Szczyt NATO – akcja i reakcja

  

Szczytowi NATO w Londynie towarzyszyły dwa wydarzenia negatywne i trzy pozytywne. Prezydent Macron zadeklarował „śmierć mózgową NATO” i parł do „resetu” z Rosją. Prezydent Turcji Erdoğan szantażował zaś zebranych zawetowaniem NATO-wskich planów obrony Polski i państw bałtyckich w razie odmowy uznania przez Sojusz milicji kurdyjskiej YPG w Syrii za organizację terrorystyczną.

Oba te naganne postępki przyniosły trzy pozytywne skutki: prezydent USA, znany z wywierania presji na europejskich sojuszników, by zwiększali własne wydatki wojskowe, i oskarżany z tego tytułu o „transakcjonizm osłabiający jedność Sojuszu”, opowiedział się zdecydowanie za silnymi związkami transatlantyckimi i skontrował Macrona. Kanclerz Niemiec, słusznie oskarżanych o wieloletnie niedoinwestowanie Bundeswehry osłabiające jej zdolność do wykonania zobowiązań sojuszniczych, odcięła się od stanowiska Macrona, także akcentując jedność Sojuszu. Groźby Erdoğana poskutkowały zaś spotkaniem prezydenta RP oraz przywódców Litwy, Łotwy i Estonii z prezydentem Turcji i uzyskaniem jego wycofania się z zajętej pozycji. Polska i Bałtowie nie tylko wykazali solidarność, lecz także osiągnęli cel.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts