Rozbłysła choinka na placu Świętego Piotra! Towarzyszy jej ważny symbol

/ PublicDomainPictures

  

Po zmierzchu w czwartek zapłonęły lampki na choince na placu Świętego Piotra. Odsłonięta została też ustawiona obok szopka. Drzewko i żłóbek są darami z terenów na północy Włoch, dotkniętych przez zeszłoroczne nawałnice. Przypominają o tym elementy dekoracji.

26-metrowy, stuletni świerk czerwony przywieziono z miejscowości Rotzo na płaskowyżu Asiago koło Vicenzy w regionie Wenecja Euganejska. Udekorowany został setkami bombek.

Szopka, stojąca koło obelisku, wykonana niemal w całości z drewna, jest darem osady Scurelle z Trydentu-Górnej Adygi i reprezentuje stylistykę typową dla tych stron. Ustawiono tam ponad 20 figur naturalnej wielkości. Jest wśród nich tradycyjna w Trydencie sugestywna postać wędrowca z bagażami.

Tłem żłóbka są pnie i pozostałości drzew z terenów zniszczonych przez żywioł. Przed rokiem huraganowe wiatry i burze powaliły na północy Włoch miliony drzew. Tak wielkich strat nie zanotowano wcześniej w najnowszej historii kraju.

W ceremonii na placu Św. Piotra udział wzięli przedstawiciele Watykanu na czele z Gubernatorem Państwa Watykańskiego kardynałem Giuseppe Bertello oraz delegacje władz, Kościoła i mieszkańców obu włoskich regionów.

Choinka i szopka pozostaną na placu Świętego Piotra do 12 stycznia.

Zwyczaj ich ustawiania przed bazyliką watykańską wprowadził św. Jan Paweł II w 1982 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...


612 osób zakażonych na Mazowszu

/ pixabay.com

  

- Na Mazowszu w ciągu doby potwierdzono 68 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem; łącznie wykryto ich 612 – poinformował wojewódzki sanepid. Odnotowano ponadto 11 zgonów powiązanych z COVID-19. Dwa z nich wykazała w komunikacie stacja sanitarno-epidemiologiczna w Grójcu.

Wcześniej Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Grójcu informowała, że zmarli to 59-letnia kobieta i 61-letni mężczyzna hospitalizowani w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna nie odnotowała w komunikacie innych zgonów na terenie Mazowsza. Łącznie śmierć powiązaną z COVID-19 potwierdzono dotąd w przypadku 11 zmarłych w województwie.

WSSE podała, że w ciągu doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 68 osób. Najwięcej, 20 wykazała powiatowa stacja w Radomiu (łącznie 61). Po dziewięć przypadków odnotowały z kolei stacje w Grójcu (83) i Białobrzegach (81), a 8 w Wołominie (23).

Cztery nowe przypadki wykazała powiatowa stacja w Pruszkowie (25), trzy – stacje w Legionowie (14), Siedlcach (12) i Żyrardowie (7), a dwie – w Otwocku (9) i Szydłowcu (8). Kolejny przypadek odnotowała stacja w Nowym Dworze Mazowieckim (3), a pierwszy w powiecie łosickim – stacja w Łosicach. Kobieta z tego powiatu hospitalizowana jest w Siedlcach.

Na Mazowszu odnotowano dotąd łącznie 612 zachorowań, czyli najwięcej w kraju. Siedmioro pacjentów wyzdrowiało.

W mazowieckich szpitalach - według środowych danych - z podejrzeniem zakażenia przebywa 760 osób. Kwarantanną objętych jest 17 411 osób, a nadzorem epidemiologicznym 8 528.

WSSE w swych komunikatach podaje stan na godzinę 16:00, opierając się na meldunkach stacji powiatowych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts