Resort zdrowia walczy o onkologię

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Nowe standardy kształcenia onkologów, to jeden z priorytetów Narodowej Strategii Onkologicznej. Wizja, że zajmują się oni tylko pacjentami terminalnymi jest już dawno nieaktualna - powiedział w czwartek dziennikarzom minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Odnosząc się do Narodowej Strategii Onkologicznej, która 29 listopada została skierowana do uzgodnień międzyresortowych szef resortu podkreślił, że skupia się ona na pięciu obszarach. Bardzo istotne miejsce zajmuje zagadnienie kształcenia kadr. Chodzi m.in. o zwiększeniem liczby onkologów i pokrewnych specjalności (np. psychoonkologia, kardioonkologia), podnoszenie wiedzy z tej dziedziny nie tylko u pacjentów, ale przede wszystkich wśród samych lekarzy, pielęgniarek, ale także wśród studentów medycyny. Równocześnie ważnym założeniem programu jest odczarowanie pokutującego obrazu lekarza onkologa, który kojarzy się nadal z opieką terminalną nad pacjentem, jak również poszerzenie programu z tej dziedziny na studiach medycznych.

"To, co zapisaliśmy w strategii onkologicznej to jest promocja wiedzy o onkologii również wśród studentów medycyny. Wiemy, że przeświadczenie studentów dotyczące tego, jak wygląda praca onkologa jest zupełnie dalekie od tego, jak ona obecnie faktycznie wygląda"

- powiedział. Minister zaznaczył też, że nadal czas, jaki studenci poświęcają na szeroko rozumianą onkologię, jest bardzo krótki.

Równocześnie zaznaczył, że będzie o tym rozmawiał z Konferencją Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, czyli zrzeszeniem polskich akademickich szkół wyższych prowadzących kształcenie na kierunkach medycznych, by program kształcenia młodych medyków kładł większy nacisk na zagadnienia onkologiczne.

Szumowski zauważył też, że praca onkologa radykalnie się zmieniła i obecnie jest to lekarz, który leczy pacjenta latami, a "wizja, że onkolog zajmuje się pacjentami terminalnymi jest zupełnie nieprawdziwa". "W najlepszych krajach jest to lekarz, który prowadzi do wyleczenia pacjenta" - dodał.

Natomiast patrząc szerzej na strategię minister wyjaśnił, że skupia się ona "na kadrach, organizacji, dostępności, profilaktyce oraz innowacyjności i inwestycjach". Zaznaczył jednak, że z jego punktu widzenia - lekarskiego i ministerialnego - jednymi z najważniejszych zagadnień ujętymi w NSO jest profilaktyka w walce z rakiem m.in. refundowane od 2021 roku szczepionki przeciw rakowi szyjki macicy dla dziewczynek między 9 a 14 r.ż.

"Tutaj są konkretne realizacje, które chcemy wprowadzić. Nowoczesne metody diagnostyki, ale również prewencja np. szczepionka HPV, która jest - de facto - szczepionką, która przeciwdziała rakowi szyjki macicy (...)"

- powiedział. Minister podkreślił wielokrotnie, ze szczepienie przeciw rakowi szyjki macicy jest ogromnie ważne, tym bardziej, że w krajach, gdzie szczepionki są powszechnie już stosowane, raka w całej populacji udało się wyeliminować.

Jeśli chodzi o edukację pacjentów dotyczącą stylu życia (prewencja pierwotna) to chodzi o promowanie zdrowego żywienia również w kampaniach medialnych, aktywności fizycznej oraz badań profilaktycznych. Położono też duży nacisk na walkę z otyłością. "Niestety Polska szybko nadgania negatywne strony świata zachodniego i u wielu dzieci otyłość jest bardzo powszechna" - zaznaczył. Wymienił, że jest to czynnik ryzyka nie tylko chorób naczyniowo-sercowych, cukrzycy, zaburzeń hormonalnych, ale również raka. W tym kontekście pojawił się m.in. pomysł wprowadzenia podatku cukrowego. Na wprowadzenie przewidziano w planie dwa lata. Szczegółów dotyczących podatku minister jednak nie chciał zdradzić.

Ponadto celem strategii na lata 2020-2030 jest również zwiększenie wykrywalności chorób nowotworowych, dzięki wprowadzeniu programów przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, piersi, szyjki macicy i płuc oraz włączeniu w nią lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i medycyny pracy. Jak zaznaczył wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski od 2024 roku lekarze podstawowej opieki powinni zgłaszać pacjentów obowiązkowo na badania przesiewowe: mammografię, cytologię i kolonoskopię. Strategia wprowadza (w ramach działań pilotażowych) również badania DNA pozwalające wykryć wirusa HPV oraz badania krwi utajonej w kale. Równocześnie w ciągu 3 lat, jak zakłada strategia, nastąpi wymiana sprzętu medycznego - mammografów na cyfrowe oraz endoskopów na te, o wyższej rozdzielczości.

Czwartym obszarem jest inwestowanie w rozwój badań naukowych i klinicznych oraz poszerzanie analizy danych w rejestrach medycznych. Piątym priorytetem zaś ogólnie pojęta organizacja systemu opieki onkologicznej m.in. wprowadzenie Krajowej Sieci Onkologicznej. Ma ona docelowo skupiać wyspecjalizowane ośrodki, które skupiać będą skupiać się na określonych nowotworach (m.in. płuca, wieku dziecięcego, czy chorób rzadkich). Strategia zakłada również wyrównanie dostępności do opieki niezależnie od miejsca jego zamieszkania. Chodzi też o to, by pacjent miał zagwarantowaną kompleksową opiekę i to nie tylko w czasie terapii, ale również po jej zakończeniu.

Na choroby nowotworowe zapada rocznie 160 tys. Polaków, a 100 tys. umiera. Szacunki pokazują, że w ciągu dekady liczba ta zwiększy się blisko o 30 proc. Celem strategii jest to, by liczba osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej zwiększyła się, podobnie jak wykrywalność nowotworów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...


Timmermans nie rezygnuje z planów

/ NakNakNak CC0

  

Wiceszef KE Frans Timmermans ogłosił, że Komisja Europejska podtrzymuje swój plan zwiększenia celu redukcji emisji CO2 do 2030 r. do 50-55 proc. w porównaniu do poziomów z 1990 r. Obecnie cel ten to 40 proc.

Na początku marca Komisja Europejska zapowiedziała, że do września 2020 r. przedstawi plan w sprawie zwiększenia celu redukcji emisji CO2 do 2030 r. do 50-55 proc.

Obecnie, miesiąc po ogłoszeniu projektu, w Brukseli i niektórych stolicach europejskich pojawiają się głosy, że w kontekście kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, który może wstrząsnąć unijną gospodarką, ambitne cele mogą okazać się trudne do zrealizowania.

Timmermans opublikował dziś wieczorem oświadczenie.

"Prace, które Komisja podejmuje, aby przedstawić do września 2020 r. plan oceny wpływu mający na celu zwiększenie ambicji UE i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. o 50–55 proc. w porównaniu z poziomami z 1990 r., są na dobrej drodze, a Komisja będzie się ich trzymać"

- napisał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts