Finlandia – zimą

/ Finmiki

  

Finlandia ma do zaproponowania cudownej urody miejsca wszystkim, którzy chcą swobodnie obcować z naturą. Finlandia jest jednym z najbardziej na północ wysuniętych krajów świata. Kraj oferuje gościom piękne krajobrazy, wspaniałe przygody na świeżym powietrzu, wyśmienitą kuchnię oraz ciekawe coroczne konkursy i zwyczaje.

Populacja Finlandii wynosi około 5 500 000 mieszkańców, przy czym gęstość zaludnienia wynosi 18 mieszkańców na km2 , co stanowi najniższą wartość w UE. 

W Finlandii jest więcej saun niż samochodów. Sauna fińska jest kluczowym elementem dziedzictwa kulturowego kraju, z ponad 2 milionami saun w Finlandii to około jedną sauną na gospodarstwo domowe.

W Finlandii i okolicach znajduje się dokładnie 179 584 wysp, co jest światowym rekordem. W granicach Finlandii znajduje się 187 888 jezior. To również jest rekord świata. Saimaa, największe jezioro w Finlandii, jest czwartym co do wielkości jeziorem w Europie. 

Erozja lodowcowa spowodowana erą lodowcową spowodowała, że krajobraz fiński był przeważnie płaski, z niewieloma wzgórzami lub górami.

Jedna z najbardziej zagrożonych populacji fok na świecie zamieszkuje jedno z fińskich jezior (jezioro Saimma). Szacuje się, że pozostanie jedynie około 320 osobników fok obrączkowanych w Saimaa.

U południowo-zachodniego wybrzeża znajdują się wyspy Âland, zamieszkałe przez Szwedów i autonomiczne od 1921 roku.

Język fiński jest jednym z dziesięciu najtrudniejszych języków na świecie do nauki i tłumaczenia. Rzeczownik może mieć ponad 200 form lub kiedy jednym z najdłuższych słów jest „epäjärjestelmällistyttämättömyydellänsäkän”.

Finlandia ma najmniej skorumpowany rząd na świecie według statystyk za 2012 rok.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


O co chodzi opozycji? Duda: Nie wiadomo, powiedzieli „nie bo nie”

Andrzej Duda / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Wicepremier Gowin podjął pewne ryzyko polityczne, chciał znaleźć rozwiązanie, które byłoby do zaakceptowania dla obydwu stron sceny politycznej. Paradoksalnie, okazało się, że rozwiązanie, które wydawało się po myśli opozycji, zostało przez nią odrzucone – powiedział dziś Andrzej Duda. Dodał, że nie wiadomo o co chodzi opozycji. – Powiedzieli „nie, bo nie”. Takie rozwiązanie, które było jakimś odpowiedzeniem na ich oczekiwania zostało odrzucone – dodał.

W poniedziałek lider Porozumienia Jarosław Gowin podał się do dymisji z funkcji wicepremiera i ministra szkolnictwa wyższego, kiedy jego propozycje przełożenia wyborów nie zyskały wystarczającego poparcia. Zaznaczył, że jego partia pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy.

[polecam:https://niezalezna.pl/320967-opozycja-nie-poparla-projektu-jaroslawa-gowina-w-sprawie-zmiany-konstytucji-zgodzil-sie-jedynie-pis]

Prezydent Andrzej Duda był pytany w Programie 1 Polskiego Radia o to, jak odczytuje działania Jarosława Gowina. Odpowiedział, że lider Porozumienia chciał odpowiedzieć na wezwania opozycji, aby wybory przesunąć, więc zaproponował zmiany w konstytucji.

Jarosław Gowin podjął pewne ryzyko polityczne, chciał znaleźć rozwiązanie, które byłoby do zaakceptowania dla obydwu stron sceny politycznej. Paradoksalnie, okazało się, że rozwiązanie, które wydawało się po myśli opozycji, zostało przez nią odrzucone

- przypomniał i dodał, że to pokazuje, o co chodzi opozycji, czyli - jak ocenił prezydent - "właściwie nie wiadomo, nie, bo nie".

Dopytywany, czy w jego ocenie istnieje ryzyko utraty większości przez rząd PiS i przyspieszonych wyborów, odpowiedział, że to jest obecnie zmartwienie rządu i Zjednoczonej Prawicy.

"Zmiany w rządach następują. W miejsce jednego przedstawiciela Porozumienia, tekę wicepremiera ma objąć inny. Jak widać, spójność Zjednoczonej Prawicy jest zachowana"

- dodał.

"Zwrócił się do mnie z pytaniem wczoraj pan premier - pani minister Jadwiga Emilewicz miałaby objąć, czy obejmie, tekę wicepremiera. Jeszcze tutaj ostatecznej decyzji w formie podpisanej przeze mnie nominacji nie ma. To jest kwestia, jak rozumiem, godzin, kiedy tutaj odpowiednie dokumenty nadejdą z Kancelarii Premiera, więc taka zmiana jest i to pokazuje, że prawica nadal jest zjednoczona, choć oczywiście następują zmiany personalne" – mówił Andrzej Duda.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts