Tłumy na rocznicy powstania Radia Maryja

/ The original uploader was Ludek at Czech Wikipedia. [Public domain]

  

Tłumy słuchaczy z całego kraju i z zagranicy przybyły już do Torunia na obchody 28. rocznicy powstania Radia Maryja. Pierwsze kroki kierowali przed siedzibę rozgłośni oraz do Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Po godzinie 12:00 rozpoczęli wspólną modlitwę.

Punktem kulminacyjnym obchodów będzie uroczysta msza święta w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Bema, która rozpocznie się o godzinie 15:30. Będzie jej przewodniczył metropolita częstochowski abp. Wacław Depo. Udział w świętowaniu kolejnej rocznicy powstania rozgłośni, założonej przez redemptorystę o. Tadeusza Rydzyka, zapowiedzieli m.in. wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, a także kilkudziesięciu parlamentarzystów.

Mszę poprzedzą modlitwa różańcowa, koncert w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Marynarki Wojennej z solistami i aktorami scen polskich i koronka do miłosierdzia bożego.

W Toruniu są już słuchacze rozgłośni z całego kraju i z zagranicy.

"Praktycznie co roku przyjeżdżamy na te uroczystości w strojach warmińskich. Cieszymy się z tego bardzo, bo ciągle słuchamy tego radia. Jesteśmy wdzięczny ojcu dyrektorowi i całej ekipie ojców. To jest coś fantastycznego i bierzemy z tego wzór. Mamy u siebie w Gietrzwałdzie Ognisko Kultury Rodzinnej - taką małą namiastkę tej wspólnoty radiomaryjnej"

- powiedziała Rita Kostka. Jej mąż Leonard dodał, że podziwia żonę, bo ta potrafi słuchać toruńskiej rozgłośni przez całą dobę.

"Ja taki wytrwały nie jestem, ale chętnie słucham przed południem katechez. Poza tym oglądam Telewizję Trwam. Interesują mnie szczególnie spotkania jasnogórskie, a także programy turystyczne np. o 100 najpiękniejszych miejscach na naszym globie, sanktuariach"

- podkreślił Leonard Kostka.

Wśród pielgrzymów są także przedstawiciele Polonii m.in. amerykańskiej, kanadyjskiej, niemieckiej, ale także australijskiej, a nawet japońskiej. Większość gości na uroczystości przyjechała jednak w zorganizowanych grupach z polskich parafii.

"W tym radiu są najbardziej wiarygodne wiadomości, ale przede wszystkim jest dużo modlitwy. Słucham Radia Maryja bardzo często" - powiedział Krzysztof z Radzynia Podlaskiego. Z tej miejscowości do Torunia przyjechało 37 osób z parafii Świętej Trójcy.

Wśród celebrujących 28. rocznicę powstania Radia Maryja są jednak również torunianie.

Słucham Radia Maryja i oglądam Telewizję Trwam od rana do wieczora. Zaczynam od różańca i koronki, później jest Apel Jasnogórski, o 8:30 zaczynają się na antenie katechezy. Oglądam też "Rozmowy niedokończone". W piątek o 10:30 są także bardzo ciekawe audycje przyrodnicze

- powiedziała torunianka Ewa. Jej koleżanka Halina dodała to radio jest w jej ocenie "wielkim uniwersytetem".

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.

Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Putin chce uśpić naszą czujność? Szczerski: prezydent znakomicie wybrnął z rosyjskiej pułapki

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

- Wydarzyła się mimo wszystko rzecz bardzo zła. Nie należy być uśpionym tym, że nie padają żadne wprost oskarżenia Polski (...) Pomysł Rosji zrealizowany był taki, jaki miał być zrealizowany. To, że Władimir Putin bezpośrednio nie zaatakował Polski, było przez nas przewidziane. Że nie będzie ataku werbalnego, a podprogowy - mówił Krzysztof Szczerski. - Nigdy nie podpiszemy się pod tak kłamliwą wersją historii. Ona uwłacza i godzi w pamięć wszystkich tych, którzy bohatersko zginęli - dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/307373-trudno-o-tym-pisac-czytac-rozmawiac-list-prezydenta-dudy-na-lamach-swiatowych-mediow]

Prezydent Andrzej Duda, komentując w Davos wystąpienia podczas Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie, podkreślał, że "zabiegał o to, by móc wystąpić i powiedzieć o prawdzie tamtego czasu" w Jad Waszem. 

- Niestety, uniemożliwiono mi to mimo naszych zabiegów dyplomatycznych

- zaznaczył.

W inaugurujących wystąpieniach głos zabrali m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, prezydent Rosji, Władimir Putin czy prezydent Francji Emmanuel Macron. Wiceprezydent USA Mike Pence wygłosił mocne przemówienie - nie zapomniał w nim o Polsce i przypomniał, że miasto Oświęcim stało się miejscem niemieckiej zbrodni, ale jednocześnie próbą unicestwienia polskiej kultury.

[polecam:https://niezalezna.pl/307439-mike-pence-o-niemieckich-zbrodniach-w-oswiecimiu-planem-bylo-unicestwic-kulture-polska]

Ku zaskoczeniu zebranych Władimir Putin nie zaatakował wprost Polski. Tę kwestię skomentował na antenie Polskiego Radia gość Katarzyny Gójskiej Krzysztof Szczerski.

Wydarzyła się mimo wszystko rzecz bardzo zła. Nie należy być uśpionym tym, że nie padają żadne wprost oskarżenia Polski (...) Pomysł Rosji zrealizowany był taki, jaki miał być zrealizowany. To, że Władimir Putin bezpośrednio nie zaatakował Polski, było przez nas przewidziane. Że nie będzie ataku werbalnego, a podprogowy

- mówił.

Natomiast, wykazywał Szczerski, Putin mógł się spodziewać, że jego kłamliwy atak na Polskę spotkałby się ze sprzeciwem innych uczestników tego spotkania.

Uroczystości te przebiegły tak, jak się spodziewaliśmy i tak, jaki miał być ich sens. A był taki, żeby opowiedzieć historię już nie roku '39 tylko '44-'45 bez Polski. Tam Polski w ogóle miało nie być

- zaznaczył Szczerski.

Chodziło o to, żeby polski prezydent milcząco był tam na miejscu i swoją obecnością legitymizował taką historię; żeby wysłuchał, ale nie mógł odpowiedzieć. Na tym polegała pułapka tych uroczystości

- stwierdził i podkreślił:

Prezydent swoją trafną decyzją znakomicie z tego wybrnął. Nigdy nie podpiszemy się pod tak kłamliwą wersją historii. Ona uwłacza i godzi w pamięć wszystkich tych, którzy bohatersko zginęli.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts