Bańka w siedzibie ministerstwa przywitał Dmowską-Andrzejuk bukietem czerwonych róż i w towarzystwie sekretarzy stanu - Anny Krupki oraz Jacka Osucha.

Myślę, że sport jest w naprawdę znakomitych rękach - najbardziej utytułowana szpadzistka w historii Rzeczypospolitej Polskiej, osoba wytrwała, mądra, kochająca sport. Bardzo się cieszę Danusiu, że będziesz kierowała polskim sportem przez najbliższe lata, ku chwale ojczyzny

- powiedział Bańka.

Bardzo dziękuję za tak miłe przyjęcie. Na pewno jest to dla mnie wyzwanie, nowe zadanie. Do tej pory byłam z drugiej strony i do tego budynku przychodziłam w innej roli. Teraz ja będę gościła zawodników, przedstawicieli sportu. Mam nadzieję, że będą to owocne lata i dorównam ci panie ministrze, bo wykonałeś wspaniałą pracę przez ostatnie cztery lata

- podkreśliła Dmowska-Andrzejuk.

Prezydent Andrzej Duda powołał Danutę Dmowską-Andrzejuk na stanowisko ministra sportu

Dmowska-Andrzejuk pierwszy sportowy sukces odniosła w wieku 15 lat, wygrywając zawody Challenge Witt we Wrocławiu. Rok później została mistrzynią Polski juniorek. Rok 2004 przyniósł jej pierwszy tytuł mistrzyni kraju wśród seniorów. Później miano najlepszej polskiej szpadzistki wywalczyła jeszcze pięciokrotnie (2006, 2008-09, 2011, 2015).

Przełomowy w jej karierze okazał się rok 2005. W styczniu po raz pierwszy stanęła na podium zawodów o Puchar Świata - była druga w Pradze. W czerwcu zajęła trzecią pozycję w Barcelonie. Zwieńczeniem dobrych wyników był złoty medal mistrzostw świata, który zdobyła w październiku w Lipsku. Cztery lata później wraz z koleżankami w tureckiej Antalyi został wicemistrzynią globu w drużynie.

Jest kolejną świetną szpadzistką w randze ministra sportu. W latach 2017-18 funkcję tę w rządzie Francji pełniła podwójna - indywidualnie i drużynowo - mistrzyni olimpijska z Atlanty (1996) Laura Flessel-Colovic. Obecnie w Rosji resortem sportu kieruje z kolei najlepszy w igrzyskach w Sydney (2000) Paweł Kołobkow, który czterokrotnie był też mistrzem świata. Poza tym na początku tej dekady dwukrotny złoty medalista olimpijski w drużynie Pal Schmitt był prezydentem Węgier.

Ministerstwo Sportu było jedynym resortem, który podczas powoływania nowego rządu 15 listopada nie został obsadzony. Formalnie na urząd ministra sportu został wówczas powołany premier Mateusz Morawiecki.

Bańka, który był ministrem sportu od 2015 roku, 1 stycznia obejmie urząd przewodniczącego Światowej Agencji Antydopingowej. Funkcji tej nie można łączyć ze stanowiskami ministerialnymi.