Pomnik Bitwy Warszawskiej. Znamy już pierwsze konkrety dotyczące budowy monumentu

/ Twitter.com/Ministerstwo Kultury (@MKIDN_GOV_PL)

  

Dzisiaj podczas wspólnej konferencji ministra kultury i władz Warszawy poinformowano, ze jutro zostanie ogłoszony konkurs na pomnik Bitwy Warszawskiej, który zostanie rozstrzygnięty pod koniec lutego 2020 r. Planowana lokalizacja pomnika to plac Na Rozdrożu w Warszawie.

Rozstrzygnięcie konkursu na pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku nastąpi ok. 27 lutego przyszłego roku; forma konkursu jest otwarta - poinformował w czwartek na konferencji prasowej wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Szef resortu kultury przekazał, że konkurs na budowę pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r. zostanie ogłoszony w piątek.

- W naszych rozmowach wypracowaliśmy harmonogram, który jest optymistyczny i który jest nakierowany na to, żeby odsłonić pomnik w sierpniu przyszłego roku. Wiemy, że to jest harmonogram napięty, ale jeżeli będziemy wspólnie współpracowali tak, jak do tej pory, to wierzę, że to jest możliwe i to jest nasz wspólny cel

 – podkreślił.

- Spodziewamy się, że rozstrzygnięcie konkursu nastąpi około 27 lutego (2020 r.). To wynika z koniecznych etapów takiego konkursu

 - powiedział minister kultury.

Jak mówił, „konkurs będzie ogłoszony z otwartością formy, więc różne propozycje będą zgłaszane”. Minister kultury przyznał, że był zwolennikiem, żeby konkurs był ogłoszony na pomnik w formie klasycznego łuku, ale - jak mówił - „konkurs ogłasza miasto, musieliśmy pójść na jakiś kompromis, ja szanuję te argumenty, (…) może będzie jakaś genialna propozycja, która powali nas na kolana i nie będzie to łuk triumfalny”.

- Ja jestem zwolennikiem klasycznego łuku – dodał.

- Chcieliśmy, aby pomnik Bitwy Warszawskiej powstał w "Alei Ojców Niepodległości". I miasto Warszawa, i ja z moimi współpracownikami myśleliśmy o placu Na Rozdrożu jako najlepszym miejscu na budowę tego pomnika

- zaznaczył wicepremier.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wyspy Kanaryjskie "sparaliżowane". Wszystko przez trudne warunki pogodowe

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich od soboty obowiązuje stan pogotowia pogodowego ze względu na chmurę piasku i pyłu znad Sahary, tzw. kalimę (hiszp. calima), i huraganowy wiatr – poinformowały lokalne władze. Alert potrwa do poniedziałku.

Ze względu na słabą widoczność i porywy wiatru, zamknięto lotniska na Teneryfie i Gran Canarii. Ponad 230 lotów zostało odwołanych lub skierowanych na inne lotniska. Wiele dróg na Teneryfie wyłączono z ruchu. Na Gran Canarii, w okolicy Tasarte, w wyniku pożaru ewakuowano mieszkańców. Władze miasta Santa Cruz de Tenerife odwołały w nocy z soboty na niedzielę obchody karnawału i aktywowały plan alarmowy.

Kalima to chmura piasku i pyłu nad Oceanem Atlantyckim pochodząca z marokańskiej części Sahary, związana z burzami piaskowymi nad pustynią. Przechodząc nad Wyspami Kanaryjskimi, pył opada na powierzchni ziemi odkładając się pomarańczową warstwą i zmniejszając widoczność, podobnie do mgły. Powietrze staje się suche i gorące - w bieżący weekend temperatura w wielu miejscach Wysp Kanaryjskich przekroczyła 28 st. Celsjusza.

To najgorszy przypadek kalimy od 2002 roku. Na zdjęciach satelitarnych (satelity MODIS należącego do NASA) widać gęstą powłokę pyłu pokrywającego góry, lotniska, ulice i budynki.

Według państwowej agencji meteorologicznej AEMET, taki stan utrzyma się co najmniej do czwartku.

Lokalny rząd Wysp Kanaryjskich zalecił pozostanie w domach osobom, które cierpią na choroby dróg oddechowych. Wszyscy mieszkańcy powinni zamknąć drzwi i okna domów, usunąć z balkonów wszelkie przedmioty, pić dużo płynów i nie uprawiać sportów na otwartej przestrzeni. Osoby chore powinny zażywać leki i w razie złego samopoczucia zgłosić się do lekarza.

Oprócz kalimy, lokalne władze ostrzegły także przed silnym, huraganowym wiatrem, dochodzącym w porywach do 150 kilometrów na godzinę. Na Teneryfie wiele dróg zostało zamkniętych dla ruchu, a na pozostałych kierowcy powinni jeździć tylko w przypadkach absolutnej konieczności: ostrożnie i przy włączonych światłach.

Na Gran Canarii lokalne władze ostrzegły na Twitterze przed groźbą rozprzestrzenienia się pożaru w suchym i gorącym powietrzu, zalecając ostrożność przy użytkowaniu sprzętu, mogącego wywołać iskrę.

Na całych Wyspach Kanaryjskich zaostrzono środki bezpieczeństwa, a sytuacja pogodowa jest stale monitorowana.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts