Jego postać wielokrotnie inspirowała twórców – do tej pory pojawiła się w kilku książkach i filmach, a także na scenie teatru.

Miałem mnóstwo szczęścia, ponieważ gdy tylko zabrałem się za ten temat, zacząłem spotykać ludzi, którzy mieli mi coś do zaoferowania, w tym takich, którzy osobiście znali Ślepego Maksa. Udało mi się zaprzyjaźnić z jego ostatnią żoną panią Alicją, która przekazała mi fantastyczne archiwum – zdjęcia, dokumenty, pamiętniki Ślepego Maksa. To rzeczy, które nigdy nie były publikowane

– podkreślił reżyser teatralny, profesor łódzkiej Szkoły Filmowej Waldemar Wolański, który jest autorem najnowszej publikacji o Bornsztajnie.

Opracowanie materiałów zajęło Wolańskiemu sześć lat. Jak sam mówi, powstało szczegółowe kompendium wiedzy o legendarnym XX-wiecznym gangsterze, który w pierwszej połowie XX wieku "rządził" północną częścią Łodzi - głównie dzielnicą Bałuty.

To, co wiedzieliśmy do tej pory o Bornsztajnie, okazało się być bardziej legendą i mitem niż prawdą. Powtarzano historie z książki Arnolda Mostowicza "Ballada o Ślepym Maksie" - jednak pisarz więcej na temat łódzkiego Robin Hooda wymyślił niż wiedział. My to wszystko weryfikujemy

– zaznaczył Wolański.

Zdaniem autora najnowszej biografii, prawdziwa historia Ślepego Maksa jest tak fascynująca, że nie wymaga dodatkowego koloryzowania. Jak podkreślił, stanowi ona także ważną część historii Łodzi.

Maks był związany z naszym miastem – od czasów gdy Łódź znajdowała się w zaborze carskim aż do roku 1960, gdy zmarł w domu przy ul. Gdańskiej 26

– dodał.

Wolańskiemu udało się dotrzeć do wielu unikatowych dokumentów, w tym m.in. do słynnego pokwitowania na 50 tys. zł podpisanego przez Józefa Cyrankiewicza. Plotka głosiła, że dzięki wspieraniu PPS i Cyrankiewicza, Maks mógł w czasach PRL nadal rządzić przestępczym światkiem Łodzi.

Oficjalna premiera książki z udziałem jej autora – otwarta dla wszystkich zainteresowanych - odbędzie się w sobotę w siedzibie ŁSSE. Uświetni ją występ Małgorzaty Flegel, która wykona przedwojenne utwory. Fragmenty biografii Ślepego Maksa przeczyta Bronisław Wrocławski.