Punktem kulminacyjnym obchodów 28. rocznicy powstania Radia Maryja była uroczysta msza święta w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Bema, której przewodniczył metropolita częstochowski abp. Wacław Depo. Uczestniczyli w niej m.in. wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk i minister Michał Woś, przyszły szef resortu środowiska, a także kilkudziesięciu parlamentarzystów i przedstawicieli władz lokalnych.

Rząd RP kieruje do państwa dzisiaj serdeczne pozdrowienia i życzenia z okazji tego pięknego jubileuszu. 28 lat to rzeczywiście cudowny wiek – jeszcze młodość, ale już też wielkie doświadczenia. Tak jest również z Radiem Maryja, które cały czas ma w sobie młodzieńczą witalność, chęć zmieniania świata, ale jednocześnie za sobą wiele doświadczeń – często trudnych

- mówił podczas uroczystości wicepremier Sasin.

Dodał, że wszyscy pamiętają, jak Radio Maryja broniło się na medialnym rynku i walczyło – mimo kłód rzucanych pod nogi. Podkreślił, że wówczas jego środowisko polityczne – Prawo i Sprawiedliwość – stanęło mocno po stronie Radia Maryja, co przyczyniło się m.in. do wygrania bitwy o koncesję.

Radio Maryja jest fenomenem nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Jego programy to bliski kontakt ze słuchaczami. (...) Nie bez powodu słuchacze mówią o sobie, że tworzą rodzinę Radia Maryja. Rodzina to coś więcej niż zestaw słuchaczy

- ocenił Sasin.

W hali zgromadziło się kilka tysięcy pielgrzymów z całego kraju i z zagranicy. "Otrzymujemy informacje, że w tej hali na żadnym wydarzeniu nie było jeszcze tylu osób. To piękne" – mówił założyciel Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. Dziękował za obecność przedstawicielom władz państwowych i zwracał uwagę na trud słuchaczy, którzy w wielu przypadkach musieli pokonać setki, a nawet tysiące kilometrów, żeby dotrzeć do Torunia.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.

Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie. Redemptoryści stworzyli w Toruniu również m.in. Telewizję Trwam i Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.