W dniach 3-4 grudnia odbywał się szczyt NATO w Watford pod Londynem. Obecny na spotkaniu Donald Trump wyraził poparcie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego, co „nie zdarza się do codziennie” - zaznaczył analityk z Centrum Polityki Europejskiej (EPC)

„Trzeba odebrać ten przekaz pozytywnie. Trump w ten sposób odpowiedział na wcześniejszy komentarz prezydenta Macrona w tej sprawie" - dodał.

Przywódcy podsumowywali rolę NATO w walce z terroryzmem, a także mówili o relacjach z Rosją. Na szczycie w Londynie skrytykowali agresywne działania Rosji.

"Terroryzm we wszystkich jego postaciach i przejawach pozostaje stałym zagrożeniem dla nas wszystkich. Podmioty państwowe i niepaństwowe kwestionują porządek międzynarodowy oparty na regułach. Brak stabilności poza naszymi granicami przyczynia się również do nielegalnej migracji. Stoimy w obliczu zagrożeń cybernetycznych i hybrydowych"

- taki zapis znalazł się w przyjętej wczoraj deklaracji.

Andrzej Duda zadowolony po szczycie NATO. Prezydent podkreślił „zwycięstwo Polski”


Andrzej Duda zadowolony po szczycie NATO. Prezydent podkreślił „zwycięstwo Polski”

Zaistnieć postanowił również Donald Tusk. Pod koniec listopada w rozmowie z „Die Zeit” ocenił, że być może najtrudniejszym wyzwaniem dla UE są obecnie relacje z USA.

„Po raz pierwszy w historii amerykański prezydent otwarcie jest przeciwny zjednoczonej Europie. Popiera brexit i modli się o rozpad UE”

- przekonywał Tusk.

Trzy grosze dodał dziś, publikując na Twitterze zdjęcie ze spotkania z Trumpem. Napisał: „Pomimo sezonowych turbulencji nasza przyjaźń transatlantycka musi trwać”. Jak to zilustrował? Zobaczcie sami.

W słowach nie przebierali internauci. Przypomniano o dziadku Donalda Tuska – Józefie Tusku, który w 1944 został wcielony do armii niemieckiej.