Papież w modlitwie za tych, którzy stracili nadzieję. "Jezus zrywa kajdany zła"

/ pixabay.com/MichaelGaida

  

W święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież Franciszek modlił się za tych, którzy stracili nadzieję. Na Placu Hiszpańskim w Rzymie mówił, że Jezus "zrywa kajdany zła, wyzwala z najgorszych uzależnień, uwalnia od najbardziej przestępczych więzów".

Zgodnie z tradycją papież udał się w niedzielę po południu na Plac Hiszpański w centrum Wiecznego Miasta, gdzie modlił się przy figurze Niepokalanej.

W odczytanej modlitwie do Matki Bożej, którą ułożył na tę uroczystość, podkreślił: "Przypominasz nam, że jesteśmy grzesznikami, ale nie jesteśmy już niewolnikami grzechu".

- Czym innym jest być grzesznikiem, a czym innym człowiekiem zepsutym - mówił.

Franciszek wskazał: "Jedną rzeczą jest upaść, a potem skruszonym wyznać to i podnieść się z pomocą Bożego miłosierdzia. Czym innym jest obłudne współistnienie ze złem, zepsucie serca, które na zewnątrz jawi się nieskazitelne, lecz w środku jest pełne złych zamiarów i nikczemnego egoizmu".

- Jak bardzo potrzebujemy wyzwolenia od zepsucia serca, które jest najcięższym zagrożeniem

 - dodał.

Papież zawierzył wszystkich na świecie, którzy są "uciskani nieufnością, przygnębieniem z powodu grzechu, którzy myślą, że dla nich nie ma już nadziei". Jezus "i tylko on zrywa kajdany zła, wyzwala z najgorszych uzależnień, uwalnia od najbardziej przestępczych więzów, łagodzi najtwardsze serca" - powiedział.

Franciszek mówił, że gdy zmiana ta zachodzi w ludziach, zmienia się też oblicze miasta; także - jak dodał - dzięki małym gestom.

Wskazał na potrzebę tego, by "kochać się nawzajem, pomagać sobie jak bracia, nawet gdy są różni od nas".

- Pomóż nam chronić się przed złem, które podstępem przyciąga nas do siebie spiralami śmierci

 - modlił się papież.

Na Placu Hiszpańskim i okolicznych uliczkach historycznego centrum Rzymu zgromadziły się tysiące ludzi.

W drodze na Plac Hiszpański papież odwiedził bazylikę Matki Bożej Większej, gdzie modlił się przed obrazem "Salus Populi Romani", Matki Bożej - patronki Rzymu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Muzeum Tatrzańskie zamknięte na dwa lata

/ muzeumtatrzanskie.pl

  

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego przy zakopiańskich Krupówkach został w styczniu zamknięty z uwagi na generalny remont. Słynne zakopiańskie muzeum będzie ponownie otwarte najpóźniej w połowie 2022 roku – zapowiada dyrektorka placówki Anna Wende–Surmiak.

„Remont gmachu głównego naszego muzeum zaplanowany jest na półtora, do dwóch lat. Jest to pierwszy od powstania tego zabytkowego budynku całkowity, kompleksowy remont konserwatorski, a także zmiana wystaw”

– powiedziała dyrektorka.

Zarówno sam budynek jak i wystawy będą całkowicie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami; zostanie zainstalowana winda i podjazdy. Na drugim piętrze znajdzie się kawiarnia z widokiem na Giewont, Gubałówkę oraz ulicę Krupówki. W przyziemiu, gdzie dotychczas znajdowały się magazyny muzealne, powstaną sale edukacyjne. Muzealne przestrzenie zostaną na nowo zaaranżowane, a na ekspozycjach pojawią się również nowe artefakty. Diametralnie zmieni się wystawa na parterze budynku, czyli ekspozycja etnograficzna i historyczna, a wystawa przyrodnicza na piętrze zostanie zmodernizowana. Budynek muzeum, zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego w stylu zakopiańskim i wniesiony w latach 1913-1922, zostanie wyremontowany i oświetlony z zewnątrz, a otoczenie zostanie zrewitalizowane.

Dyrekcja Muzeum Tatrzańskiego, która dotychczas miała swoja siedzibę w gmachu głównym, przeniesie się docelowo do filii muzealnej - Galerii Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich na zakopiańskim Kozińcu. Tam też swoje miejsce znajdzie muzealna biblioteka, czytelnia, mediateka i archiwa. Przez najbliższy rok pracownicy muzeum będą działali w biurach tymczasowych.

Muzeum Tatrzańskie realizuje projekt remontów dziewięciu swoich zabytkowych filii w dwóch programach finansowanych przez Unię Europejską: w Regionalnym Programie Operacyjnym finansowane są remonty trzech murowanych budynków, zaś w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko sześciu drewnianych. Ogólny koszt remontów to ok. 33 mln złotych brutto, w tym koszt remontu gmachu głównego przy Krupówkach to ok. 8 mln zł brutto. Środki na wkład własny instytucji w wysokości ponad 13 mln zł zapewnił Marszałek Województwa Małopolskiego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts