Naród bez państwa - przejmująca historia Polski

  

Trzeci tom serii „Kościół na straży polskiej wolności” to historia cichych obrońców polskiej tożsamości i bohaterskich duchownych, którzy przez 123 lata stawiali czoła zamiarom likwidacji polskiej kultury.

„Naród bez państwa” to niezwykle przejmująca historia Kościoła katolickiego, który wraz z rozbiorami Rzeczypospolitej w XVIII w. stanął przed zupełnie nowymi wyzwaniami i który tej nowej sytuacji znakomicie sprostał.

Przed lekturą wydanej w formie albumu książki wielu czytelnikom będzie się zapewne wydawało, że historia zaborów, przegranych powstań i zdrad jest im dobrze znana, jednak historia opowiedziana na kartach tej monumentalnej pracy przedstawia wydarzenia z zupełnie innej perspektywy. Głównym wątkiem są tutaj dzieje cichych obrońców polskiej tożsamości, bohaterskich duchownych, rzetelnych nauczycieli, gorliwych proboszczów, niezłomnych hierarchów. To oni, opierając się szykanom i naciskom władzy, stanowili tarczę dla polskiego narodu. Spotykała ich za to taka sama kara, jaka dotykała powstańców i spiskowców: wywózka na Sybir, więzienie, emigracja, śmierć przed plutonem egzekucyjnym.

- Najtrudniejsze okazało się wybranie i upamiętnienie osób, życiorysów, gdyż wśród przedstawicieli wspólnoty katolickiej, których wkład w dzieje polskich losów był istotny, znajduje się bardzo wiele postaci, którym to upamiętnienie się należy. Historię tworzą nie tylko ludzie wielcy, ale również ci anonimowi, cisi, nieznani... Dla  nich zwykle nie ma miejsca na kartach podręczników. Ich postawa, ofiarność i praca stworzyły zaś szanse nie tylko na trwanie Kościoła jako instytucji, ale również trwanie polskości, języka ojczystego, pamięci historycznej i kultury organizowania się społeczeństwa – tłumaczy we wstępie do książki jej autorka dr Martyna Deszczyńska.

Często zdarza się, że wspominamy powstania jako klęski narodowe. Dzięki publikacji wydawnictwa Biały Kruk możemy też wspominać wielkie zwycięstwo polskiego narodu i Kościoła katolickiego: walkę o tożsamość narodową i o niepodległość ducha! Nasz naród udowodnił, że umiał przetrwać nawet bez państwa i te doświadczenia mogą nam się jeszcze przydać...

W skład serii „Kościół na straży polskiej wolności” wydanej nakładem wydawnictwa Biały Kruk wchodzą następujące tytuły:

Tom 1Korona i Krzyż. Czas Piastów i Jagiellonów – Krzysztof Ożóg
Tom 2Przedmurze chrześcijaństwa. Czas królów elekcyjnych – Józef Szaniawski (premiera książki we wrześniu 2012r.)
Tom 3Naród bez państwa. Czas zaborów – Martyna Deszczyńska
Tom 4Czas walki z Bogiem (1918-1991) – Andrzej Nowak

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Cenzura prewencyjna?!! Kolporter obsługujący Empik żąda wizualizacji nalepki "Gazety Polskiej"

/ Misiarz [Public domain]

  

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Empik chce ocenzurować naklejki "Gazety Polskiej" dołączone do najnowszego numeru tygodnika. Kolporter dostarczający sieci prasę zażądał bowiem od wydawcy "GP" pełnej wizualizacji naklejki.

Jak już informowaliśmy, do kolejnego wydania tygodnika "Gazeta Polska", który ukaże się w środę 28 sierpnia, dołączony będzie dodatek w formie naklejki, KTÓREJ ZŁO PRZESTRASZY SIĘ NAPRAWDĘ! O tym, jak wyglądać będzie naklejka, dowiemy się dopiero w dniu ukazania się pisma w kioskach.

Tymczasem Polperfect - kolporter dostarczający prasę do sieci Empik - zażądał dzisiaj od wydawcy "Gazety Polskiej"... przedstawienia wizualizacji naklejki, która ma być dołączona do najnowszego numeru. Może to świadczyć o tym, że sieć uzależnia sprzedaż tygodnika z nalepką od jej wyglądu.

[polecam:https://niezalezna.pl/281035-dzis-mozna-uderzyc-w-gazete-polska-a-jutro-w-inne-media-gosiewska-komentuje-blokade-empiku]

Czyżby Empik po raz kolejny próbował zastosować cenzurę prewencyjną? Przypomnijmy, że w lipcu w sklepach Empiku nie można było kupić wydania „Gazety Polskiej” z naklejką o LGBT, o czym poinformowała na Twitterze rzecznik sieci, Monika Marianowicz, pisząc:

Potwierdzam. W Empiku nie będzie można kupić wydania „Gazety Polskiej” z naklejką „Strefa wolna od LGBT”. Nie ma u nas miejsca na jawną dyskryminację i na treści łamiące prawo. Empik jest strefą pełną tolerancji, każdy jest u nas mile widziany wszystkich traktujemy z szacunkiem.

Do sprawy odniosło się wówczas Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (CMWP SDP), które uznało działania Empiku za naruszenia zasady wolności słowa. 

[polecam:https://niezalezna.pl/280931-w-empiku-nie-kupisz-gazety-polskiej-z-naklejka-sakiewicz-odpowiada-mielismy-racje-w-100-procentach]

Czy i tym razem "Gazeta Polska" nie zostanie dopuszczona do sprzedaży? O to, dlaczego kolporter (Polperfect) dostarczający prasę do Empiku zażądał przedstawienia wyglądu i treści naklejki, która ma być dołączona do najbliższego numeru tygodnika "Gazeta Polska" i czy od przedstawienia tych informacji Empik uzależnia przyjęcie najbliższego numeru "GP" do sprzedaży chcieliśmy zapytać rzecznik Empiku Monikę Marianowicz. Niestety, nie odbierała telefonu. Gdy tylko uda nam się skontaktować z biurem prasowym sieci, przedstawimy jej stanowisko.

[polecam:https://niezalezna.pl/281162-trwa-zmasowany-atak-na-tygodnik-gazeta-polska-nie-dajmy-sie-zastraszyc]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl