczyszczenia wymiaru sprawiedliwości z ludzi PRL-owskiego aparatu ucisku. Te osoby są w sądach do dzisiaj. Nawet w Sądzie Najwyższym"

– napisał w oświadczeniu.

Piotr Duda napisał również, że cieszy się ze zbliżającego się posiedzenia komisji krajowej, które z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się 29 stycznia w Pałacu Prezydenckim.

"Będzie to inauguracja obchodów 40-lecia powstania NSZZ >>Solidarność<< i odbędzie się w tym samym miejscu, gdzie powoływano Układ Warszawski i gdzie odbywały się obrady okrągłego stołu. To nadaje tej uroczystości symboliczny wymiar"

– dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts