W szkołach pojawi się nowy przedmiot? Lekcje z wiedzy o zdrowiu

zdjęcie ilustracyjne / Steve Buissinne; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec poinformował, że przedmiot „wiedza o zdrowiu” powinien wejść do szkół od września 2022 roku. Wcześniej jednak, w ramach dostępnych godzin wychowawczych, wprowadzane mają być elementy edukacji zdrowotnej Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Wprowadzenie do szkół nowego przedmiotu wynika założeń Narodowej Strategii Onkologicznej.

W strategii jest wskazane, że (przedmiot wiedzy o zdrowiu – przyp. ped.) wejdzie we wrześniu 2022 roku, ale jednocześnie jest wskazane, że od września 2020 roku będzie taki blok tematyczny poświęcony nauczaniu o zdrowiu w ramach lekcji wychowawczych. Będzie to taki okres przejściowy.
- wyjaśnia Rzecznik Praw Pacjenta.

Nie ma jeszcze szacunków kosztów takiego pomysłu. Eksperci wskazują jednak, że bazując na doświadczeniach krajów, które wprowadziły taki przedmiot, korzyści okazały się ogromne. Bartłomiej Chmielowiec przypomniał, że w strategii równocześnie zawarto pomysł wprowadzenia podatku cukrowego od 2022 roku. Wskazał na pewną zależność.

Chcemy wprowadzić podatek od cukru od 2022 roku. Ale jednocześnie jakie doskonałe efekty osiągniemy i akceptację społeczną, jeżeli w tym samym roku lub znacznie wcześniej wprowadzimy naukę o zdrowiu i będziemy informować dzieci i młodzież, jak szkodliwy jest cukier, a szczególnie jego nadmiar.
- zauważył.

Pytany o Narodową Strategię Zdrowia powiedział, że jest to dokument nasycony konkretnymi działaniami, które mają z jednej strony przeciwdziałać powstawaniu chorób nowotworowych, ale też skutecznie je leczyć. 

Jeśli zostanie uchwalona, to będzie to absolutnie przełom w podejściu do leczenia nowotworów, do profilaktyki pierwotnej i wtórnej.
- wyjaśnia Rzecznik Praw Pacjenta.

Przypomniał, jak ważne są działania profilaktyczne w zderzeniu ze statystykami. 

Tylko 40 proc. kobiet uczestniczy w darmowych badaniach mammograficznych, a niecałe 20 proc. w badaniach cytologicznych.
- powiedział. 

Jego zdaniem, tak słabe wyniki świadczą m.in. o tym, że brakuje społeczeństwu wiedzy. Tym bardziej istotne jest poszerzanie świadomości zdrowotnej już od najmłodszych lat.

Narodowa Strategia Onkologiczna trafiła pod koniec listopada do uzgodnień międzyresortowych. Konsultacje mają potrwać do 13 grudnia. Potem dokument skierowany zostanie pod obrady rządu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Agent Tomek" aresztowany na trzy miesiące

zdjęcie ilustracyjne / Patryk Lubon / Gazeta Polska

  

Białostocki sąd uwzględnił w czwartek wniosek prokuratury i aresztował na trzy miesiące b. posła PiS i b. agenta CBA Tomasza K., podejrzanego w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia Helper. Postanowienie nie jest prawomocne.

O decyzji Sądu Rejonowego w Białymstoku poinformowała dziennikarzy żona Tomasza K. i jego obrońca. Rzecznik sądu ma przedstawić informację o postanowieniu i jego uzasadnienie o godz. 14.30.

Wniosek o areszt skierowała w środę Prokuratura Regionalna w Białymstoku, po postawieniu Tomaszowi K. kolejnych dziewięciu zarzutów; dotyczą one tzw. prania brudnych pieniędzy.

W połowie listopada Tomasz K., który przez pewien kierował Helperem, gdy zrezygnowała z tego jego żona (również podejrzana w tej sprawie), usłyszał zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenia wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami ok. 10 mln zł. Ponadto zarzuty dotyczyły oszustw w związku z nienależnym przyznaniem ponad 39 mln zł dotacji, a także tzw. prania pieniędzy. Teraz w tym ostatnim wątku zarzuty rozszerzono.

Głównym wątkiem postępowania, które w Białymstoku prowadzone jest od 2016 roku, po przejęciu z olsztyńskiej prokuratury okręgowej, jest wyjaśnienie nadużyć finansowych związanych z prowadzeniem w latach 2011-2017 domów opieki dla seniorów na Warmii i Mazurach. Prowadziło je olsztyńskie stowarzyszenie Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego Helper, korzystając z państwowych dotacji.

Według ustaleń śledztwa, część z tych pieniędzy miała zostać przywłaszczona lub wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem. Zarzuty przedstawiono dotąd w sumie prawie 40 osobom.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts