Rezultat szczytu NATO? "Bardzo zadowalający". Co oznaczają ustalenia Sojuszu?

zdjęcie ilustracyjne, / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Rezultat szczytu NATO w Londynie jest bardzo zadowalający - ocenił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w rozmowie z Katarzyną Gójską. Szef MON ocenił też, że wcześniejsze krytyczne wypowiedzi prezydenta Francji Emmanuela Macrona pod adresem NATO okazały się niezwiązane z rzeczywistością.

Szef MON był pytany w radiowej Jedynce o ocenę szczytu NATO w Londynie, podczas którego państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego zgodziły się na aktualizację planu obrony Polski i krajów bałtyckich. Porozumienie zawarto mimo że wcześniej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiadał, że zablokuje plan obrony NATO, jeżeli Turcja nie uzyska politycznego poparcia Sojuszu w walce przeciw kurdyjskim milicjom YPG w Syrii.

"Rezultat jest rzeczywiście bardzo zadowalający. Turcja zaakceptowała przyjęcie planów odpowiedzi. To są plany, które są skonstruowane w ten sposób, że w sytuacji zagrożenia państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego realizują działania związane ze wsparciem państw, które są zagrożone"

- powiedział Błaszczak, podkreślając aktywność prezydenta Andrzeja Dudy, który w tej sprawie osobiście rozmawiał z prezydentem Turcji.

Szef MON ocenił też, że wcześniejsze krytyczne wypowiedzi prezydenta Francji Emmanuela Macrona pod adresem NATO okazały się niezwiązane z rzeczywistością.

"To był taki atak z przyczyn pewnie wewnętrznych, politycznych, francuskich na Sojusz Północnoatlantycki"

- ocenił Błaszczak. Podkreślił, że NATO jest "sprawdzonym forum zapewniającym bezpieczeństwo państwom Sojuszu Północnoatlantyckiego". "NATO to najpotężniejszy w historii sojusz" - dodał.

Minister stwierdził też, że aktualizacja planów obrony NATO wiąże się z koniecznością bycia gotowym w sytuacji kryzysowej.

"Chodzi o to, żeby wojska państw NATO były przygotowane do reakcji (...), żeby była przygotowana odpowiedź i to nie deklaratywna, ale realna, stąd konstrukcja systemu 4 x 30, a więc 30 jednostek wojsk lądowych, wojsk Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej gotowych do użycia najdłużej w ciągu 30 dni"

- powiedział Błaszczak.

Szef MON był też pytany o białorusko-rosyjskie rozmowy na temat zacieśnienia integracji, w tym o umowę, która zakłada połączenie straży granicznej Rosji i Białorusi.

"To rzeczywiście nie jest dobra informacja, ale my jesteśmy przygotowani, żeby była odpowiedź w sytuacji zagrożenia, żeby ta odpowiedź była realna. Stąd postanowienia szczytu, stąd plany właśnie przyjęte"

- odpowiedział, zapewniając, że plany NATO uwzględniają tego rodzaju zagrożenia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Hiszpańskie media o roli Polski w Unii: Znalazła się w „ścisłym klubie europejskim”

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com; Aleksiej Witwicki-Gazeta Polska

  

Hiszpańskie media nadal analizują sytuację w Unii Europejskiej po brexicie i... podkreślają przy tym rosnące znaczenie Polski! Jak twierdzą, znalazła się ona w „ścisłym klubie europejskim", razem z Paryżem i Berlinem. - Macron chce Polski w twardym jądrze Unii Europejskiej – napisał dziennik „El Mundo”.

Z kolei dziennik ABC napisał, że „Macron zapomniał o Hiszpanii i sytuuje Polskę, razem z Niemcami i Francją, na czele Unii Europejskiej post-brexit.”

- Geografia, gospodarka, broń nuklearna i nowe systemy obrony dają nowe przywództwo europejskie, kontynentalne, Niemcom, Francji i Polsce

 – napisał ABC.

[polecam:https://niezalezna.pl/307302-premier-morawiecki-przyznaje-jest-zainteresowanie-polska-pytaja-jakie-sa-zrodla-sukcesu]

Gazeta zauważyła, że zarówno Polska, jak i Francja podkreślają kontekst militarny rozkładu nowych sił na kontynencie. Przypomnia, że już trzy lata temu, podczas spotkania NATO w Warszawie i wobec niepokojących postępów militarnych Rosji, przedstawiono ambitny plan "Enhanced Forward Presence", rozmieszczający wojsko i broń na wschodnich granicach Europy.

- Ta polsko – francuska inicjatywa natychmiast znalazła odzew w Berlinie. Johann Wadephul, wiceprzewodniczący parlamentarnego ugrupowania niemieckiej CDU, bliskiej Angeli Merkel, powiedział: Prezydent Macron wiele razy prosił nas o więcej Europy. Teraz mógłby wykazać, że jest gotowy zrobić decydujący krok i przekazać francuski arsenał atomowy do dyspozycji Unii Europejskiej...

 – kontynuuje ABC.

- Wobec wątpliwości co do zaangażowania Waszyngtonu w sprawy bezpieczeństwa europejskiego, zarówno Berlin, jak i Warszawa uważają za niezbędne rozwinięcie własnych programów bezpieczeństwa kontynentalnego

 - twierdzi dziennik.

Ale to nie wszystko...

- Po Brexicie, Francja Macrona aspiruje do bycia liderem w kwestiach bezpieczeństwa, konserwatywna Polska Andrzeja Dudy jest jej uprzywilejowanym sojusznikiem

 - twierdzi dziennik ABC.

Rolę Polski w Europie zauważają też inne media:

- Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Polska staje się piątym największym demograficznie krajem Unii Europejskiej, i szóstym co do wielkości PKB, co rząd polski chce, aby zostało uznane

 – napisał dziennik „El Mundo”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts