Izrael: afera w obozie władzy

/ US Department of State [Public domain]

  

Izraelska prokuratora ogłosiła w czwartek, że postawi w stan oskarżenia siedem osób z otoczenia Benjamina Netanjahu w związku z zarzutami korupcji, defraudacji i prania pieniędzy w aferze związanej z zakupem niemieckich okrętów podwodnych firmy Thyssenkrupp.

Dwa tygodnie temu podobne zarzuty postawiono Netanjahu, urzędującemu premierowi, który - jak pisze AFP - walczy o polityczne przetrwanie po korupcyjnych aferach i kolejnej nieudanej próbie sformowania rządu.

Wśród oskarżonych jest były dowódca marynarki wojennej Izraela Eliezer Marom, były doradca Netanjahu i szef jego kancelarii Dawid Szaran oraz były poseł i minister z lat 2003-2004 Eliezer Sandberg.

O wręczenie łapówek zostanie oskarżony Miki Ganor, Izraelczyk pracujący dla koncernu ThyssenKrupp, który otrzymał zamówienie na dostarczenie okrętów podwodnych i korwet wartych 2 miliardy dolarów, mimo sprzeciwu ministerstwa obrony.

Były adwokat premiera Netanjahu i jego kuzyn Dawid Szimron zostanie oskarżony o pranie pieniędzy w tej samej aferze, którą policja nazwała sprawą 3000.

Były zastępca krajowego doradcy ds. bezpieczeństwa Awriel Bar Josef, jest również wspomniany w akcie oskarżenia, ale prokuratura na razie nie postawi mu zarzutów. Według śledczych to on zwrócił się pierwszy do Ganora i pośredniczył przy wręczaniu łapówek. Fakt, że nie będzie on postawiony w stan oskarżenia - co jest szczególnie zaskakujące w oświadczeniu prokuratury - prasa izraelska tłumaczy tym, że Bar Josef może negocjować układ z prokuraturą.

Prokurator generalny Izraela Awichaj Mandelblit postawił Netanjahu w stan oskarżenia w sprawach dotyczących korupcji, nadużycia zaufania i defraudacji, w ramach postępowania w trzech aferach, nazywanych teczkami 1000, 2000 i 4000. Śledztwo w sprawie afery 3000, rozpoczęło się w lutym 2017 roku. Netanjahu był przesłuchiwany, ale nie był jak dotąd oskarżony w tej sprawie.

Urzędującemu premierowi grozi do 10 lat więzienia, jeśli zostanie skazany za korupcję, i do trzech lat za defraudacje i nadużycie zaufania.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Platforma Obywatelska wybiera przewodniczącego

Zdjęcie ilustracyjne / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Dziś od godz. 10.00 około 9,4 tys. członków Platformy Obywatelskiej wybiera w całej Polsce przewodniczącego partii. Kandydatów jest czterech: Borys Budka, Tomasz Siemoniak, Bartłomiej Sienkiewicz i Bogdan Zdrojewski. Głosowanie jest przeprowadzane w 190 powiatowych komisjach wyborczych w godzinach 10-18.

Choć kandydatów jest czterech, na kartach jest 5 nazwisk - także Joanny Muchy, która zrezygnowała. W punktach wyborczych wywieszona jest informacja, że głos na Muchę będzie nieważny.

O godz. 10.30 w Warszawie swój głos oddali wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Nie chcieli powiedzieć, na kogo głosowali.

Nieoficjalne wyniki wyborów mają być znane już w sobotę wieczorem, około godz. 21.00. Mają zostać podane m.in. na stronie internetowej Platformy Obywatelskiej. Oficjalne rezultaty sobotniego głosowania zostaną ogłoszone prawdopodobnie we wtorek.

Jeśli w dzisiejszym głosowaniu żaden z kandydatów nie otrzyma 50 procent głosów, 8 lutego będzie druga tura, z udziałem dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepsze wyniki. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts