Zagraniczne media o Merkel w Auschwitz

Mateusz Morawiecki i Angela Merkel, / Krystian Maj/KPRM

  

Portugalskie i hiszpańskie media komentując piątkową wizytę Angeli Merkel w niemieckim hitlerowskim obozie zagłady Auschwitz wskazują, że wydarzenie to jest odpowiedzią kanclerz Niemiec na negowanie w jej kraju win z okresu II wojny światowej.

Lizbońskie radio TSF odnotowuje, że podróż Angeli Merkel do Polski zbiega się w czasie z licznymi głosami jej rodaków próbujących umniejszać winy Niemców w czasie II wojny światowej, w tym sprawstwo zagłady Żydów.

“W ostatnim czasie skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) wyróżnia się swoim coraz bardziej ksenofobicznym dyskursem. Dawny szef tego ugrupowania, Alexander Gauland stwierdził nawet, że Holokaust był zaledwie niewielkim zdarzeniem w całej historii tego kraju”

- odnotowało portugalskie radio.

Rozgłośnia TSF wskazuje, że próby bagatelizowania zbrodni niemieckich z okresu II wojny światowej przez polityków tego kraju nie pozostają bez wpływu na opinie miejscowego społeczeństwa.

“Według policyjnych statystyk liczba werbalnych ataków o podłożu antysemickim wzrosła w Niemczech w minionym roku o blisko 10 proc., do 1646 przypadków, czyli najwyższego poziomu w ostatniej dekadzie. Z kolei liczba fizycznych ataków antysemickich zwiększyła się o ponad 60 proc.”

- poinformowało portugalskie radio.

Także hiszpański dziennik “ABC” postrzega wizytę kanclerz Niemiec jako formę odpowiedzi negacjonistom w sprawie przestępstw wojennych Trzeciej Rzeszy. Madrycka gazeta cytuje słowa szefowej rządu Niemiec o pamięci dotyczącej obozu Auschwitz wpisanej mocno w “niemiecką tożsamość narodową”.

“ABC” przypominając o zbliżających się obchodach 75. rocznicy wyzwolenia tego obozu i zaproszeniu, jakie na uroczystość dostał król Hiszpanii Filip VI, zaznacza, że słowa kanclerz Merkel o niemieckiej winie za Holokaust padają w chwili, kiedy w jej ojczyźnie występują liczne przejawy antysemityzmu oraz próby negowania zbrodniczej roli Niemców w czasie II wojny światowej.

“W październiku doszło w Halle do nieudanego zamachu na synagogę (…). Autor tego aktu zabił dwie osoby. To młody człowiek, który właśnie kieruje się poglądami negującymi Holokaust”

- napisał “ABC”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Platforma Obywatelska wybiera przewodniczącego

Zdjęcie ilustracyjne / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Dziś od godz. 10.00 około 9,4 tys. członków Platformy Obywatelskiej wybiera w całej Polsce przewodniczącego partii. Kandydatów jest czterech: Borys Budka, Tomasz Siemoniak, Bartłomiej Sienkiewicz i Bogdan Zdrojewski. Głosowanie jest przeprowadzane w 190 powiatowych komisjach wyborczych w godzinach 10-18.

Choć kandydatów jest czterech, na kartach jest 5 nazwisk - także Joanny Muchy, która zrezygnowała. W punktach wyborczych wywieszona jest informacja, że głos na Muchę będzie nieważny.

O godz. 10.30 w Warszawie swój głos oddali wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Nie chcieli powiedzieć, na kogo głosowali.

Nieoficjalne wyniki wyborów mają być znane już w sobotę wieczorem, około godz. 21.00. Mają zostać podane m.in. na stronie internetowej Platformy Obywatelskiej. Oficjalne rezultaty sobotniego głosowania zostaną ogłoszone prawdopodobnie we wtorek.

Jeśli w dzisiejszym głosowaniu żaden z kandydatów nie otrzyma 50 procent głosów, 8 lutego będzie druga tura, z udziałem dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepsze wyniki. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts