Dyskretny urok Kościoła

  

Najciekawszy polski pisarz i reżyser młodszego pokolenia, czyli Łukasz Orbitowski i Jan Komasa, wypuścili niedawno bardzo podobne dzieła. Powieść „Kult” i film „Boże Ciało”. Oba są zainspirowane prawdziwymi wydarzeniami.

„Kult” – nieuznanymi przez Kościół „objawieniami” w Oławie, a „Boże Ciało” historią chłopaka, który udawał księdza. Z obu dzieł wyziera fascynacja sakramentami i ludową wiarą. Oba są przy tym krytyczne wobec Kościoła instytucjonalnego, ale w sposób wyważony i skłaniający do refleksji. Oba dzieła zostały też przyjęte bardzo dobrze przez publiczność oraz krytyków z różnych stron ideowej i estetycznej barykady. Przy tym obaj artyści nie kryją, że nie są związani z Kościołem. Wygląda to na trend światowy. Najciekawszy współczesny światowy reżyser Paolo Sorrentino wkrótce przedstawi drugą część serialu HBO o papieżu przyszłości z Johnem Malkovichem w roli głównej. Z kolei Netflix zapowiada film o Franciszku i Benedykcie XVI z Jonathanem Pryce’em i Anthonym Hopkinsem. Sądzę, że to dopiero początek i poważni twórcy coraz częściej będą czerpać inspirację z Kościoła czy w ogóle chrześcijaństwa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts