Częstochowa dołączy do Stowarzyszenia Miast-Sanktuariów Europy. Jest ich tylko siedem

Jasna Góra / pixabay.com/MBoguslaw

  

Częstochowa jako jeden z siedmiu czołowych europejskich ośrodków pielgrzymkowych przystąpi do Stowarzyszenia Miast Sanktuariów Europy (Shrines od Europe). Miasto chce znaleźć się na szlaku łączącym europejskie sanktuaria. Ma on powstać pod auspicjami Rady Europy.

Urząd Miasta w Częstochowie podał w poniedziałek, że uchwałę o przystąpieniu do międzynarodowego stowarzyszenia radni podjęli podczas niedawnej sesji. Uchwała wejdzie w życie po uzyskaniu zgody ministra spraw zagranicznych, do którego trafi za pośrednictwem wojewody śląskiego.

Europejskie centra pielgrzymkowe z inicjatywy Częstochowy współpracują ze sobą od 23 lat. Sformalizowanie współpracy w postaci utworzenia stowarzyszenia ma wzmocnić turystyczną rolę miast członkowskich oraz pomóc im w wykreowaniu wspólnej marki i strategii marketingowej.

Stowarzyszenie ma być zarejestrowane w przyszłym roku. Gotowy jest już jego statut. Początkowo do organizacji wejdzie siedem miast – obok Częstochowy są to: portugalska Fatima, włoskie Loreto, francuskie Lourdes, niemieckie Altoetting, austriackie Mariazell i szwajcarskie Einsiedeln.

Siedzibą będzie portugalskie miasto Ourem. Do stowarzyszenia będą mogły dołączać miasta sanktuaria z Europy i z innych kontynentów.

"Formalizacja współpracy jest istotna zwłaszcza w kontekście planowanego utworzenia Europejskiego Szlaku Kulturowego Miast Sanktuariów pod auspicjami Rady Europy. Stworzenie Szlaku ułatwi stowarzyszeniu pozyskiwanie środków zewnętrznych – z funduszy unijnych i programów krajowych"

– podał Urząd Miasta w Częstochowie.

Rejestracja stowarzyszenia ma wzmocnić rolę miast sanktuariów w turystyce oraz umożliwić wymianę kulturową i współpracę na wielu płaszczyznach – ułatwi dzielenie się doświadczeniami w sferach kultury, edukacji czy sportu. Pozwoli także opracować wspólną wizję i politykę na przyszłość – wskazują częstochowscy samorządowcy.

Współpraca grupy "Shrines of Europe – Miasta Sanktuaria Europy" rozpoczęła się w 1996 r., kiedy Altoetting, Częstochowa, Fatima, Loreto i Lourdes podpisały list intencyjny o współpracy ośrodków kultu religijnego. Porozumienie było wynikiem wcześniej nawiązanych przyjacielskich relacji Częstochowy z miastami pielgrzymkowymi.

Kontynuacją listu intencyjnego była podpisana jesienią 2003 r. "Umowa o współpracy między miastami sanktuariami Europy". W kolejnym roku do grupy dołączyło austriackie Mariazell. Z okazji 20. rocznicy istnienia "Shrines of Europe" w Częstochowie podpisano deklarację o kontynuowaniu współpracy miast sanktuariów Europy. W 2017 r. do ich grona przyjęto szwajcarskie Einsiedeln.

Jasna Góra w Częstochowie to jeden z największych w Europie ośrodków kultu maryjnego. W ubiegłym roku sanktuarium odwiedziło blisko 4,3 mln pielgrzymów i turystów (ok. 300 tys. więcej niż rok wcześniej), w tym pieszo do klasztoru dotarło około 124 tys. pątników.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Awaria dostępu do rejestrów państwowych

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/StartupStockPhotos

  

Przywrócono działanie Systemu Rejestrów Państwowych, dostęp do systemu CEPiK oraz wszystkich e-usług w serwisie gov.pl - poinformował Centralny Ośrodek Informatyki na Twitterze.

Do awarii doszło w środę po godzinie 11.20, gdy nastąpił problem z dostępem do systemów informatycznych, przede wszystkim z dostępem do Systemu Rejestrów Państwowych.

Spowodowało to problemy z obsługą obywateli w urzędach gmin, czyli załatwianie rozmaitych spraw obywatelskich, takich jak: wydawanie dowodów osobistych czy odpisów aktów stanu cywilnego, a także problem z funkcjonowaniem Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), gdyż te systemy są ze sobą powiązane.

W System Rejestrów Państwowych wchodzi rejestr PESEL, rejestr Dowodów Osobistych, rejestr Stanu Cywilnego, rejestr Danych Kontaktowych, system Odznaczeń Państwowych oraz Centralny Rejestr Sprzeciwów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts