Skandal na konferencji prasowej z udziałem noblisty. Po serii ostrych pytań pisarz opuścił salę

Peter Handke / twitter.com/screenshot/@DNKultur

  

Przyznanie literackiej Nagrody Nobla Peterowi Handkemu, który był przyjacielem skorumpowanego dyktatora Slobodana Miloszevicia wywołało liczne protesty. M.in. Matki Srebrenicy, stowarzyszenie krewnych ofiar masakry dokonanej tam przez wojska serbskie w latach 90., żądały odebrania nagrody austriackiemu pisarzowi. Dziś, podczas konferencji prasowej Petera Handkego w Sztokholmie doszło do skandalu. Padły ostre słowa, a zirytowany noblista zakończył spotkanie przed czasem.

Dzisiejsza konferencja prasowa w Sztokholmie była pierwszym wydarzeniem tygodnia noblowskiego, w której brali udział laureaci literackiego Nobla za rok 2018 i 2019. Pierwsza część spotkania, której bohaterką była Olga Tokarczuk, minęła w atmosferze życzliwości pomiędzy pisarką a dziennikarzami.

Tak też rozpoczęła się druga część spotkania poświęcona Peterowi Handke. Gdy zebrani dowiedzieli się, że pisarz obchodzi w piątek urodziny, uczczono go chóralnym odśpiewaniem „happy birthday”.

Potem jednak rozpoczęła się seria pytań dotycząca opinii, jakie Handke wygłasza na temat wojny w byłej Jugosławii.

Związany poprzez rodzinę matki z Serbami pisarz, zdecydowanie opowiada się po ich stronie. Jego proserbskie wypowiedzi uznawane są przez niektórych za bardzo kontrowersyjne, a nawet negujące historyczną prawdę na temat wojny domowej w krajach byłej Jugosławii.

Wyraźnie zirytowany noblista znalazł się w ogniu pytań nawiązujących do jego wcześniejszych kontrowersyjnych wypowiedzi. Naciskany przez dziennikarzy, odpowiedział, że konferencja noblowska "nie jest odpowiednim forum, do takich pytań".

Następnie wyjął z kieszeni list z papierem toaletowym, jaki otrzymał po przyznaniu mu literackiego Nobla. "Wolę taki rodzaj listu niż pytania, jakie teraz otrzymuję" - powiedział w trakcie konferencji prasowej.

Odczytał fragment listu, w którym jego autor życzył mu śmierci. Na pytanie, co sądzi o zapowiadanych w Sztokholmie 10 grudnia demonstracjach przeciwko przyznaniu mu literackiego Nobla, odpowiedział, że próbował już wcześniej odpowiedzieć na krytykę.

"Próbowałem rozmawiać z protestującymi, gdy otrzymałem Nagrodę Ibsena, ale oni nie byli zainteresowani rozmową. Oni nie są otwarci na dialog"

- stwierdził Handke.

Napięcia podczas konferencji próbował łagodzić przewodniczący Komitetu Noblowskiego Anders Olsson. Nie do końca mu się to udało - noblista zakończył spotkanie nieco wcześniej, niż wynikało to planów i widać było, że opuszcza salę w stanie wzburzenia.

W piątek były sekretarz Akademii Szwedzkiej Peter Englund, ogłosił, że rezygnuje w tym roku z udziału w Tygodniu Noblowskim protestując przeciwko opiniom o wojnie w byłej Jugosławii wygłaszanym przez Petera Handke. Sam Englund obserwował wydarzenia tamtej wojny jako reporter.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...


Nie żyje 75-letni mężczyzna z Bytomia. Miał choroby współistniejące

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/geralt

  

75-letni mieszkaniec Bytomia to trzecia w woj. śląskim i 19. w Polsce ofiara koronawirusa. Mężczyzna zmarł w wieczorem w bytomskim szpitalu - podał Śląski Urząd Wojewódzki. W niedzielę rano poinformowano o 22 nowych przypadkach zakażenia w regionie - w sumie jest ich już 187.

Zmarły w Bytomiu 75-letni pacjent cierpiał też na inne schorzenia, podobnie jak dwaj inni zarażeni koronawirusem mężczyźni, zmarli wcześniej w woj. śląskim.

Przed tygodniem w szpitalu w Tychach zmarł 83-latek ze Szczyrku, który miał wcześniej kontakt z gośćmi z Holandii. Kilka dni później poinformowano o śmierci 71-letniego mężczyzny w szpitalu w Cieszynie. Zaraził się od osoby z najbliższego otoczenia, która wróciła z zagranicy.

Jak poinformowała w niedzielę rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, wśród 22 osób, u których zakażenie koronawirusem potwierdzono w niedzielę, jest m.in. 9 osób z powiatu cieszyńskiego, które zaraziły się w swoim miejscu pracy. Wszystkie przebywają w swoich domach, w dobrym stanie.

Część pozostałych chorych także pozostaje w izolacji domowej, inni są w szpitalach, m.in. w Częstochowie i Tychach. Stan jednej osoby jest poważny. "W ciężkim stanie w szpitalu jest kobieta z powiatu tarnogórskiego, hospitalizowana w szpitalu w Blachowni. Sanepid ustala źródło jej zakażenia" - poinformowała rzeczniczka.

Wraz z przypadkami, o których poinformowano w niedzielę, w woj. śląskim jest już 187 osób z koronawirusem. Trzy zmarły, cztery wyzdrowiały. Hospitalizowane są 123 osoby, blisko 14,5 tys. potencjalnie chorych objęto kwarantanną, a niespełna 7,8 tys. nadzorem sanitarnym. Do sobotniego rana Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach przebadała pod kątem koronawirusa blisko 3 tys. pobranych próbek.

Ministerstwo Zdrowia podało w niedzielę rano, że w kraju zakażenie koronawirusem badania potwierdzono u 79 kolejnych osób. Łącznie jest ich obecnie 1717. 19 osób zmarło.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts