Ta tradycja ma blisko sto lat! Przed Białym Domem rozbłysła choinka

choinka przed Białym Domem / twitter.com/@FLOTUS

  

Zgodnie z blisko stuletnią tradycją w Waszyngtonie rozbłysły lampki na choince przed Białym Domem. Włączyła je osobiście w czwartek Pierwsza Dama Melania Trump. Towarzyszył jej prezydent Trump, który w krótkiej przemowie złożył rodakom przedświąteczne życzenia.

W okolicznościowej mowie przywódca USA oprócz życzeń podziękował też za służbę amerykańskiemu wojsku i strukturom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo kraju.

"Na Boże Narodzenie pamiętamy odwieczną prawdę: każda osoba jest ukochanym dzieckiem Boga"

- powiedział również Trump.

Świąteczna instalacja w parku na południe od Białego Domu zaświeciła się po naciśnięciu przycisku przez Pierwszą Damę, co poprzedziło głośnie odliczanie prezydenta.

Tegoroczna choinka to ponad 9-metrowy świerk z Pensylwanii. Poprzednie drzewko - odnotowuje portal CBS News - zostało zniszczone na cztery dni przed ubiegłorocznym Bożym Narodzeniem podczas próby wspięcia się na nie przez jednego z przechodniów.

Udekorowane 50 tys. światełkami drzewko jest centralnym elementem kompozycji złożonej dodatkowo z 56 udekorowanych choinek, które tworzą tzw. Ścieżkę Pokoju. Choinki reprezentują 50 stanów, 5 amerykańskich terytoriów zaleznych oraz stołeczny Dystrykt Kolumbii. Każde drzewko przybrane jest unikatowymi, ręcznie robionymi ornamentami.

Lampki będą włączane na choince codziennie o godz. 16:30, a wyłączane o 22:00 od niedzieli do czwartku i o 23:00 w piątki i soboty. Na zlokalizowanej nieopodal drzewka scenie w niektóre grudniowe dni odbywać się będą krótkie publiczne koncerty.

Tradycja zapalania lampek na choince przed Białym Domem liczy już blisko sto lat.

Pierwsza tego rodzaju uroczystość odbyła się w grudniu 1923 roku. Prezydent Calvin Coolidge w obecności 30-tysięcznego tłumu nacisnął wówczas specjalny guzik, włączając ponad 2,5 tys. lampek w kolorze czerwonym, zielonym i białym znajdujących się na ponad 15-metrowej jodle.

Od tego roku każdy następny prezydent Stanów Zjednoczonych kontynuował tę Bożonarodzeniową tradycję. Coroczna ceremonia organizowana jest także przez Parki Narodowe. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Koronawirus: PKP PLK przygotowały wytyczne

/ geralt

  

PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowały wytyczne dot. postępowania w sytuacji zagrożenia koronawirusem - poinformował rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec. Określają one m.in. tryb powiadamiania służb ratowniczych i ustalania miejsca zatrzymania pociągu, by zapewnić dojazd służbom ratowniczym.

Jak przekazał Siemieniec, Polskie Linie Kolejowe zaktualizowały wytyczne w sprawie postępowania na wypadek podejrzenia zarażenia chorobą szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną. Wszystkie działania są zgodne z informacjami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, dotyczącymi zachowania w sytuacji występowania możliwości zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

"Na sieci kolejowej obowiązują wytyczne przygotowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. o postępowaniu w sytuacji zagrożenia koronawirusem. Dyżurni ruchu na bieżąco współpracują z obsługą podciągów. Drużyny konduktorskie posiadają wytyczne na temat postępowania przy stwierdzeniu obecności osoby podejrzanej o zarażenie koronawirusem"

- przekazał Siemieniec.

Jak dodał, realizowane są zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego.

"Na stacjach i przystankach przygranicznych umieszczone zostały ulotki Państwowej Inspekcji Sanitarnej, z informacjami – szczególnie dla powracających z zagranicy - o postępowaniu przy stwierdzeniu objawów zachorowania. Podobne informacje są umieszczone w pociągach przekraczających przejścia graniczne"

- przekazał.

Siemieniec zapewnił, że pracownicy związani z ruchem kolejowym znają zasady postępowania na wypadek zgłoszenia przez personel pociągów (drużyny konduktorskie) informacji o obecności osoby podejrzanej o zarażenie koronawirusem. "Powiadamiane są służby medyczne, sanitarne, porządkowe oraz właściwe centra zarządzania kryzysowego. Ustalana jest na bieżąco, w zależności od sytuacji, organizacja ruchu pociągów" - powiedział rzecznik PKP PLK. Dodał, że informacje są na bieżąco aktualizowane według danych Głównego Inspektora Sanitarnego.

PKP Intercity poinformowało, że spółka stosuje się do wytycznych obowiązujących na sieci kolejowej zarządzanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

"Dokument określa sposób postępowania w przypadku zaistnienia podejrzenia, że na obszarze kolejowym, w pociągu, na stacji kolejowej może znajdować się osoba, u której istnieje uzasadnione podejrzenie zachorowania na chorobą szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną ze szczególnym uwzględnieniem trybu powiadamiania. Procedura określa m.in. tryb powiadamiania służb ratowniczych i ustalania miejsca zatrzymania pociągu, by zapewnić dojazd służbom ratowniczym, oraz postępowanie pracowników drużyny konduktorskiej w celu ograniczenia przemieszczania się podróżnych po składzie pociągu"

- przekazało PKP Intercity.

Ponadto, pracownikom drużyn konduktorskich, Centrum Obsługi Klienta, kas biletowych oraz pracownikom wykonującym czynności służbowe w pociągach przekazane zostały określone wytyczne dotyczące postępowania w przypadku zaobserwowania, bądź zgłoszenia się osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

"Nasi pracownicy w takich sytuacjach są zobowiązani do powiadomienia odpowiednich służb medycznych i stosowania się do ich poleceń" - wskazano.

Jednocześnie, PKP Intercity systematycznie będzie także doposażać apteczki znajdujące się w pociągach w maseczki ochronne. "Pracownikom spółki przekazane zostały również podstawowe informacje dotyczące występującego zagrożenia oraz sposobów utrzymania higieny w celu ograniczenia ryzyka zakażenia opublikowane przez Główny Inspektorat Sanitarny" - przekazano.

Także Polregio przekazało, że wytyczne od PKP PLK zostały przekazane m.in. pracownikom dyspozytur Polregio w całym kraju oraz osobom odpowiedzialnym za organizację i koordynację pracy drużyn konduktorskich i drużyn trakcyjnych.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Łącznie na świecie od 31 grudnia 2019 r. do 27 lutego 2020 r. odnotowano 82 132 potwierdzone przypadki COVID-19. Na chorobę wywoływaną nowym koronawirusem zmarło 2 801 osób.

Resort zdrowia informuje, że wykonano ponad 350 badań pod kątem obecności koronawirusa SARS-CoV-2 i nie potwierdziły one jego obecności w Polsce. Poinformował także, że w sumie hospitalizacją objęto 47 osób, 55 osób jest objętych kwarantanną, a czynnym nadzorem epidemiologicznym – 1570 osób. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts