Nowa minister sportu powitana różami. Witold Bańka uroczyście przekazał obowiązki Danucie Dmowskiej-Andrzejuk

/ www.gov.pl

  

W czwartek w Warszawie Witold Bańka uroczyście przekazał obowiązki ministra sportu obejmującej to stanowisko Danucie Dmowskiej-Andrzejuk. Kilkadziesiąt minut wcześniej była szpadzistka odebrała ministerialną nominację z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Bańka w siedzibie ministerstwa przywitał Dmowską-Andrzejuk bukietem czerwonych róż i w towarzystwie sekretarzy stanu - Anny Krupki oraz Jacka Osucha.

Myślę, że sport jest w naprawdę znakomitych rękach - najbardziej utytułowana szpadzistka w historii Rzeczypospolitej Polskiej, osoba wytrwała, mądra, kochająca sport. Bardzo się cieszę Danusiu, że będziesz kierowała polskim sportem przez najbliższe lata, ku chwale ojczyzny

- powiedział Bańka.

Bardzo dziękuję za tak miłe przyjęcie. Na pewno jest to dla mnie wyzwanie, nowe zadanie. Do tej pory byłam z drugiej strony i do tego budynku przychodziłam w innej roli. Teraz ja będę gościła zawodników, przedstawicieli sportu. Mam nadzieję, że będą to owocne lata i dorównam ci panie ministrze, bo wykonałeś wspaniałą pracę przez ostatnie cztery lata

- podkreśliła Dmowska-Andrzejuk.

Prezydent Andrzej Duda powołał Danutę Dmowską-Andrzejuk na stanowisko ministra sportu

Dmowska-Andrzejuk pierwszy sportowy sukces odniosła w wieku 15 lat, wygrywając zawody Challenge Witt we Wrocławiu. Rok później została mistrzynią Polski juniorek. Rok 2004 przyniósł jej pierwszy tytuł mistrzyni kraju wśród seniorów. Później miano najlepszej polskiej szpadzistki wywalczyła jeszcze pięciokrotnie (2006, 2008-09, 2011, 2015).

Przełomowy w jej karierze okazał się rok 2005. W styczniu po raz pierwszy stanęła na podium zawodów o Puchar Świata - była druga w Pradze. W czerwcu zajęła trzecią pozycję w Barcelonie. Zwieńczeniem dobrych wyników był złoty medal mistrzostw świata, który zdobyła w październiku w Lipsku. Cztery lata później wraz z koleżankami w tureckiej Antalyi został wicemistrzynią globu w drużynie.

Jest kolejną świetną szpadzistką w randze ministra sportu. W latach 2017-18 funkcję tę w rządzie Francji pełniła podwójna - indywidualnie i drużynowo - mistrzyni olimpijska z Atlanty (1996) Laura Flessel-Colovic. Obecnie w Rosji resortem sportu kieruje z kolei najlepszy w igrzyskach w Sydney (2000) Paweł Kołobkow, który czterokrotnie był też mistrzem świata. Poza tym na początku tej dekady dwukrotny złoty medalista olimpijski w drużynie Pal Schmitt był prezydentem Węgier.

Ministerstwo Sportu było jedynym resortem, który podczas powoływania nowego rządu 15 listopada nie został obsadzony. Formalnie na urząd ministra sportu został wówczas powołany premier Mateusz Morawiecki.

Bańka, który był ministrem sportu od 2015 roku, 1 stycznia obejmie urząd przewodniczącego Światowej Agencji Antydopingowej. Funkcji tej nie można łączyć ze stanowiskami ministerialnymi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent o bezprecedensowej inwestycji LOT-u: Brawo! Kto nie ma odwagi, ten nie wygrywa

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Prezydent Andrzej Duda skomentował na Twitterze zakup przez Polską Grupę Lotniczą, do której należy LOT, największej niemieckiej wakacyjnej linii lotniczej Condor. - Brawo! Kto nie ma odwagi, ten nie wygrywa - napisał w dzisiaj na Twitterze prezydent RP.

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że "Polska Grupa Lotnicza, do której należy LOT, przejmuje największą niemiecką wakacyjną linię lotniczą Condor".

"Awans naszego kraju do krajów dojrzałych, do rynków rozwiniętych (...) nie jest przypadkiem. Również polskie firmy przejmują potężne firmy zagraniczne". Linie wakacyjne Condor to największe tego typu linie w Niemczech. Bardzo odważny, ale zarazem rozważny ruch Polskich Linii Lotniczych LOT" 

- powiedział wczoraj Morawiecki

- Brawo! Kto nie ma odwagi, ten nie wygrywa: "LOT kupuje niemieckiego przewoźnika. Takiej szansy, ze wszystkimi ryzykami z tym związanymi oczywiście, przed polskim lotnictwem nigdy wcześniej nie było"

- ocenił tę decyzję prezydent Andrzej Duda.

Zarejestrowane we Frankfurcie nad Menem linie lotnicze Condor, należące od 2009 roku do Thomasa Cooka, przetrwały plajtę właściciela tylko dzięki finansowej pomocy państwa niemieckiego w wysokości 380 mln euro. Condor jest ważnym partnerem dla niemieckich biur podróży, zatrudnia około 5 tys. osób i operuje ok. 60 samolotami.

Jak poinformowała w piątkowym komunikacie Polska Grupa Lotnicza, transakcja przejęcia Condora ma się zakończyć do końca kwietnia tego roku, po uzyskaniu niezbędnych zgód organów antymonopolowych i "opuszczeniu przez Condor procedury ochronnej".

Należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa, Polska Grupa Lotnicza (PGL), właściciel Polskich Linii Lotniczych LOT, ogłosiła w piątek podpisanie umowy przejęcia linii Condor. Jak poinformowano w komunikacie spółki, LOT i Condor, działające wspólnie w ramach Grupy PGL, "będą jednym z wiodących podmiotów lotniczych w Europie, z kluczowymi rynkami w Polsce i Niemczech".

"Dzięki tej transakcji PGL dwukrotnie zwiększa skalę swojej dotychczasowej działalności. W grupie PGL będzie linia sieciowa, czyli PLL LOT, oraz czarterowo-wakacyjna, czyli Condor. To znakomita kombinacja, coś, czego nam brakowało"

- powiedział Milczarski.

Zapewnił, że wspólnie z liniami Condor, PGL będzie dynamicznie rosnąć i rozwijać współpracę zarówno w lotach rozkładowych, jak i czarterowych.

Zdaniem Milczarskiego, bardzo rzadko w branży lotniczej zdarzają się okazje przejęcia tak atrakcyjnego podmiotu.

"Przejmujemy podmiot prowadzący długotrwale rentowną działalność. W momencie, kiedy Condor spłaci zobowiązania wynikające z upadłości spółki matki, stanie się całkowicie zdrową spółką, gotową do dalszego rozwoju"

- powiedział. I jak dodał, transakcja ta to "wielki dzień polskiego lotnictwa".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts