Wicepremier Sasin z okazji 28. rocznicy Radia Maryja: "Fenomen nie tylko w Polsce, ale również w Europie"

/ / Telewizja Republika

  

Radio Maryja jest fenomenem nie tylko w Polsce, ale również w Europie – ocenił dziś wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że jego słuchacze tworzą rodzinę, a sama rozgłośnia wytrwała mimo kłód rzucanych jej pod nogi.

Punktem kulminacyjnym obchodów 28. rocznicy powstania Radia Maryja była uroczysta msza święta w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Bema, której przewodniczył metropolita częstochowski abp. Wacław Depo. Uczestniczyli w niej m.in. wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk i minister Michał Woś, przyszły szef resortu środowiska, a także kilkudziesięciu parlamentarzystów i przedstawicieli władz lokalnych.

Rząd RP kieruje do państwa dzisiaj serdeczne pozdrowienia i życzenia z okazji tego pięknego jubileuszu. 28 lat to rzeczywiście cudowny wiek – jeszcze młodość, ale już też wielkie doświadczenia. Tak jest również z Radiem Maryja, które cały czas ma w sobie młodzieńczą witalność, chęć zmieniania świata, ale jednocześnie za sobą wiele doświadczeń – często trudnych

- mówił podczas uroczystości wicepremier Sasin.

Dodał, że wszyscy pamiętają, jak Radio Maryja broniło się na medialnym rynku i walczyło – mimo kłód rzucanych pod nogi. Podkreślił, że wówczas jego środowisko polityczne – Prawo i Sprawiedliwość – stanęło mocno po stronie Radia Maryja, co przyczyniło się m.in. do wygrania bitwy o koncesję.

Radio Maryja jest fenomenem nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Jego programy to bliski kontakt ze słuchaczami. (...) Nie bez powodu słuchacze mówią o sobie, że tworzą rodzinę Radia Maryja. Rodzina to coś więcej niż zestaw słuchaczy

- ocenił Sasin.

W hali zgromadziło się kilka tysięcy pielgrzymów z całego kraju i z zagranicy. "Otrzymujemy informacje, że w tej hali na żadnym wydarzeniu nie było jeszcze tylu osób. To piękne" – mówił założyciel Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. Dziękował za obecność przedstawicielom władz państwowych i zwracał uwagę na trud słuchaczy, którzy w wielu przypadkach musieli pokonać setki, a nawet tysiące kilometrów, żeby dotrzeć do Torunia.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.

Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie. Redemptoryści stworzyli w Toruniu również m.in. Telewizję Trwam i Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dwa wybuchy w Sztokholmie

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/Unif

  

W Sztokholmie w dzielnicach Husby oraz Kista doszło w nocy z poniedziałku na wtorek do dwóch silnych eksplozji w budynkach wielorodzinnych oddalonych od siebie o 500 metrów. Policja podejrzewa porachunki grup przestępczych.

W wyniku detonacji jedna z osób odniosła obrażenia i została przewieziona do szpitala. Kilkadziesiąt mieszkań w kilkupiętrowych blokach jest poważnie uszkodzonych, a ich mieszkańcy są ewakuowani. Władze miasta szukają dla nich lokali zastępczych.

Jak poinformowała rzeczniczka sztokholmskiej policji Towe Haegg "trwają czynności mające ustalić związek między dwoma ekspolozjami". Na miejscu pracują eksperci z sekcji pirotechnicznej.

Badane są także ewentualne powiązania tych wybuchów z inną detonacją, jaka miała miejsce w zeszłym tygodniu w dzielnicy Oestremalm. W jej wyniku zniszczeniu uległa elewacja kamienicy. Tuż przed wybuchem kamera monitoringu miejskiego zarejestrowała podjeżdżającą samochodem osobę, która pozostawiła przed drzwiami klatki schodowej materiał wybuchowy.

W Sztokholmie, jak i w innych szwedzkich miastach eksplozje są wykorzystywane przez rywalizujące ze sobą grupy przestępcze do zastraszania. Nieporozumienia najczęściej związane są z handlem narkotykami. Według teorii policji łatwy dostęp do materiałów wybuchowych sprawia, że zastępują one broń palną. W 2019 roku padł niechlubny rekord takich zdarzeń - w Szwecji miało miejsce 236 wybuchów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts