Stypendia ministra kultury dla studentów uczelni artystycznych

/ twitter.com / @MKiDN_GOV_PL

  

79 studentów uczelni artystycznych odebrało w poniedziałek w Warszawie stypendia ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Jesteście przykładem połączenia talentu i pracy - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Gala wręczenia stypendiów odbyła się w poniedziałek w Zamku Królewskim w Warszawie. Dyplomy stypendialne wręczył minister kultury. Stypendyści otrzymali 16 tys. zł wypłacane jednorazowo.

To jest taka nagroda, jaką państwo polskie, jako nasze społeczeństwo, nasza wspólnota polityczna, przekazuje tym najwspanialej utalentowanym, ale także tym, którzy tego talentu potrafią strzec, pielęgnować, bo jak wiemy doskonale talent to jeszcze nie wszystko

- podkreślił wicepremier Gliński.

Zwracając się do stypendystów powiedział: "wy, młodzi stypendyści jesteście takim przykładem połączenia talentu i pracy". "To jest to najlepsze połączenie, dzięki któremu sztuka i kultura może kwitnąć, może się rozwijać" - ocenił.

Życzę państwu, aby otrzymane stypendium, na które tak mocno pracowaliście, było dobrą wróżbą na przyszłość, na dobry, profesjonalny debiut po studiach i w ogóle na całe życie

- dodał.

Minister kultury, odnosząc się do finansowania szkół wyższych z budżetu państwa poinformował, że "w perspektywie nadchodzących lat planowany jest wzrost środków przeznaczanych na finasowanie uczelni artystycznych". Jak dodał, "zgodnie z założeniami ustawowymi każdego roku możemy spodziewać się zwiększenia budżetu o co najmniej 3 proc., a skala tego zjawiska uzależniona będzie od wskaźnika inflacji oraz produktu krajowego brutto".

Wskazał, że "stały rozwój i stały wzrost budżetu to są szanse rozwojowe". "Mam nadzieję, że zapowiedź stabilnego, uzależnionego od parametrów makroekonomicznych wzrostu subwencji, może stanowić dobrą prognozę dla wszystkich uczelni na kolejne lata. Natomiast, faktycznie, bardzo boleję nad problemem tegorocznego deficytu środków finansowych. Ten deficyt wynosi około 30 mln złotych na pokrycie wdrażania reformy i obligatoryjnego zwiększania wynagrodzeń nauczycieli akademickich w uczelniach artystycznych" - przekazał szef resort kultury.

Nam udało się z rezerwy dołożyć czy zrekompensować 12,5 mln, zmniejszyć ten deficyt, przynajmniej o tę rezerwę, ale to jest wciąż sprawa nierozwiązana, ona leży mi na sercu i będziemy razem walczyli o to, żeby to nie pozostało, bo uczelnie artystyczne nie mogą w negatywny sposób odczuwać zmian w całej polskiej nauce

- zaznaczył minister Gliński.

Szef MKiDN zaprosił także rektorów uczelni artystycznych na spotkanie w styczniu, "aby wspólnie pochylili się nad najważniejszymi problemami szkolnictwa artystycznego".

W imieniu stypendystów głos zagrał Piotr Zuchowski z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Żadna nagroda artystyczna nie jest dla nas celem samym w sobie. Nasza codzienna praca nie przypomina dzisiejszej ceremonii, nie jest również podobna do koncertów, wystaw czy innych wydarzeń, podczas których dzielimy się naszą twórczością. Przez większość czasu ogranicza się do przebywania w czterech ścianach warsztatów, pracowni czy sal ćwiczeń, by samotnie rozwijać własne talenty i osobowości, zbliżając się do tego co niektórzy określają, jako prawda w sztuce

- powiedział Zuchowski.

Zaznaczył, że jest to "droga niełatwa".

To chwile takie, jak ta są konieczne, by potwierdzić, że nasze artystyczne i życiowe cele wybraliśmy właściwie, a nic nie jest tak budujące dla artysty jak wiadomość zwrotna od świata: robisz to dobrze, rozwijaj się dalej. Dlatego jesteśmy zaszczyceni i dołożymy wszelkich starań, by otrzymany tytuł stypendystów ministra kultury i dziedzictwa narodowego pomógł nadać naszej niekończącej się wędrówce jeszcze większego rozpędu

 - podkreślił.

Stypendystka Karolina Kaleta z Akademii Sztuki w Szczecinie, zajmująca się grafiką i projektowaniem gier powiedziała PAP, że stypendium jest dla niej "bardzo istotnym wyróżnieniem". "Czuję się doceniona za wszystkie rzeczy, które robiłam w ostatnim czasie" - dodała. Jak mówiła, pieniądze ze stypendium planuje przeznaczyć na dalszy rozwój, w tym m.in. zakup programu do projektowania gier i tworzenia grafiki.

Wojciech Chałupka, saksofonista i student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, ocenił w rozmowie z PAP, że stypendium ministra kultury "podkreśla wagę dotychczasowych osiągnięć i jest pewnego rodzaju wyróżnieniem i takim dodaniem skrzydeł". "To jest ogromne wyróżnienie, coś, co daje ogromną satysfakcję i motywację do dalszej pracy" - podkreślił. Zapowiedział, że stypendium wykorzysta na rozwój osobisty i inwestycję w siebie.

Uroczystość uświetnił koncert wybranych stypendystów.

W wyższych szkołach artystycznych nadzorowanych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, to znaczy akademiach muzycznych, akademiach sztuk pięknych oraz uczelniach teatralno – filmowych kształci się ponad 15 tys. studentów. To jest niecały 1 proc. studiującej młodzieży. Grono stypendystów ministra to około 0,5 proc. studentów uczelni artystycznych.

Stypendystą może być student, który m.in. jest laureatem międzynarodowych lub ogólnopolskich konkursów, festiwali, ma dorobek koncertowy, wystawienniczy, bierze udział w konferencjach naukowych itp.

Przyznawanie stypendiów ma na celu nie tylko wyróżnienie i uhonorowanie wybitnych studentów, ale również ma pomóc młodym artystom w realizacji projektów twórczych, w doskonaleniu warsztatu artystycznego np. w formie wzięcia udziału w kursie, warsztatach, wyjeździe na konkurs, w podejmowaniu działań służących wzbogaceniu polskiej kultury.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Te terminy powinni zapamiętać emeryci! Rząd zapowiada wypłatę trzynastej i czternastej emerytury

Zdjęcie ilustracyjne / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Emeryci dostaną trzynastą emeryturę w kwietniu 2020 roku, czternastą pod koniec 2021 roku. - To podziękowanie, wyraz więzi międzypokoleniowej - powiedziała dziś Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Emeryci i renciści dostaną w tym roku, i w każdym kolejnym, trzynastą emeryturę na poziomie minimalnej emerytury, która wynosi 1200 zł brutto

 - powiedziała minister.

Ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. Minister dodała, że ZUS jest przygotowany do wypłaty tego świadczenia. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

- Te pieniądze emeryci dostaną bezpośrednio na swoje konta

 - powiedziała.

[polecam:https://niezalezna.pl/312726-rzad-za-czternasta-emerytura-minister-malag-ujawnia-projekt-uchwaly-przyjety]

Minister wskazała, że w ciągu ostatnich 4 lat nastąpił wzrost minimalnych emerytur o 36 procent.

- Jest to dużo, a życie poniżej tego progu na pewno było trudne. Staramy się emerytom jak najbardziej pomóc, ale chcemy, żeby było to również podziękowanie, wyraz więzi międzypokoleniowej. Jest to również realizacja zobowiązania, które zostało złożone

 - powiedziała.

Minister podkreśliła, że trzynasta emerytura to tylko część programu skierowanego do seniorów.

- Dziś rząd przyjął również projekt ustawy o czternastej emeryturze. Możemy być pewni, że i czternasta emerytura w 2021 roku zostanie wypłacona. Świadczeniem czternastej emerytury będzie objętych prawie 8 mln emerytów, którzy są najbardziej potrzebujący. Wypłata nastąpi w listopadzie i grudniu przyszłego roku

 - dodała.

[polecam:https://niezalezna.pl/312731-trzynasta-emerytura-juz-pewna-a-to-jeszcze-nie-wszystko-duda-podpisze-ustawe-o-czternastce]

Z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wynika, że w 2021 roku "czternaste świadczenie" w wysokości najniższej emerytury otrzymają emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł (przed dokonaniem odliczeń, potrąceń itd.). W przypadku osób, których świadczenia przekraczają 2,9 tys. zł, "czternastka" będzie wypłacana na zasadzie "złotówka za złotówkę", czyli w kwocie pomniejszonej o różnicę między wysokością renty lub emerytury a kwotą 2,9 tys. zł.

Minister wskazała, że od 1 marca będzie obowiązywać waloryzacja rent i emerytur i będzie już wypłacana. Nastąpi wzrost minimalnej emerytury z 1100 zł do 1220 zł. 

- W tym roku waloryzacja ponownie będzie procentowo-kwotowa. Znaczy to, że emerytury i renty wzrosną o 3,56 proc., ale z gwarancją minimalnej podwyżki. Podwyżka dla emeryta wyniesie przynajmniej 70 zł brutto, pod warunkiem, że pobierał dotychczas minimalną gwarantowaną emeryturę albo wyższe świadczenie

 - powiedziała.

O co najmniej 70 zł brutto wzrosną również renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinne. Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy będą wyższe o minimum 52,50 zł brutto, a emerytury częściowe, – o co najmniej 35 zł brutto.

- Gwarantem kontynuowania polityki prorodzinnej i prosenioralnej jest rząd PiS i prezydent Andrzej Duda

 - podsumowała minister Maląg. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts