Lekceważąca postawa Gersdorf. Nie poszła do Pałacu Prezydenckiego, bo… „nie uważała za stosowne iść”

Małgorzata Gersdorf / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Prezydent Andrzej Duda zaprosił pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf na uroczystość w Pałacu Prezydenckim. Ta jednak nie zjawiła się na ślubowaniu sędziów Trybunału Konstytucyjnego, po czym w radiowym wywiadzie przyznała: "Nie poszłam, bo nie uważałam za stosowne iść do Pałacu Prezydenckiego".

Sejm 21 listopada na sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybrał Krystynę Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Stelinę. Sejm wybrał nowych sędziów w miejsce Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara, których kadencje w Trybunale upłynęły 3 grudnia.

Troje wybranych przez Sejm sędziów zostało zgłoszonych przez klub PiS. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wybrani przez Sejm sędziowie składają ślubowanie wobec prezydenta w terminie 30 dni od wyboru. Ślubowanie przyjęte zostało w czwartek, 5 grudnia.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf dziś była gościem porannej rozmowy w TOK FM. Zapytana o to, czy była na ślubowaniu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Steliny, odpowiedziała, że dostała zaproszenie, ale nie poszła.

- Nie poszłam na zaprzysiężenie nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, bo nie uważałam za stosowne iść do Pałacu Prezydenckiego. Jest trzech kandydatów na sędziów Trybunału, którzy czekają na objęcie tych funkcji od lat. Pan prezydent nie zaprzysięga ich, natomiast zaprzysięga nowych, mówiąc że nie może nie zaprzysiąc. Tak trochę się kryguje Kancelaria Prezydenta. To jest powód zasadniczy, dla którego ja nie poszłam. Nie uważam, ale moja ocena nie ma znaczenia, żeby to były dobre kandydatury na osoby mające piastować funkcje sędziów Trybunału Konstytucyjnego osoby, które łamały konstytucję w sposób bardzo znaczący. Nie aprobuję takiego działania

– mówiła w rozmowie z Jackiem Żakowskim w Poranku Radia TOK FM I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Greta Thunberg wraca na szkolny strajk

Greta Thunberg / By Anders Hellberg - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

  

Szwedzka aktywistka znów nawołuje do protestu i zapowiada, że dołączy do belgijskich obrońców klimatu, biorąc udział strajku szkolnym, organizowanym w Brukseli. Akcja jest planowana na 6 marca. Będzie to drugi taki strajk. Pierwszy odbył się w 2019 r.

„Chcemy, aby wszyscy ludzie w Belgii wyszli na ulice i strajkowali z nami”
- powiedziała Thunberg w nagraniu wideo opublikowanym na Instagramie Anuny de Wever, jednej z czołowych postaci belgijskiego, młodzieżowego ruchu klimatycznego.
[polecam:https://niezalezna.pl/311965-siostra-grety-thunberg-przerywa-milczenie-bylam-samotna-i-wycofana]

„Rok 2020 nie zakończy się nieambitnym Europejskim Zielonym Ładem i celem na 2050 r. 6 marca będziemy maszerować ulicami, ponieważ wiemy, że możemy wszystko zmienić dzięki presji.
- napisała De Wever na Instagramie, krytykując - jej zdaniem - zbyt mało ambitną unijną politykę klimatyczną.

Protest jest organizowany przez Youth for Climate Belgium oraz inne organizacje, takie jak Extinction Rebellion i Greenpeace.

Tysiące osób wyraziło już zainteresowanie udziałem w marszu na Facebooku. Protest odbędzie się około rok po ostatnim pojawieniu się Thunberg na ulicach Brukseli.
[polecam:https://niezalezna.pl/312594-groza-jej-bo-nie-wierzy-w-teorie-klimatyczne-antifa-zamowila-pod-jej-dom-karawan-pogrzebowy]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts