Z ogromną przyjemnością objęłam honorowym patronatem wydarzenie Wspólne Czytanie Elementarza prof. Mariana Falskiego. Sięgając dzisiaj po "Elementarz" Mariana Falskiego przypominamy sobie, jak nieocenioną i nowatorską wartość dydaktyczną stanowiło to wydawnictwo i jak dużo w związku z tym zawdzięczamy jego autorowi. Bardzo spodobał mi się pomysł powrotu do tego najpopularniejszego polskiego elementarza, którego pierwsze wydanie ukazało się w 1910 roku. Podręcznik zrewolucjonizował naukę czytania i pisania i był najczęściej wydawanym i wznawianym elementarzem na przestrzeni lat

- podkreśliła pierwsza dama w nagraniu umieszczonym na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.

Małżonka prezydenta Andrzeja Dudy podkreśliła, że na "Elementarzu" prof. Mariana Falskiego "wychowały się pokolenia Polaków i nie ma chyba dzisiaj takiej osoby, która nie wspominałaby z sentymentem nauki podstaw języka polskiego z tej pierwszej czytanki".

Wskazała, że autor "Elementarza" przedstawił w nim zasady pisowni i języka polskiego w przystępny i przejrzysty sposób, który niesłychanie ułatwiał dzieciom pokonywanie trudności wynikających z cech języka ojczystego.

Bardzo cieszę się, że tu, w Kuźnicy Grabowskiej, powstało Muzeum Oświaty im. prof. Mariana Falskiego z odtworzoną klasą z lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, w której znajdują się dawne przybory i materiały dydaktyczne. To wspaniale, że jest takie miejsce w Polsce, gdzie podtrzymuje się pamięć o wybitnym profesorze i jego dorobku, o człowieku który związał się z tą ziemią poprzez swoje małżeństwo

- podkreśliła pierwsza dama.

"Chcę wyrazić moją głęboką wdzięczność za podjęcie inicjatywy czytania "Elementarza" Mariana Falskiego, która – mam taką nadzieję – wpisze się na stałe w kalendarz ważnych wydarzeń gminy Kraszewice i pozostanie już na zawsze dobrym sposobem uczczenia wybitnego autora, przyczyniając się również do budowania tożsamości kulturalnej regionu z jego charakterem i tradycjami" – dodała.

Przeczytała też wiersz Juliana Tuwima "Warszawa", pochodzący z "Elementarza".