To najmłodsza premier na świecie

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/OpenClipart-Vectors

  

Będzie nie tylko najmłodszym premierem w historii Finlandii, ale także najmłodszym spośród obecnie urzędujących szefów rządów na świecie - pisze fińska prasa o kandydatce na premiera centrolewicowego rządu, 34-letniej Sannie Marin.

Dotychczas najmłodszym fińskim premierem był Esko Aho, który objął urząd na początku lat 90. w wieku 36 lat, a najmłodszym urzędującym premierem na świecie jest szef ukraińskiego rządu Ołeksij Honczaruk, o rok starszy od Sanny Marin - odnotowały główne fińskie dzienniki "Helsingin Sanomat" czy "Ilta Sanomat".

Marin, obecna wiceprzewodnicząca Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP) i dotychczasowa minister transportu i komunikacji, zastąpi 57-letniego Anttiego Rinnego, lidera partii, który w ubiegłym tygodniu podał się do dymisji.

SDP kieruje na stanowisko premiera "najjaśniejszą gwiazdę swojej partii, która zmieni zwyczaje w rządzie, ale trudno sądzić, aby zmieniła wnętrze polityki" - skomentował publicysta "HS" Marko Junkkari.

Kandydatura Marin była wspierana przez samego Rinnego, któremu zależało na tym, żeby premierem nie został jej kontrkandydat, Antti Lindtman, kojarzony z obozem przeciwników obecnego szefa rządu w SDP związanym z 64-letnim europarlamentarzystą Eero Heinaluomą - komentował "IS".

Po pojedynku "starych kogutów" w partii, "wiarygodność Marin będzie zagrożona, jeśli zrodzi się przekonanie, że to Rinne pociąga za sznurki" - ocenił publicysta "IS" Timo Haapala.

Rinne po swojej dymisji nie ma zamiaru rezygnować z funkcji przewodniczącego SDP, a po zaprzysiężeniu nowego rządu ma zostać wiceprzewodniczącym parlamentu (Eduskunty). Marin sama również uważała się za "pierwszą księżniczkę do przejęcia schedy" po Rinnem – zwraca uwagę fińska popołudniówka.

To będzie ciało administracyjne złożone z samych kobiet – charakteryzują przyszły rząd Marin komentatorzy, bo liderkami czterech koalicjantów SDP – ugrupowań liberalnych oraz lewicowych - są kobiety.

Oczekuje się, że parlament Finlandii zagłosuje nad kandydaturą Marin na premiera we wtorek.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Dynamiczny rozwój Polski, a Niemcy? O nich też sporo mówiło się w Davos! "Wiele było o to pytań"

Andrzej Duda / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

"Ochrona klimatu jest bardzo ważna, ale trzeba działać chroniąc też stabilność polskiej gospodarki" - powiedział prezydent Andrzej Duda w Davos. "Pilną sprawą jest ochrona powietrza przed pyłami ze względów zdrowotnych"– zaznaczył.

Prezydent, który dziś rozpoczął wizytę na 50. światowym forum ekonomicznym w Davos, był pytany przez polskich dziennikarzy o wypowiedzi na temat klimatu prezydenta USA Donalda Trumpa i młodej szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg. Zapytano prezydenta, czy bliższe są mu słowa przywódcy Stanów Zjednoczonych, który przekonywał, że nie należy słuchać tych, którzy wieszczą zagładę; czy też może Grety Thunberg, która wzywała w Davos do działań na rzecz ochrony klimatu mówiąc, że świat płonie.

- Świat prędzej czy później się skończy mówiąc tak bardzo szeroko a nawet nieco metafizycznie. Natomiast ja patrzę na to przede wszystkim z punktu widzenia polskiej sytuacji i polskiego interesu - polskiego obywatela i pracownika, przedsiębiorcy

 - odparł Andrzej Duda.

- Nie mam żadnych wątpliwości, że musimy być w nurcie światowej ochrony klimatu, to jest bardzo ważne, ale musimy to robić w taki sposób, żeby działając ku ochronie klimatu, chronić także stabilność funkcjonowania polskiej gospodarki, polskiej rodziny, chronić miejsca pracy

 – powiedział Duda.

Dodał, że proces odchodzenia od paliw kopalnych będzie kosztowny, dlatego musi zostać rozłożony w czasie.

- Ale my go będziemy realizowali

- zapewnił.

- To, co jest ważne teraz, zaraz, z czym musimy się uporać natychmiast, to nieco inna kwestia, nie tyle związana z samą ochroną klimatu jest ochrona powietrza przed pyłami zawieszonymi. To jest niezwykle istotne z punktu widzenia bieżącego zdrowia Polaków i ich dobrego samopoczucia

 - powiedział.

Zaznaczył, że jest to problem nie tylko dużych miast, ale i kilku polskich kurortów.

[polecam:https://niezalezna.pl/307087-uprzejmie-donosze-walesa-wyskoczyl-z-listem-do-schwaba-by-dopiec-polsce-w-davos]

- Cieszę się, że powstają w tym zakresie różne programy rządowe, bo chciałbym, żebyśmy na to właśnie, na ochronę powietrza, żeby to powietrze było mniej zapylone, żeby było czystsze, zwłaszcza w okresie zimowym, położyli ogromny nacisk

 – powiedział. Dziękował tym, którzy stosują się do zaostrzonych przepisów, dodając, że w jego rodzinnym Krakowie "sytuacja bardzo znacząco się poprawiła, gorzej jest w gminach ościennych".

Odnosząc się do swej aktywności na Forum, Duda mówił dziennikarzom, że odbył już spotkanie z liderami biznesu inwestującymi w Polsce, z którymi rozmawiał na temat perspektyw rozwoju Polski. Wziął też udział w panelu poświęcony Europie Środkowo-Wschodniej, na którym - jak mówił prezydent - byli też obecni prezydenci Łotwy, Litwy i Serbii, premier Chorwacji a także szef Parlamentu Europejskiego. Zaznaczył, ze dyskusja dotyczyła między innymi Inicjatywy Trójmorza.

- Ten dzień dziś jest dniem sensu stricto ekonomicznym. Oczywiście my patrzymy na ekonomię z punktu widzenia polityki, ale generalnie mówiliśmy o perspektywach rozwoju

- powiedział Duda. Wyraził satysfakcję, że "Polska była wielokrotnie wymieniana jako kraj, który jest liderem w naszej części Europy, który bardzo dynamicznie się rozwija i w tym zakresie stanowi także przykład dla innych".

- To było dzisiaj podkreślane

- powiedział prezydent.

Jak dodał, mówiono też bardzo wiele o spowolnieniu gospodarczym w Niemczech.

- Wiele było o to pytań, jaki jest wpływ tego zjawiska na nasze gospodarki

- dodał Andrzej Duda.

[polecam:https://niezalezna.pl/307063-polska-liderem-rozwoju-w-europie-srodkowo-wschodniej-prezydent-moj-kraj-rozwinal-sie-znaczaco]

Duda wskazywał, że Polska rozwija się dynamicznie także jeśli chodzi o duże inwestycje. Wymienił m.in. rozwój sieci drogowej, kolejowej, czy planowaną budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak mówił, zarówno nasi sąsiedzi, Europa Środkowa, ale też państwa Europy Zachodniej "dostrzegają jak dużą mamy ambicję".

- To nie jest tylko ambicja sprowadzająca się do słów, tylko od słów przechodzi się u nas konkretnie do czynów

 - stwierdził prezydent.

Prezydent nawiązał też do otwarcia Domu Polskiego w Davos, które oficjalnie będzie miało miejsce we wtorek popołudniu. W Domu Polskim zorganizowanym prze PZU i Bank Pekao będą się odbywać prezentacje, konferencje oraz debaty dotyczące globalnej i polskiej gospodarki z udziałem szerokiego grona ekspertów, jak również przedstawicieli polityki oraz biznesu.

Prezydent podkreślił, że cieszy go ta inicjatywa, która w Davos ma miejsce już po raz drugi.

- Jest to miejsce, gdzie polski biznes, który jest tutaj, może się spotkać; to jest miejsce, gdzie można porozmawiać o inwestowaniu w Polsce, jest to także miejsce, gdzie właśnie zagraniczny inwestor może się spotkać z przedstawicielem Rzeczypospolitej, spotkać z przedstawicielami polskiego biznesu

 - powiedział.

- Bardzo się cieszę, że jesteśmy tutaj w taki wyraźnie widoczny sposób obecni, bo to także pokazuje naszą aktywność, ale przede wszystkim, co dla mnie bardzo ważne, pokazuje naszą ambicję, że chcemy się liczyć, chcemy być widoczni, zapraszamy do siebie, jesteśmy otwarci, zachęcamy

 - dodał prezydent.

Dziś wieczorem Andrzej Duda weźmie udział w obiedzie wydawanym przez założyciela i prezesa WEF Klausa Schwaba dla uczestników Forum.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts