W niedzielę Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

/ pixabay.com/Free-Photos

  

W drugą niedzielę adwentu, 8 grudnia, dwudziesty raz obchodzony będzie Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Głównym jego celem jest wsparcie Kościoła w krajach wschodniej Europy, Rosji i Azji Środkowej.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas środowej konferencji prasowej w Warszawie podkreślił, żeby pamiętać o tym, że dużą część wiernych Kościoła na Wschodzie stanowią Polacy bądź osoby o polskich korzeniach. Dodał, że znaleźli się oni poza granicami naszej ojczyzny nie za sprawą własnego wyboru.

- Jesteśmy im winni pamięć, troskę, pomoc i wdzięczność za podtrzymywanie polskości i trwanie przy wierze ojców. Otaczajmy ich modlitwą i pomocą

 – zaapelował abp Gądecki.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Pomocy Kościołowi na Wschodzie bp Antoni Dydycz podkreślił, że dzień modlitwy za Kościół na Wschodzie jest wyrazem chrześcijańskiego braterstwa i okazją do okazania życzliwości dla wszystkich sióstr i braci tam żyjących. Dodał, że są oni nam bliscy z racji na liczne wspólne doświadczenia, zwłaszcza historyczne.

- Dzięki naszej hojności mieszkańcy Wschodu będą mogli radośniej i ufniej przeżywać nadchodzące święta Bożego Narodzenia, a także z większym spokojem patrzeć w przyszłość

 – zaznaczył bp Dydycz.

W apelu skierowanym na dzień modlitwy bp Dydycz podkreślił, że każda pomoc powróci do nas zgodnie ze słowami z Ewangelii św. Łukasza: "Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą wsypią w zanadrza wasze".

Dyrektor Zespołu KEP ds. Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Kryża poinformował, że Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP służy pomocą duszpasterzom i wiernym tam posługującym i mieszkającym. Kościołowi za wschodnią granicą służy ponad 200 kapłanów diecezjalnych, około 300 kapłanów zakonnych, 320 sióstr zakonnych i 20 braci zakonnych z Polski, a także osoby świeckie. Do biura Zespołu napływają pisemne prośby z diecezji, parafii i ze zgromadzeń zakonnych pracujących na Wschodzie. Poinformował też, że w 2019 r. (do 20 listopada) zrealizowano 340 próśb na kwotę 2,35 mln zł, z czego najwięcej trafiło na Ukrainę i Białoruś.

Ponadto – jak zaznaczył ks. Kryża – Zespół finansuje wysyłkę prasy katolickiej, wspiera wydawnictwa i media działające w ramach Kościoła na Wschodzie (65,7 tys. zł), a także wiele innych projektów. W mijającym roku wsparł organizację wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży i Dni Młodzieży w diecezji kijowsko-żytomierskiej czy Kongres Rodzin na Ukrainie.

Z inicjatywy Zespołu – podkreślił ks. Kryża – powstał Wolontariat Syberyjski. Skupia on osoby świeckie, które w czasie urlopu czy wakacji pomagają duszpasterzom i siostrom zakonnym na Wschodzie. W 2019 r. na posługę wolontariacką na Ukrainę, do Kazachstanu i na Syberię wyjechało 35 osób. W listopadzie rozpoczęła formację kolejna, trzecia grupa (20 osób).

Ks. Kryża zwrócił się też z prośbą, aby w tym dniu włączyć się w modlitwę i zbiórkę ofiar na wsparcie materialne osób zaangażowanych w pracę duszpasterską, katechetyczną i charytatywną, a także wiernych Kościoła na Wschodzie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Światowy sukces polskich lekarzy

/ pixabay.com

  

Przeprowadzony w marcu ubiegłego roku jednoczesny przeszczep narządów szyi i szpiku u ciężko poparzonego 6-letniego Tymka został uznany za najlepszą operację rekonstrukcyjną na świecie w 2019 roku przez American Society for Reconstructive Microsurgery.

Nagrodę tę przyznano podczas zakończonego niedawno w Stanach Zjednoczonych dorocznego zjazdu tego towarzystwa, zrzeszającego ok. 950 czołowych chirurgów rekonstrukcyjnych z całego świata, szefowi zespołu i kierownikowi Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w gliwickim oddziale Narodowego Instytutu Onkologii, prof. Adamowi Maciejewskiemu.

W uznaniu całego dotychczasowego dorobku otrzymał on również stypendium im. Marko Godiny (1943-1986), które pozwala odwiedzić w ciągu roku czołowe ośrodki chirurgii rekonstrukcyjnej na całym świecie – w tym ośrodek w Lublanie, gdzie pracował ten wybitny słoweński chirurg, uznawany za wizjonera chirurgii plastycznej i prekursora do dziś stosowanych technik operacyjnych.

"To zaszczyt i przyjemność być docenionym wśród tak znakomitego grona - amerykańskiego właściwie z nazwy, bo zrzesza chirurgów z całego świata. To nie byłoby możliwe bez wsparcia zespołu i ośrodka, którego jestem reprezentantem, a nie jedynie laureatem nagrody"

– powiedział prof. Adam Maciejewski podczas konferencji prasowej w Gliwicach.

"Stypendium Godiny pozwala nie tylko uczestniczyć w krótkim czasie w życiu najlepszych ośrodków na świecie, ale też na reprezentowanie naszego ośrodka i zespołu, co może przynieść w przyszłości wymierne korzyści w zakresie współpracy"

– dodał.

Jak zaznaczył prof. Maciejewski, Tymek obecnie czuje się dobrze, nadal przechodzi rehabilitację i zaczyna mówić.

"Mówi już pierwsze słowa, rehabilitacja funkcji głosu przebiega bardzo pomyślnie"

– podkreślił chirurg.

Tę pierwszą na świecie allogeniczną transplantację narządów szyi z transplantacją macierzystych komórek krwiotwórczych u dziecka przeprowadzili lekarze z ówczesnego Centrum Onkologii w Gliwicach. Operacja miała miejsce w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, dysponującym oddziałem pediatrycznym.

Tymek, mając 13 miesięcy, doznał bardzo ciężkiego oparzenia powszechnie stosowanym w domach udrożniaczem do rur, a w efekcie - martwicy narządów niezbędnych do jedzenia, mówienia i oddychania. Gliwiccy lekarze podczas 15-godzinnej operacji przeszczepili chłopcu narządy pobrane od zmarłego dawcy: nasadę języka, krtań, gardło, część szyjną przełyku, tchawicę, tarczycę i przytarczyce, kość gnykową, mięśnie krótkie szyi oraz wszystkie cztery nerwy, które unerwiają ruchowo i czuciowo krtań.

10 dni później, kiedy układ odpornościowy Tymka był wciąż sparaliżowany koniecznymi dawkami leków przeciwko odrzutowi, podano mu odpowiednio spreparowany szpik, pobrany od tego samego zmarłego dawcy. Celem tej procedury jest ograniczenie z czasem leczenia immunosupresyjnego, koniecznego w przypadku transplantacji narządów szyi i głowy do końca życia, a obciążającego dla pacjenta. Do wkroczenia na tę pionierską ścieżkę leczenia lekarzy zmobilizował fakt, że biorcą przeszczepu jest dziecko, o którym trzeba myśleć w perspektywie kilkudziesięciu lat życia.

Na konkurs Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej co roku wpływa 200-300 zgłoszeń z całego świata. Z tej liczby najpierw wybieranych jest kilkanaście najciekawszych operacji rekonstrukcyjnych, a następnie 3 do 5 do ścisłego finału.

Rekonstrukcja przeprowadzona u Tymka "rywalizowała" z innym przypadkiem rozległej rekonstrukcji w rejonie głowy i szyi oraz zabiegiem naprawy dolnej połowy ciała, zniekształconej z powodu wady wrodzonej. Polska rekonstrukcja otrzymała 122 głosy, dwie kolejne odpowiednio 56 i 37.

"Oczywiście były emocje, ale miałem też ogromną satysfakcję, że nasz gliwicki ośrodek jest w tej rywalizacji traktowany na równi z czołowymi ośrodkami na świecie, jak Mayo Clinic czy Universytet Harvarda"

- wyznał prof. Maciejewski, który wcześniej już dwa razy zdobył nagrodę za najlepszą rekonstrukcję.

W poprzednich latach wyróżniono go za przeszczep twarzy oraz narządów szyi.

"Największe autorytety światowe w państwie, które szczyci się największym rozwojem medycyny w każdej niemal dziedzinie udowodniły, że te operacje, które przeprowadził zespół pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego są takie ważne i o tak ogromnym znaczeniu dla przyszłości, jak sądziliśmy. Tu, w Gliwicach, rodzi się historia"

– oświadczył podczas konferencji dyrektor gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii prof. Krzysztof Składowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts