Przestępczość przeciwko zabytkom

  

Stworzenie płaszczyzny do wymiany doświadczeń praktyków i teoretyków zaangażowanych w działania na rzecz ochrony dziedzictwa kultury to główny cel ogólnopolskiej konferencji „Przestępczość przeciwko zabytkom – aspekty materialnoprawne i procesowe”, która odbyła się 5 grudnia 2019 r, w Departamencie Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Konferencja stanowi odpowiedź na wyzwania związane ze współczesnym wzrostem zagrożeń dla dziedzictwa kultury na poziomie krajowym i międzynarodowym. Podczas otwarcia odczytany został list prof. Magdaleny Gawin, Generalnego Konserwatora Zabytków, w którym wiceminister zwróciła uwagę na wagę tematu oraz wyraziła nadzieję, że spotkanie będzie kolejną okazją do pogłębienia współpracy między poszczególnymi organami, w szczególności służbami konserwatorskimi, służbami celnymi, Strażą Graniczną, Policją i prokuraturą. Zwalczanie przestępczości przeciwko dziedzictwu kultury to wspólny cel wszystkich organów, a ich współdziałanie powinno się opierać na odpowiednich, dostosowanych do realnych potrzeb przepisach prawa. Konferencja obejmowała 3 panele: przestępstwa przeciwko zabytkom – aspekty materialnoprawne, problematykę procesową związaną z przestępczością przeciwko zabytkom oraz współpracę krajową i międzynarodową w zakresie zwalczania przestępczości przeciwko zabytkom. Do grona prelegentów zaproszono teoretyków prawa karnego z różnych ośrodków akademickich w kraju oraz praktyków: pracowników administracji, prokuratorów i sędziów. Wśród  uczestników konferencji znaleźni się przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej, Policji, prokuratury, a także wojewódzcy konserwatorzy zabytków oraz koordynatorzy powołani w poszczególnych służbach do spraw postępowań związanych z dobrami kultury. Dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków, prof. Katarzyna Zalasińska, zapowiedziała kontynuację spotkań.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mkidn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Sikorski ekspertem Kidawy-Błońskiej. Już błysnął: „Wygrażamy Rosji przez dziurkę od klucza”

Zdjęcie ilustracyjne / Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta, przedstawiła na dzisiejszej konferencji prasowej Radosława Sikorskiego (obecnie europosła) jako eksperta i członka swej "drużyny", która ma ją wspierać w zbliżającej się kampanii wyborczej. Na pierwszej konferencji sporo było o polityce zagranicznej. Według Sikorskiego, za czasów rządów PO lepiej dogadywaliśmy się z Rosją, a obecnie... "wygrażamy jej przez dziurkę od klucza".

Oboje - zarówno kandydatka, jak i jej "ekspert" - krytykowali stan polskiej polityki zagranicznej.

- Dzisiaj ze smutkiem muszę stwierdzić, że polska polityka zagraniczna nie istnieje - jesteśmy osamotnieni. Pan prezydent nie rozmawia, pokrzykuje na Polaków i tak naprawdę lekceważy list od naszych sojuszników, od kongresmenów z USA, a wiceszefowa Komisji Europejskiej, pani Viera Jourowa dowiaduje się z polskich i zagranicznych mediów, że pan prezydent nie zamierza odpisać na jej list

-  powiedziała wicemarszałek Sejmu.

[polecam:https://niezalezna.pl/306890-telewizyjny-kandydat-telewizyjny-doradca-skonczyla-sie-era-niezaleznego-eksperta]

Według Kidawy-Błońskiej potrzebna jest odnowa polskiej polityki zagranicznej. Podobne zdanie ma jej ekspert Radosław Sikorski, który stwierdził, że za czasów rządów Platformy Obywatelskiej można było skutecznie rozmawiać z Rosją. 

- A dzisiaj wygrażamy Rosji przez dziurkę od klucza

-  wypalił były minister spraw zagranicznych.

- Lepiej było dla Polski gdy prezydent Putin na Westerplatte uznawał, gdzie się zaczęła II wojna światowa i kto był jej pierwszą ofiarą. Albo gdy 7 kwietnia 2010 roku jako pierwszy władca Rosji oddawał hołd polskim jeńcom wojennym. A dzisiaj tracimy nawet niemiecki hitlerowski obóz koncentracyjny w Auschwitz jako to miejsce, w którym raz do roku się uszanowuje ofiary tych zbrodni

- kontynuował.

[polecam:https://niezalezna.pl/306811-sondaz-daje-szanse-kidawie-blonskiej-zrobil-go-instytut-ktory-wrozyl-triumf-po-w-eurowyborach]

Odnosząc się do postawy opozycji, były szef MSZ zadeklarował, że jest ona gotowa wspierać rządzących, jednak tylko wówczas, gdy prowadzą "sensowną politykę". Wyjaśnił też, że w zeszłym tygodniu głosował za przyjęciem przez europarlament rezolucji w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech, ponieważ - jak mówił - była to... "rezolucja za Polską, za przestrzeganiem polskiej konstytucji".

- Polsce szkodzą ci, którzy łamią polską konstytucję, na którą przysięgali, a nie ci, którzy o tym mówią

 - zakończył Sikorski. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts