Odwiedził Gdańsk po 74 latach. Sentymentalna podróż urodzonego w Gdańsku obywatela USA

Przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Owczarek i p. Arno Pirkau / gdansk.pl (fot. Grzegorz Mehring)

  

Po 74 latach odwiedził Gdańsk urodzony w tym mieście w czasie wojny Arno Pirkau. Mężczyzna mieszka teraz w USA. Jest to jego pierwsza wizyta w mieście nad Motławą, odkąd je opuścił w 1945 r.

Z gościem zza oceanu spotkał się w piątek zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Piotr Kowalczuk oraz kierownik gdańskiego Urzędu Stanu Cywilnego Grażyna Gorczyca.

Jak poinformowała Alicja Gajewska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku spotkanie to miało związek z prośbą Arno Pirkaua do urzędników o pomoc w odnalezieniu swoich dokumentów.

W archiwach miasta odnaleziono akt ślubu rodziców i akt urodzin Arno Pirkau. Oryginalne dokumenty sporządzone były języku niemieckim. W urzędzie przetłumaczono je na język polski. Poza kopiami akt Arno Pirkau otrzymał także na pamiątkę od władz miasta – obraz Zielonej Bramy

– dodała Gajewska.

Arno Pirkau urodził się w Gdańsku w 1942 r. Jego rodzina mieszkała przy ulicy "Za murami" 14 do roku 1945, kiedy to zmuszeni byli uciekać przed bombardowaniem. Obecnie mieszka na Florydzie (USA). Rodzice często opowiadali mu o Gdańsku i swojej miłości do miasta, w którym się wychowali. Dlatego spróbował dowiedzieć się czegoś więcej o swoich korzeniach. Wraz z córką zaplanował podróż do miasta swoich przodków.

Całe życie marzyłem o tej podróży i zobaczeniu miejsc, w których żyli moi najbliżsi. Teraz to marzenie się spełniło. Jestem wdzięczny za wszelką pomoc w dotarciu do dokumentów i miejsc związanych z moją rodziną. To dla mnie bardzo wzruszające chwile

 – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Arno Pirkau.

Do Gdańska przyjechał z córką Michelle Dambach. Zostaną w mieście kilka dni. W planach mają m.in. zwiedzanie bazyliki Mariackiej, w której Pirkau został ochrzczony.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nie reformować sądów - rekomenduje Komisja Wenecka. Komisja Europejska zaleca "wdrożyć zalecenia"

/ pixabay.com

  

Komisja Europejska chce, by polski rząd "prawidłowo" wdrożył zalecenia Komisji Weneckiej. Jak poinformował w przesłanym oświadczeniu rzecznik KE Christian Wigand, Komisja dokładnie "przeanalizuje opinię KW i uwzględni ją w swojej ocenie."

[polecam:https://niezalezna.pl/306456-czlonek-komisji-weneckiej-mowi-wprost-opinia-komisji-napisana-na-zamowienie]

Komisja Europejska przyjmuje do wiadomości opinię Komisji Weneckiej w sprawie nowego projektu ustawy o sądownictwie, opublikowaną wczoraj. Ważne jest prawidłowe wdrożenie zaleceń Komisji Weneckiej. Komisja Europejska dokładnie przeanalizuje opinię, która zostanie uwzględniona w jej ocenie

 - wskazał Wigand.

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, w wydanej w czwartek opinii na temat nowelizacji ustaw sądowych oceniła, że niektóre z zapisów przyjętych przez Sejm mogą być postrzegane jako dalsze osłabienie niezależności sądownictwa w Polsce.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts