„Przez ciernie do gwiazd". Terytorialsi składają przysięgę w Cieszynie

Terytorialsi składają przysięgę w Cieszynie / twitter.com/terytorialsi

  

Blisko 150 „terytorialsów” złożyło w sobotę przysięgę w Cieszynie. To największa taka uroczystość wojskowa w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej – poinformowała rzecznik jednostki Monika Ligejka.

Przysięga w Cieszynie odbyła się po raz pierwszy. To właśnie tu w listopadzie powstał drugi batalion 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie w WOT służbę pełni już blisko 24 tys. żołnierzy. W Śląskiej Brygadzie "terytorialsów" jest ich ponad 840. Choć różni ich bardzo wiele, łączy z pewnością jedno: chęć służby Ojczyźnie

– podkreśliła Ligejka.

Dowódca Brygady płk Tomasz Białas podczas przysięgi przypomniał sentencję „Per aspera ad astra”:

„Przez ciernie do gwiazd", ale też przez trudy do sukcesu. Ta starożytna sentencja doskonale oddaje to, co przeszliście przez ostatnie 16 dni. To dni pełne nowych wyzwań, chwil słabości i zwątpienia, ale także chwil uwierzenia w siebie, w swoje możliwości, przełamania własnych ograniczeń.

Płk Białas zaznaczył, że szkolenie podstawowe to tak naprawdę dopiero początek:

Stając dzisiaj na placu macie za sobą pierwsze sukcesy, w tym ukończone szkolenie podstawowe. Nie są to jeszcze przytoczone w sentencji "gwiazdy". Te będą za trzy lata kiedy zakończycie pełny cykl szkolenia. Wszystko zależy od was, od waszego zaangażowania, determinacji w dążeniu do celu. Od tego co wybierzecie: rezygnację czy skorzystanie z okazji, aby w ramach kolejnych szkoleń poszerzać swoją wiedzę, pokonywać granice własnych słabości, poczuć smak zwycięstwa, gdy coś trudnego dzisiaj będziecie z łatwością wykonywać.

Wojska Obrony Terytorialnej, jako piąty rodzaj sił zbrojnych, powstały z początkiem 2017 r. Ich misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Zaskakujące wyniki badań naukowców. Jakość powietrza wpływa na przebieg infekcji COVID-19

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Co może mieć wpływ na przebieg choroby u osób zakażonych koronawirusem? Jak się okazuje, może być to też jakość powietrza. - Z badań zespołu naukowców Uniwersytetu Harvarda wynika, że mieszkańcy terenów z gorszą jakością powietrza są narażeni na cięższy przebieg choroby spowodowanej koronawirusem - poinformował dziś “Der Spiegel”.

- Zespół prowadzony przez dr Francescę Dominici, naukowca Uniwersytetu Harvarda, zbadał w 3080 amerykańskich hrabstwach (powiatach) zależność pomiędzy jakością powietrza, a współczynnikiem śmiertelności u osób zakażonych koronawirusem

- przekazała niemiecka gazeta.

Z badań wynika, że osoby oddychające zanieczyszczonym powietrzem są bardziej narażone na ciężki przebieg choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

[polecam:https://niezalezna.pl/322174-koronawirus-atakuje-szybko-i-podstepnie-przebieg-choroby-szokuje-nawet-doswiadczonych-medykow]

Naukowcy ustalili, że nawet niewielkie różnice w jakości powietrza mogą mieć duży wpływ na zdrowie potencjalnie zakażonych.

- Stwierdziliśmy, że wzrost o jeden mikrogram drobnych cząstek stałych na metr sześcienny powietrza zwiększa śmiertelność przy infekcji COVID-19 średnio o 15 proc.

 - takie są wyniki naukowców.

Badanie nie zostało jeszcze zrecenzowane i opublikowane w żadnym magazynie naukowym, ale zostało przedłożone do przeglądu w "The New England Journal of Medicine".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts