Wkrótce rozmowa Zełeński-Putin. Doradca ukraińskiego prezydenta wskazuje na jego priorytety

/ Zdjęcie ilustracyjne / By Адміністрація Президента України, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79549997

  

Tuż przed paryskim szczytem tzw. czwórki normandzkiej Andrij Jermak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ds. polityki zagranicznej, zapewnił w wywiadzie dla dziennika "Die Welt", że jego kraj chce pokoju w Donbasie.

Prezydent Zełenski dał jasno do zrozumienia, że pokój w Donbasie ma dla niego najwyższy priorytet, tak by w strefie działań wojennych w końcu przestali ginąć ludzie. Nowe ukraińskie władze udowodniły, nie tylko słowami, ale także poprzez działania, że wypełniają wszystkie zobowiązania wynikające z porozumień mińskich. Na przykład wycofując wojska do uzgodnionych konkretnych punktów linii frontu

- powiedział Jermak w wywiadzie opublikowanym w sobotę na stronie internetowej niemieckiej gazety.

Jermak był głównym negocjatorem w sprawie wymiany więźniów między Ukrainą a Rosją we wrześniu, a teraz przygotowuje szczyt w Paryżu.

"Oczekujemy tej samej gotowości od przeciwnej strony. Jest przy tym jasne, że porozumienia z Mińska zostały zawarte pięć lat temu i wymagają doprecyzowania. Naszym celem w negocjacjach jest przywrócenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Mamy nadzieję i oczekujemy, że nasi europejscy partnerzy, Niemcy i Francja, będą tak jak dotychczas wspierać Ukrainę w tej sprawie" - oznajmił Jermak.

Pierwszym krokiem na rzecz pokoju na wschodzie Ukrainy byłoby - jego zdaniem - trwałe zawieszenie broni i zwolnienie wszystkich ukraińskich jeńców z rosyjskiej niewoli.

Pytany, czy Rosja naprawdę chce pokoju, Jermak oświadczył, że fakt, iż szczyt normandzki - po wielu opóźnieniach - odbędzie się w tym roku, jest sukcesem Ukrainy i polityki prezydenta Zełenskiego.

Mówiąc o tzw. formule Steinmeiera podkreślił też, że wybory lokalne w opanowanych przez prorosyjskich separatystów rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego muszą odbyć się zgodnie z ukraińskim ustawodawstwem i bez obecności obcych wojsk na tych terenach.

Jermak zaprzeczył, by prezydent USA Donald Trump groził Ukrainie zamrożeniem pomocy wojskowej, gdyby Kijów nie wszczął śledztwa przeciwko synowi byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena, który wchodził w skład kierownictwa jednej z ukraińskich firm gazowych.

Formuła Franka-Waltera Steinmeiera, byłego ministra spraw zagranicznych, a obecnie prezydenta Niemiec, przewiduje procedurę przyznania kontrolowanej przez separatystów części Donbasu specjalnego statusu. Rosja postawiła jako warunek szczytu normandzkiego podpisanie przez Ukrainę tej formuły i przedstawiciele Kijowa dokument podpisali.

Szczyt w Paryżu będzie pierwszym spotkaniem formatu normandzkiego na najwyższym szczeblu od trzech lat i jednocześnie pierwszym bezpośrednim spotkaniem prezydenta Rosji Władimira Putina z Zełenskim. Gospodarzem spotkania będzie prezydent Francji Emmanuel Macron, a weźmie w nim udział jeszcze kanclerz Niemiec Angela Merkel.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

DudaBus ruszył w Polskę. Prezydent: Będę ogromnie wdzięczny za każdą obecność, za każdą uściśniętą dłoń

Dudabus / twitter.com/@PiS_Maz

  

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął dzisiaj w południe objazd po kraju na pokładzie DudaBusa. Jako pierwsze miejscowości odwiedzi Łowicz (woj. łódzkie) oraz Turek (woj. wielkopolskie).

Prezydent Duda zainaugurował swoją kampanię wyborczą w ostatnią sobotę. W wystąpieniu podczas konwencji zapowiedział powrót DudaBusa, którym objeżdżał Polskę w poprzedniej kampanii prezydenckiej i którym również w obecnej kampanii będzie docierał na spotkania z wyborcami.

"Będę ogromnie wdzięczny za każdą obecność, za każdą uściśniętą dłoń, za każdą uwagę, także za każdą krytykę, która jest ważna, bo pozwala naprawiać Rzeczpospolitą i robić to, co jest istotne dla ludzi"

- mówił w sobotę Andrzej Duda.

Prezydentowi na starcie kampanijnego objazdu po kraju towarzyszą m.in.: szefowa kampanii Jolanta Turczynowicz-Kieryłło, rzecznik sztabu wyborczego Adam Bielan, rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, a także młodzi wolontariusze jego sztabu i dziennikarze.

Szef Komitetu Wykonawczego PiS i członek sztabu wyborczego prezydenta Krzysztof Sobolewski mówił PAP, że planowane jest, że do końca kampanii wyborczej prezydent odwiedzi ponad 100 miejscowości.

Prezydent Duda w sobotę podczas inaugurującej konwencji wyborczej podkreślał, że najważniejszym celem jego prezydentury jest podniesienie poziomu życia Polaków. Deklarował chęć spotkania się z jak największą liczbą mieszkańców Polski; apelował do swoich kontrkandydatów, aby prowadzić uczciwą kampanię wyborczą.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts