Komisja Wenecka zaapelowała do Ukrainy. Chodzi o nową ustawę o języku

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/NakNakNak

  

Komisja Wenecka, będąca organem doradczym Rady Europy, zaapelowała do Ukrainy o rozważenie odroczenia wejścia w życiu nowej ustawy o języku do czasu przyjęcia ustawy o mniejszościach. Wezwała też do korekty niektórych zapisów.

„Ustawa o języku państwowym na Ukrainie nie zachowuje równowagi między wzmacnianiem języka ukraińskiego i zachowaniem praw językowych mniejszości”

– uznała Komisja Wenecka w opinii opublikowanej na swej stronie internetowej, podkreślając, że równowaga taka ma kluczowe znaczenie dla unikania na Ukrainie międzyetnicznych napięć, których źródłem byłby język.

Komisja podkreśliła, że wobec szczególnego miejsca języka rosyjskiego na Ukrainie oraz wobec wypierania języka ukraińskiego w przeszłości jest zrozumiała potrzeba promowania użycia języka ukraińskiego jako języka państwowego.

Komisja z zadowoleniem przyjęła też fakt, że ustawa o języku państwowym w niektórych sferach mówi o równoległym użyciu języków mniejszości i języka państwowego, odwołując się do oczekiwanej ustawy o mniejszościach.

„Ustawa o mniejszościach nie została jednak jeszcze przygotowana, choć powinna była być szykowana jednocześnie z ustawą o języku państwowym, by od początku zagwarantować niezbędną równowagę. Eksperci Rady apelują do Ukrainę o przygotowane bez zbędnej zwłoki ustawy o mniejszościach oraz o rozważanie odroczenia do czasu przyjęcia ustawy o mniejszościach tych zapisów ustawy o języku państwowym, które już weszły w życie”

– napisała Komisja.

Wezwano przy tym władze ukraińskie do poprawienia ustawy o języku państwowym oraz przygotowania ustawy o mniejszościach w konsultacji ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, a zwłaszcza przedstawicielami mniejszości.

Komisja zaleca poprawienie ustawy o języku, a szczególnie rezygnację z zapisów o różnym traktowaniu języków mniejszości narodowych w zależności od tego, czy są one oficjalnymi językami UE, czy też nie, o ile nie jest to uzasadnione obiektywnymi przyczynami. Na przykład, okres przejściowy wdrożenia ustawy językowej przedłużono do 1 września 2023 r., ale tylko uczniom, których językiem ojczystym jest język UE. Komisja zaleca przedłużenie tego okresu dla wszystkich mniejszości narodowych.

Według Komisji należy także m.in. usunąć artykuł wprowadzający odpowiedzialność za umyślne przeinaczanie języka ukraińskiego w oficjalnych dokumentach i tekstach. Komisja apeluje też do ustawodawcy o zrewidowanie w świetle zasad proporcjonalności wymogów ilościowych, jeśli chodzi o treści w języku państwowym w telewizji i radiu.

Zdaniem Komisji osoby powinny też móc używać języka mniejszości między sobą także wtedy, gdy są słyszane i widziane przez innych w miejscach publicznych. Nie należy też ograniczać możliwości rozprowadzania materiałów wyborczych w językach innych niż ukraiński tylko do obszarów zwartego zamieszkania przez mniejszości. Zalecono także rezygnację z wymogu drukowania gazet w języku mniejszości jednocześnie po ukraińsku w tym samym dniu oraz z wymogu pisania wszystkich nazw geograficznych wyłącznie po ukraińsku.

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa mówiła w kwietniu, że przyjęta na Ukrainie ustawa o języku jest ustawą o "przymusowej ukrainizacji", a wiele jej zapisów jest sprzecznych z normami międzynarodowymi. Prawo to - jak oceniła - oddali uregulowanie kryzysu, który przeżywa Ukraina.

Przeciwko ustawie protestowały też władze Węgier. Budapeszt twierdzi, że godzi ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tusk o Putinie: „Nasz człowiek w Moskwie”. Dworczyk o innych „skrajnych naiwnościach”

Donald Tusk / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk ocenił, że premier Mateusz Morawiecki prezentuje realizm i twardą obronę polskiej racji stanu, natomiast politycy opozycji - jego zdaniem - nieodpowiedzialną naiwność. Przypomniał też wypowiedź Donalda Tuska z lutego 2008 r., kiedy ówczesny premier tuż przed powrotem z wizyty w Moskwie powiedział o Putinie: "Nasz człowiek w Moskwie".

Szef kancelarii premiera opublikował na Twitterze grafikę z archiwalnymi wypowiedziami: Donalda Tuska, Bronisława Komorowskiego oraz Mateusza Morawieckiego.

Przywołana na grafice wypowiedź Tuska pochodzi z lutego 2008 r., kiedy ówczesny premier tuż przed powrotem z wizyty w Moskwie powiedział o Putinie: "Nasz człowiek w Moskwie".

Na grafice przypomniano też wypowiedź ówczesnego marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego związaną z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Rosja dojrzewa wolno do rozliczenia z dramatem komunizmu, stalinizmu. Jednak dzięki obecności Władimira Putina i Donalda Tuska nad grobami polskich żołnierzy,jesteśmy bliżej pojednania z Rosją 

- mówił w kwietniu 2010 r. Komorowski.

Wypowiedzi te skonfrontowano z sobotnią wypowiedzią obecnego szefa rządu.

Jesteśmy manipulowani, jesteśmy atakowani przez najwyższych urzędników Federacji Rosyjskiej. Mówimy temu stanowcze "nie" (...). Nie damy się zastraszyć, nie damy się sprowokować różnym kłamstwom i bredniom, które płyną zza wschodniej granicy. My pierwsi, nasi przodkowie stawili czoła niemieckiej i sowieckiej barbarzyńskiej zarazie

- powiedział Morawiecki w Katowicach.

Do tych wypowiedzi odniósł się Dworczyk we wpisie na Twitterze.

"Nie wierzę w złe intencje polityków opozycji. Myślę, że to po prostu skrajna naiwność. A ta u polityków pełniących najwyższe funkcje państwowe staje się niebezpieczna... Nieodpowiedzialna naiwność z jednej strony versus Mateusz Morawiecki - realizm i twarda obrona polskiej racji stanu"

- napisał szef Kancelarii Premiera na Twitterze. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts