Nowe informacje ws. tragedii w Szczyrku. Prokuratura zwołała pilną konferencję

/ / fot. bielsko.slaska.policja.gov.pl

  

Pomiędzy wybuchem budynku, a pracami prowadzonymi pod ulicą Leszczynową w Szczyrku istnieje związek - oceniła dziś rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Bielsku Białej, prok. Agnieszka Michulec. Sprawa dotyczy środowego wybuchu w Szczyrku. Zginęło wówczas osiem osób.

„Istnieje domniemanie, że pomiędzy wybuchem budynku, a pracami prowadzonymi pod ulicą Leszczynową w Szczyrku istnieje związek” – oceniła na początku briefingu prasowego rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Bielsku Białej prok. Agnieszka Michulec. „To domniemanie, bo w istocie było to tylko domniemanie, stało się zatem faktem” – dodała.

Nadal prowadzone są oględziny na miejscu zdarzenia. Są bardzo trudne. Cały ten teren pokryty jest gruzem, wymaga usuwania krok po kroku. Wyjaśnienie sprawy wymaga szeregu drobiazgowych czynności ze strony prokuratura. Czekamy na ekspertyzy biegłych, którzy pracowali na miejscu. Na wyniki naszej pracy będzie trzeba poczekać

- mówiła.

"Oczekujemy na wyniki sekcji. Te odbywają się dziś, potrwają do jutra. Zgoda na pochówek będzie wydana po ustaleniu tożsamości. Zgodnie z zapewnieniem biegłych, po 2-3 dniach uda się ją ustalić" - wskazała rzecznik prasowa prok. Michulec.

„Miejsce uszkodzenia gazociągu nie będzie ujawnione z uwagi na dobro prowadzonego śledztwa” – odparła na pytanie jednego z dziennikarzy.

Pracujemy nad ustaleniem osób odpowiedzialnych, jednak ta praca wciąż trwa. Nadal nie zakończyliśmy oględzin. Sprawa ma charakter niezwykle złożony. Musimy dokonać szczegółowych analiz. To z całą pewnością potrwa

- podsumowała rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Bielsku- Białej prok. Agnieszka Michulec.

Do tragedii doszło w środę wieczorem. Eksplozja gazu, który prawdopodobnie dostał się pod dom przy ulicy Leszczynowej 6, całkowicie zniszczyła budynek, w którym przebywało osiem osób – w tym czworo dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Mimo natychmiastowej akcji ratunkowej, z gruzów wydobyto tylko ciała zmarłych.

Na miejscu tragedii w sobotę nadal pracował prokurator. Wejście na ulicę Leszczynową i w okolice wypadku jest pilnowane przez umundurowanych policjantów, którzy wpuszczają tylko mieszkańców domów przy Leszczynowej. 

Na jednym z kont pomocowych, na które zbierane są pieniądze dla pani Katarzyny, która w wyniku wybuchu straciła syna, członków rodziny i cały dobytek, w dwa dni ponad osiem tysięcy osób i instytucji wpłaciło ponad 377 tys. złotych, chociaż celem zbiórki była kwota 100 tysięcy. Kobieta przebywa w tej chwili u członków rodziny.

Na chodniku przy wjeździe na Leszczynową, obok radiowozu, co kilka minut przechodnie zapalają przynoszone przez siebie znicze.

Władze miasta poprosiły o rezygnację do poniedziałku z organizacji głośnych imprez i rozważają, co można zrobić, by uniknąć podobnych tragedii. "Nie cofniemy tego, co się wydarzyło. Życie musi się dalej toczyć swoimi torami. Teraz najważniejsze, żebyśmy wszyscy wyciągnęli z tego odpowiednie wnioski" - podkreślił burmistrz Antoni Byrdy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Malezja odesłała 150 kontenerów śmieci

/ Obraz Adam Novak z

  

Malezyjska minister środowiska poinformowała dzisiaj, że kraj odesłał do krajów pochodzenia 150 kontenerów z nielegalnie importowanymi plastikowymi odpadami. Minister powiedziała, że Malezja nie będzie "wysypiskiem świata".

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w stanie Penang minister Yeo Bee Yin powiedziała, że wśród trzynastu krajów pochodzenia nielegalnych odpadów były Francja, Wielka Brytania, USA, Kanada, Hiszpania, Japonia i Singapur. W sumie władze odesłały w poniedziałek ponad 3,7 tys. ton plastiku.

Kraj jest zalewany przez śmieci od 2018 roku, kiedy Chiny, które wcześniej miały ogromny przemysł przetwarzania plastiku, wstrzymały jego przyjmowanie. Wówczas wiele chińskich firm zajmujących się recyklingiem przeniosło działalność do Malezji. Import plastikowych odpadów wzrósł tam z 20 tys. ton miesięcznie na początku 2017 roku do 110 tys. ton rok później.

Duże ilości odpadów przypływają bez wymaganych pozwoleń. Jak podkreślają władze, wiele z nich nie spełnia kryteriów wymaganych przy recyklingu. Zdarza się, że plastik nadający się do przetworzenia jest pomieszany z zanieczyszczonym albo że eksporterzy wypełniają widoczną po otwarciu część kontenera plastikiem spełniającym wymogi, upychając resztę w jego trudniej dostępnej części.

Minister Yeo, która odwiedziła port w mieście Butterworth w stanie Penang, gdzie operuje wiele zakładów przetwarzających plastik, powiedziała, że władze „podejmą konieczne kroki, by upewnić się, że Malezja nie stanie się wysypiskiem świata”.

Jak dodała, zidentyfikowano kolejnych 110 kontenerów, w tym 60 ze Stanów Zjednoczonych, które opuszczą Malezję w najbliższej przyszłości. Wśród krajów, które przyczyniają się do zalewu śmieci są także Japonia, Belgia, Meksyk, Węgry, Francja i Jamajka. Według minister koszty transportu z powrotem do portów pochodzenia pokrywają kraje i firmy, które wyeksportowały odpady.

Malezyjscy inspektorzy odwiedzili w ubiegłym roku prawie czterysta zakładów przetwarzających plastik, z czego zamknęli połowę. Procedury kontroli poza Penangiem trwają obecnie w portach w mieście Klang niedaleko Kuala Lumpur i w stanie Sarawak na wyspie Borneo. Nie tylko rząd w Kuala Lumpur zdecydował się ostatnio na walkę z niechcianymi śmieciami. W ostatnich miesiącach odsyłały je też inne kraje Azji Południowo-Wschodniej, w tym Indonezja i Filipiny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts