Naród bez państwa - przejmująca historia Polski

Trzeci tom serii „Kościół na straży polskiej wolności” to historia cichych obrońców polskiej tożsamości i bohaterskich duchownych, którzy przez 123 lata stawiali czoła zamiarom likwidacji pols

Trzeci tom serii „Kościół na straży polskiej wolności” to historia cichych obrońców polskiej tożsamości i bohaterskich duchownych, którzy przez 123 lata stawiali czoła zamiarom likwidacji polskiej kultury.

„Naród bez państwa” to niezwykle przejmująca historia Kościoła katolickiego, który wraz z rozbiorami Rzeczypospolitej w XVIII w. stanął przed zupełnie nowymi wyzwaniami i który tej nowej sytuacji znakomicie sprostał.

Przed lekturą wydanej w formie albumu książki wielu czytelnikom będzie się zapewne wydawało, że historia zaborów, przegranych powstań i zdrad jest im dobrze znana, jednak historia opowiedziana na kartach tej monumentalnej pracy przedstawia wydarzenia z zupełnie innej perspektywy. Głównym wątkiem są tutaj dzieje cichych obrońców polskiej tożsamości, bohaterskich duchownych, rzetelnych nauczycieli, gorliwych proboszczów, niezłomnych hierarchów. To oni, opierając się szykanom i naciskom władzy, stanowili tarczę dla polskiego narodu. Spotykała ich za to taka sama kara, jaka dotykała powstańców i spiskowców: wywózka na Sybir, więzienie, emigracja, śmierć przed plutonem egzekucyjnym.

- Najtrudniejsze okazało się wybranie i upamiętnienie osób, życiorysów, gdyż wśród przedstawicieli wspólnoty katolickiej, których wkład w dzieje polskich losów był istotny, znajduje się bardzo wiele postaci, którym to upamiętnienie się należy. Historię tworzą nie tylko ludzie wielcy, ale również ci anonimowi, cisi, nieznani... Dla  nich zwykle nie ma miejsca na kartach podręczników. Ich postawa, ofiarność i praca stworzyły zaś szanse nie tylko na trwanie Kościoła jako instytucji, ale również trwanie polskości, języka ojczystego, pamięci historycznej i kultury organizowania się społeczeństwa – tłumaczy we wstępie do książki jej autorka dr Martyna Deszczyńska.

Często zdarza się, że wspominamy powstania jako klęski narodowe. Dzięki publikacji wydawnictwa Biały Kruk możemy też wspominać wielkie zwycięstwo polskiego narodu i Kościoła katolickiego: walkę o tożsamość narodową i o niepodległość ducha! Nasz naród udowodnił, że umiał przetrwać nawet bez państwa i te doświadczenia mogą nam się jeszcze przydać...

W skład serii „Kościół na straży polskiej wolności” wydanej nakładem wydawnictwa Biały Kruk wchodzą następujące tytuły:

Tom 1Korona i Krzyż. Czas Piastów i Jagiellonów – Krzysztof Ożóg
Tom 2Przedmurze chrześcijaństwa. Czas królów elekcyjnych – Józef Szaniawski (premiera książki we wrześniu 2012r.)
Tom 3Naród bez państwa. Czas zaborów – Martyna Deszczyńska
Tom 4Czas walki z Bogiem (1918-1991) – Andrzej Nowak

 

 Źródło:

Piotr Łuczuk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo