Badania kliniczne produktów leczniczych ureguluje specjalna ustawa?

zdjęcie ilustracyjne / pexels; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Trwają prace nad projektem ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Nowe regulacje mają szansę wejść w życie już w przyszłym roku – poinformował zastępca prezesa ds. medycznych w Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński.

Prace toczą się w ramach realizacji przyjętego we wrześniu br. Programu Rozwoju Badań Klinicznych przygotowanego przez Agencję Badań Medycznych.

Mamy bardzo konkretną i jasną deklarację ministra zdrowia, że z początkiem przyszłego roku, kiedy przedłożymy projekt, ustawa trafi do parlamentu i mamy nadzieję, w krótkim czasie zacznie obowiązywać, dostosowując nas do prawodawstwa europejskiego i rozwiązując problemy organizacyjne
- powiedział Sierpiński.

Zmiany, jak wyjaśnił, mają doprowadzić do tego, aby rynek stał się przyjazny nie tylko polskim pacjentom, którzy mogą korzystać z badań klinicznych, ale również zagranicznym inwestorom, którzy zechcą skierować pieniądze do polskiego rynku biotechnologii, powodując postęp w zakresie innowacji.

W Polsce prowadzonych było ok. 400 badań, teraz jest ich trochę więcej. Zajmujemy siódme miejsce w Europie, więc można by powiedzieć, że nie jest źle. Ale jeżeli spojrzymy, ile pacjentów bierze udział w tych badaniach, to te liczby przestają być porażające. Rekrutacja do poszczególnych badań jest relatywnie mała. Z terapii mogłoby korzystać więcej osób. W tej chwili mamy w Polsce 2 proc. badań klinicznych niekomercyjnych. Dotychczas nie było dedykowanego strumienia finasowania dla tych działań, więc tych badań było bardzo mało. W Europie Zachodniej poziom ten wynosi 20, 30 proc., do 40 proc.
- dodał.

Agencja Badań Medycznych planuje stworzenie sieci ośrodków badawczych w Polsce i ich integrację z sieciami międzynarodowymi. W nowym roku ABM zamierza ogłosić konkurs na wsparcie tworzenia i rozwoju centrów wsparcia badań klinicznych, na który przeznaczone ma być 100 mln zł, w tym 21 mln w 2020 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Z miasta znikają samochody elektryczne

/ By ENIGMA Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. - ENIGMA Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o., CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64434612

  

Wrocławska, miejska wypożyczalnia aut elektrycznych Vozilla kończy działalność. Miasto Wrocław oraz firma Enigma podpisały aneks do umowy, który skraca okres działalności wypożyczalni do 30 kwietnia 2020 roku.

Wypożyczalnia pod marką Vozilla rozpoczęła działalność w listopadzie 2017 r. Przedsięwzięcie powstało w efekcie podpisania umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym pomiędzy samorządem Wrocławia a firmą Enigma. Umowa miała obowiązywać przez 5 lat.

Dzisiaj w komunikacie umieszczonym na stronie internetowej wypożyczali Vozilla poinformowano, że firma Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o podpisała z Miastem Wrocław aneks do umowy, który skraca okres działalności wypożyczalni do 30 kwietnia 2020 r.

Cytowany w komunikacie Miłosz Franaszek, szef projektu Vozilla, podkreślił, że projekt „w obecnej formie stracił sens swojej kontynuacji”.

„Brak przykładów podobnych wypożyczalni funkcjonujących w zbliżonych uwarunkowaniach sprawia, że MWSE Vozilla można traktować jako eksperyment, z którego zebrana wiedza posłuży całej branży i pozwoli dalej rozwijać ideę >>sharing economy<< w Polsce”

– dodał Franaszek.

W komunikacie poinformowano też, że w ciągu dwóch lat w systemie Vozilli zarejestrowało się ponad 60 tys. użytkowników. Wypożyczyli oni auta blisko 600 tys. razy.Dodano, że auta Vozilli będą stopniowo wycofywane z ulic Wrocławia

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts