Czarny czwartek we Francji

  

Francuzi mają już dość rządów prezydenta Emmanuela Macrona, czemu dawali wyraz w ostatnich miesiącach, organizując na ulicach miast strajki i demonstracje, które bardzo często przeradzały się w krwawe bitwy pomiędzy demonstrantami a policją.

Jednak to, co czeka Francuzów w grudniu, może przynieść konsekwencje, których nie da się przewidzieć. Oprócz trwających od ubiegłego roku protestów żółtych kamizelek bezterminowy strajk generalny zapowiedziały prawie wszystkie centrale związków zawodowych. Media piszą o czarnym czwartku, jednak protest rozpoczął się już w środę strajkiem transportu publicznego, co w sytuacji braku paliwa na stacjach benzynowych spowoduje, że poruszanie się po Francji będzie wręcz niemożliwe. Ostrzeżenie dla Polaków wydała Ambasada RP w Paryżu: „Od 5 grudnia 2019 można się spodziewać zarówno w regionie paryskim, jak i na terenie całej Francji paraliżu komunikacji miejskiej i kolei”. Co tak zmobilizowało Francuzów do strajku generalnego? Chodzi m.in. o odrzucenie reformy emerytalnej rządu, który chce połączenia 42 istniejących programów emerytalnych w uniwersalny system punktowy.
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts