Rekordowa liczba zgłoszeń do Konkursu Chopinowskiego

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/PublicDomainArchive/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Ponad 500 zgłoszeń wpłynęło na XVIII Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który odbędzie się w 2020 roku - poinformował Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Jak napisano, jest to rekordowa liczba i pierwszy taki wynik w niemal stuletniej historii konkursu.

1 grudnia upłynął termin nadsyłania zgłoszeń na organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który obędzie od 2 do 23 października 2020 r. w Warszawie. Konkursy te odbywają się co pięć lat.

Przekazano, że "w czasie przewidzianym w regulaminie wpłynęła rekordowa liczba ponad 500 zgłoszeń".

"Jest to pierwszy taki wynik w niemal stuletniej historii Konkursu Chopinowskiego – z każdą kolejną edycją odnotowujemy coraz większą liczbę aplikacji – 353 w 2010 roku zaś 452 w 2015 roku"

- podkreślili organizatorzy.

Poinformowano, że zgłoszenia zostały nadesłane przez pianistów z 53 krajów, m.in. z Chin (ponad 100), Japonii (ponad 90) i Polski (ponad 60); liczną reprezentację stanowią również uczestnicy z USA, Kanady, Korei Południowej, Włoch i Francji.

"Ponadto zgłoszenia napłynęły z tak różnorodnych zakątków świata jak: Argentyna, Australia, Azerbejdżan, Brazylia, Gruzja, Islandia, Kazachstan, Malezja, Meksyk, Mongolia, Nowa Zelandia, Tajlandia, Turcja, Uzbekistan, Wietnam" - dodano.

Przedział wiekowy dla uczestników konkursu to 16-30 lat; ponad połowa kandydatów to pianiści w wieku od 21 do 23 lat, tych najmłodszych - 16 i 17-letnich jest zaś 30.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przypomniał, że w ramach zgłoszenia kandydaci zobowiązani byli przesłać krótką notę biograficzną, dokumentację swoich najważniejszych osiągnięć artystycznych z ostatnich trzech lat, dwie rekomendacje (pedagogów i/lub wybitnych postaci życia muzycznego) oraz nagranie wideo z własnym wykonaniem programu I etapu Konkursu.

Dokumenty i nagrania kandydatów oceni Komisja Kwalifikacyjna w składzie: Lech Dudzik, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Katarzyna Popowa-Zydroń i Wojciech Świtała.

NIFC informuje, że do 9 marca 2020 roku znane będą nazwiska 160 pianistów wybranych przez komisję, którzy zostaną zaproszeni na eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego. Te odbędą się w Warszawie w dniach 17-28 kwietnia 2020 roku, a w ich wyniku wyłonionych zostanie 80 uczestników konkursu, który rozpocznie się 2 października.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Orban z małżonką na grobie Kaczyńskich

zdjęcie ilustracyjne / Annika Haas (EU2017EE) CC BY 2.0

  

Premier Węgier Viktor Orban wraz z małżonką Aniko Levai złożyli dziś wieniec na grobie byłego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii w Krakowie – poinformował dziś rzecznik Orbana Bertalan Havasi.

Havasi powiedział też agencji MTI, że Orban będzie brał udział w ceremonii 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Dziś po południu rozpoczęła się główna ceremonia 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Jej bohaterami jest ok. 200 byłych więźniów i ocalonych z Zagłady. Wystąpień czworga z nich wysłuchają przedstawiciele 60 krajów i organizacji międzynarodowych.

27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts