Polska rusza na podbój kosmosu? Kulisy strategicznego partnerstwa

zdjęcie ilustracyjne / pizar almaulidina; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Przemysł kosmiczny odgrywa coraz większą rolę w rozwoju polskiej gospodarki; aby osiągnąć więcej, potrzebujemy silnego partnera, jak Luksemburg – wyjaśnia minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zapowiedziała jednocześnie, że efekty tej współpracy zobaczymy już wkrótce.

Tuż po ogłoszeniu strategicznego partnerstwa Polski i Luksemburga w biznesie kosmicznym minister Emilewicz mówiła o tworzeniu warunków dla rozwoju polskiego biznesu skupionego wokół eksploracji kosmosu. Przypomniała, że biznes kosmiczny to nie tylko podróże pozaplanetarne, ale również rozwój przemysłu wysokich technologii oraz górnictwo surowców kosmicznych, niezbędnych do funkcjonowania biznesu nie tylko związanego z kosmosem.

Innowacyjne rozwiązane, które są wdrażane w branży kosmicznej, często znajdują zastosowanie również w innych dziedzinach, dzięki czemu zwiększa się ich konkurencyjność.
- mówiła minister. 

W Polsce mamy już 300 podmiotów: start-upów i przedsiębiorstw technologicznych, które działają na rzecz sektora kosmicznego.

Mamy stworzoną Polską Strategię Kosmiczną, która obejmuje lata 2017 - 2030 i jest nadzorowana przez resort rozwoju. Mamy za sobą dziedzictwo Kopernika, misje kosmiczne odbywają się dzięki pracy polskich inżynierów i firm. Obserwujemy trendy w sektorze kosmicznej i chcemy je kreować, a do tego potrzebujemy silnych partnerów.
- powiedziała minister Emilewicz.

Przypomniała, że współpraca Polski i Luksemburga w polityce kosmicznej ma swoje umocowanie prawne. 28 września 2018 r. Polska i Luksemburg podpisały porozumienie w sprawie poszukiwania i użycia kosmicznych zasobów naturalnych. 

Chcemy współpracować w dziedzinie eksploracji kosmosu, nie tylko ze względu na współpracę biznesu, ale też na udział w dużych projektach i na forum międzynarodowym. Przeszliśmy daleką drogę, nasz program kosmiczny zaczął się w latach 80., a zgłaszanie ambicji kosmicznych przez Luksemburg nie było traktowane specjalnie poważnie przez potęgi w dziedzinie eksploracji kosmosu
- mówił wicepremier i minister gospodarki Luksemburga Etienne Schneider.

Podpisane porozumienie, które będzie obowiązywać pięć lat, oprócz górnictwa kosmicznego zakłada też wymianę informacji, ekspertyz oraz wyników badań, a także konsultacje dotyczące polityk i zagadnień prawnych w obszarze biznesu kosmicznego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dramat na Dolnym Śląsku. Nie żyje 12-latka, która zasłabła na basenie

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Mylene2401

  

We wrocławskim szpitalu zmarła 12-letnia dziewczynka, która zasłabła w wodzie i topiła się w hotelowym basenie w Łomnicy na Dolnym Śląsku. W stanie krytycznym trafiła do szpitala. Trwa prokuratorskie śledztwo w tej sprawie.

Rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu poinformowała dzisiaj, że w sobotę zmarła 12-letnia dziewczynka, która trafiła do tej placówki po wypadku na basenie w jednym z ośrodków hotelowych na Dolnym Śląsku.

Rzecznik jeleniogórskiej policji Edyta Bagrowska przekazała w czwartek, że do wypadku doszło w środę wieczorem na basenie w Łomnicy na Dolny Śląsku.

- 12-letnia dziewczynka zasłabła w wodzie i topiła się w basenie, z którego została wyciągnięta przez ratownika. Była reanimowana i została przewieziona do szpitala. Jej stan jest jednak krytyczny

 - powiedziała wówczas policjantka.

Policja pod nadzorem prokuratury prowadzi od środy śledztwo w sprawie narażenia dziewczynki na utratę zdrowia i życia oraz nieumyślnego spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Dziecko przebywało na feriach z mamą.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts