Ukazała się książka o legendarnym łódzkim gangsterze Ślepym Maksie

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Niepublikowane dotąd materiały archiwalne, dotyczące legendarnego łódzkiego gangstera, znalazły się w książce "Ślepy Maks. Historia Prawdziwa" Waldemara Wolańskiego. Ślepy Maks, czyli Menachem Bornsztajn (1890-1960), to legendarny gangster, nazywany niegdyś królem dintojry i łódzkim Robin Hoodem.

Jego postać wielokrotnie inspirowała twórców – do tej pory pojawiła się w kilku książkach i filmach, a także na scenie teatru.

Miałem mnóstwo szczęścia, ponieważ gdy tylko zabrałem się za ten temat, zacząłem spotykać ludzi, którzy mieli mi coś do zaoferowania, w tym takich, którzy osobiście znali Ślepego Maksa. Udało mi się zaprzyjaźnić z jego ostatnią żoną panią Alicją, która przekazała mi fantastyczne archiwum – zdjęcia, dokumenty, pamiętniki Ślepego Maksa. To rzeczy, które nigdy nie były publikowane

– podkreślił reżyser teatralny, profesor łódzkiej Szkoły Filmowej Waldemar Wolański, który jest autorem najnowszej publikacji o Bornsztajnie.

Opracowanie materiałów zajęło Wolańskiemu sześć lat. Jak sam mówi, powstało szczegółowe kompendium wiedzy o legendarnym XX-wiecznym gangsterze, który w pierwszej połowie XX wieku "rządził" północną częścią Łodzi - głównie dzielnicą Bałuty.

To, co wiedzieliśmy do tej pory o Bornsztajnie, okazało się być bardziej legendą i mitem niż prawdą. Powtarzano historie z książki Arnolda Mostowicza "Ballada o Ślepym Maksie" - jednak pisarz więcej na temat łódzkiego Robin Hooda wymyślił niż wiedział. My to wszystko weryfikujemy

– zaznaczył Wolański.

Zdaniem autora najnowszej biografii, prawdziwa historia Ślepego Maksa jest tak fascynująca, że nie wymaga dodatkowego koloryzowania. Jak podkreślił, stanowi ona także ważną część historii Łodzi.

Maks był związany z naszym miastem – od czasów gdy Łódź znajdowała się w zaborze carskim aż do roku 1960, gdy zmarł w domu przy ul. Gdańskiej 26

– dodał.

Wolańskiemu udało się dotrzeć do wielu unikatowych dokumentów, w tym m.in. do słynnego pokwitowania na 50 tys. zł podpisanego przez Józefa Cyrankiewicza. Plotka głosiła, że dzięki wspieraniu PPS i Cyrankiewicza, Maks mógł w czasach PRL nadal rządzić przestępczym światkiem Łodzi.

Oficjalna premiera książki z udziałem jej autora – otwarta dla wszystkich zainteresowanych - odbędzie się w sobotę w siedzibie ŁSSE. Uświetni ją występ Małgorzaty Flegel, która wykona przedwojenne utwory. Fragmenty biografii Ślepego Maksa przeczyta Bronisław Wrocławski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Miał 1,5 promila. Wpadł podczas akcji „trzeźwy kierowca”

/ http://www.krosno.lubuska.policja.gov.pl/

  

Policjanci z Krosna Odrzańskiego (lubuskie) przeprowadzili działania „trzeźwy kierowca”. Jeden z zatrzymanych do kontroli kierowców miał w organizmie blisko 1,5 promila alkoholu - poinformowała Justyna Kulka z Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim.

Akcja rozpoczęła się o godz. 5 rano w Gubinie. Spośród 250 skontrolowanych nie wszyscy zachowali się odpowiedzialnie. To właśnie tam doszło do zatrzymania nietrzeźwego kierowcy renault.

Kulka przekazała, że kierowcy renault grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo do dwóch lat więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż trzy lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 tys. zł do 60 tys. zł.

Policjanci zapowiadają kolejne tego typu działania mające na celu eliminowanie z dróg kierowców prowadzących po wypiciu alkoholu lub zażyciu narkotyków.

"Pamiętajmy, że nawet najmniejsza dawka alkoholu ma wpływ na nasze zachowanie. Alkohol sprawia, że nasza reakcja jest często opóźniona lub nie ma jej wcale. Wsiadając za kółko pod wpływem alkoholu, narażamy nie tylko siebie, ale i innych"

– zaznaczyła Kulka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts