Pomnik Bitwy Warszawskiej. Znamy już pierwsze konkrety dotyczące budowy monumentu

/ Twitter.com/Ministerstwo Kultury (@MKIDN_GOV_PL)

  

Dzisiaj podczas wspólnej konferencji ministra kultury i władz Warszawy poinformowano, ze jutro zostanie ogłoszony konkurs na pomnik Bitwy Warszawskiej, który zostanie rozstrzygnięty pod koniec lutego 2020 r. Planowana lokalizacja pomnika to plac Na Rozdrożu w Warszawie.

Rozstrzygnięcie konkursu na pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku nastąpi ok. 27 lutego przyszłego roku; forma konkursu jest otwarta - poinformował w czwartek na konferencji prasowej wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Szef resortu kultury przekazał, że konkurs na budowę pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r. zostanie ogłoszony w piątek.

- W naszych rozmowach wypracowaliśmy harmonogram, który jest optymistyczny i który jest nakierowany na to, żeby odsłonić pomnik w sierpniu przyszłego roku. Wiemy, że to jest harmonogram napięty, ale jeżeli będziemy wspólnie współpracowali tak, jak do tej pory, to wierzę, że to jest możliwe i to jest nasz wspólny cel

 – podkreślił.

- Spodziewamy się, że rozstrzygnięcie konkursu nastąpi około 27 lutego (2020 r.). To wynika z koniecznych etapów takiego konkursu

 - powiedział minister kultury.

Jak mówił, „konkurs będzie ogłoszony z otwartością formy, więc różne propozycje będą zgłaszane”. Minister kultury przyznał, że był zwolennikiem, żeby konkurs był ogłoszony na pomnik w formie klasycznego łuku, ale - jak mówił - „konkurs ogłasza miasto, musieliśmy pójść na jakiś kompromis, ja szanuję te argumenty, (…) może będzie jakaś genialna propozycja, która powali nas na kolana i nie będzie to łuk triumfalny”.

- Ja jestem zwolennikiem klasycznego łuku – dodał.

- Chcieliśmy, aby pomnik Bitwy Warszawskiej powstał w "Alei Ojców Niepodległości". I miasto Warszawa, i ja z moimi współpracownikami myśleliśmy o placu Na Rozdrożu jako najlepszym miejscu na budowę tego pomnika

- zaznaczył wicepremier.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...


Parlamentarzyści ze Szwecji i Niderlandów niepokoją się o polskie wybory

Zdjęcie ilustracyjne / By Adrian Grycuk - Praca własna,

  

Współsprawozdawcy ZP Rady Europy ds. instytucji demokratycznych w Polsce, Pieter Omtzigt (Holandia) i Azadeh Rojhan Gustafsson (Szwecja), wyrazili w środę zaniepokojenie możliwością zorganizowania w Polsce wyborów prezydenckich w maju w formie głosowania korespondencyjnego.

„W pełni rozumiemy zasadnicze pragnienie polskiego parlamentu dotyczące ochrony procesu demokratycznego w obliczu pandemii Covid-19, ale utrzymanie wyborów prezydenckich w obecnych warunkach pełnej kwarantanny nie jest na to sposobem”

– poinformowali w komunikacie Zgromadzenia Parlamentarnego RE.

Wskazali, że obecna sytuacja uniemożliwia przeprowadzenie kampanii wyborczej. „Kampanie wyborcze i równe warunki działania dla wszystkich uczestników wyborów są niezbędnymi elementami demokratycznych wyborów” – podkreśli.

"Obawiamy się zatem, że zorganizowanie tych wyborów w obecnych okolicznościach podważy legalność procesu wyborczego, a w rezultacie podważy legalność nowego prezydenta-elekta, niezależnie od ich wyniku”

– dodali.

Krytycznie do komunikatu Omtzigta i Gustafssona odniósł się europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).

"To polityczna interwencja ugrupowań, które nie mają żadnych szans w Polsce na wygranie wyborów prezydenckich - Europejskiej Partii Ludowej i Lewicy. Myślę, że parlamentarzyści ze Szwecji i Holandii powinni zająć się sytuacją we własnych krajach, w których już tak wiele osób zachorowało lub zmarło z powodu pandemii koronawirusa. My nie ingerujemy w wewnętrzne sprawy innych krajów członkowskich. Skupiamy się na walce z pandemią w Polsce i myślę, że mamy tego dobre efekty. Pod pozorem troski o Polskę partie, które mają politycznych partnerów w Polsce, usiłują załatwiać swoje brudne interesy"

- powiedział.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts