Jak przypomniała, w tym roku minęło 80 lat od otwarcia teatru w podziemiach kamienicy przy Marszałkowskiej 8 w Warszawie.

Sala TR Warszawa przy Marszałkowskiej 8 jest jedną czterech scen teatralnych w Warszawie, które przetrwały wojnę i do dziś są wykorzystywane do działalności teatralnej. Jej dzieje odzwierciedlają punkty zwrotne w historii polskiego teatru i kultury

 - napisała w przesłanej Polskiej Agencji Prasowej informacji.

Zbudowana dla Marii Malickiej, jednej z najbardziej lubianych i podziwianych gwiazd międzywojnia, zainaugurowała działalność w styczniu 1939 r. premierą "Pani Bovary" Flauberta w adaptacji Zofii Nałkowskiej i reżyserii Krystyny Zelwerowicz. Działała pod kierunkiem Malickiej tylko kilka miesięcy. Podczas okupacji niemieckiej salę Teatru Malickiej zajął Deutsches Theater, grający dla Niemców repertuar operetkowy. Po wojnie pod adresem Marszałkowska 8 działało kilkanaście zespołów teatralnych pod zmieniającymi się nazwami: Scena Muzyczno-Operowa Miejskich Teatrów Dramatycznych, Teatr Klasyczny, Teatr Rozmaitości, Teatr Dzieci Warszawy, Teatr Młodej Warszawy

 - napisała Stępkowska.

W 1972 r. teatr powrócił do nazwy Rozmaitości i pod tym szyldem działał do początku XXI wieku, kiedy zespół Grzegorza Jarzyny przyjął nową nazwę TR Warszawa.

Wieczór obchodów rozpocznie 11 grudnia 2019 roku o godz. 17 spotkanie w dawnym Teatrze Malickiej, a obecnie siedzibie TR Warszawa - poinformowała Stępkowska. Rozmowę z twórcami, aktorami, pracownikami teatru oraz publicznością poprowadzi pełnomocnik dyrektorki TR Warszawa do spraw programowych Roman Pawłowski.

O godz. 18.45 nastąpi odsłonięcie wirtualnego muralu zaprojektowanego przez Grzegorza Laszuka. Mural zostanie wyświetlony na ścianie kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 8 od strony ul. Zoli.

Jubileuszowy wieczór zakończy pokaz polskiego filmu niemego pt. "Zew morza" (1927) z aktorskim dubbingiem na żywo.

Jak przypomniała Stępkowska, "jedną z głównych ról w filmie Henryka Szaro zagrała gwiazda przedwojennego kina, Maria Malicka".

Dubbing filmu w wykonaniu aktorek i aktorów TR Warszawa na żywo wyreżyseruje Katarzyna Minkowska, studentka Wydziału Reżyserii Dramatu warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza oraz laureatka nagrody Debiut TR 2018.

Pokaz filmu "Zew morza" zrekonstruowanego w 2013 r. w ramach projektu NITROFILM został zorganizowany przez TR Warszawa we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.