Zamieszanie w Koalicji Obywatelskiej. Zieloni poprą kandydata Platformy? Niekoniecznie...

Koalicja Obywatelska, zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Koalicja Obywatelska nie wystawi wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich? Takie wrażenie można odnieść po ostatnich deklaracjach Zielonych. Zadeklarowali oni, że są w stanie poprzeć kandydata lub kandydatki wyłonionego w drodze prawyborów wewnętrznych w PO, z którą Zieloni współtworzą Koalicję Obywatelską. To jeszcze nie wszystko. Okazuje się bowiem, że Zieloni równie dobrze mogą poprzeć... kandydata Lewicy lub wystawić własnego kandydata.

Decyzja Zielonych ma być znana w połowie stycznia kiedy to odbędzie się kongres ugrupowania, który wybierze nowe władze partii, a także zajmie się sprawą przyszłorocznych wyborów prezydenckich.

Na razie niczego nie wykluczamy, analizujemy różne opcje.
- tłumaczy jedna z liderek Zielonych, posłanka Małgorzata Tracz.

Jak dodała, w grę wchodzi zarówno poparcie kandydata, którego wyłonią partyjne prawybory prezydenckie w PO, jak i ewentualnego przedstawiciela Lewicy.

Zobaczymy kto finalnie wygra w Platformie, kogo wystawi Lewica, pojawiają się informacje o możliwym starcie innych kandydatów, jak Szymon Hołownia.
- podkreśliła posłanka.

Zieloni rozpatrują też trzeci scenariusz - zaproponowanie własnego kandydata lub kandydatki, choć Tracz nie chce na razie zdradzać żadnych nazwisk. Sama - jak przyznała - jest jeszcze za młoda, by ubiegać się o prezydenturę (35 lat ukończy dopiero w grudniu przyszłego roku, podczas gdy wybory odbędą się prawdopodobnie wiosną 2020 r.).

Mamy troszkę osób, które aktywnie działają lokalnie, które być może nie są na razie tak bardzo rozpoznawalne, ale też widzimy, że jest szansa na ich wypromowanie.
- podkreśliła Tracz.

O nominację partyjną w prawyborach PO walczą: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. W najbliższą sobotę oboje spotkają się w przedwyborczej debacie w Warszawie.

Nad wystawieniem własnej kandydatki na prezydenta - swej liderki Barbary Nowackiej, myśli Inicjatywa Polska, z którą PO również (podobnie jak z Zielonymi i Nowoczesną) współtworzy Koalicję Obywatelską. Przyszłoroczne wybory prezydenckie mają być jednym z tematów sobotnich obrad Rady Krajowej iPL.

Zarówno nasi członkowie, jak i sympatycy Inicjatywy Polska, także inne organizacje lewicowe czy centrolewicowe namawiają do startu Barbarę. Będziemy na ten temat rozmawiać.
- zapowiada w rozmowie Dariusz Joński z zarządu Inicjatywy Polskiej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koronawirus we Włoszech: Ostrożność na lotniskach

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com

  

Choć epidemia koronawirusa najbardziej zagraża krajom azjatyckim, to jest państwo w Europie, które mocno odczuwa skutki tej choroby. To Włochy - wprowadza się tam nadzwyczajne środki ostrożności na lotniskach. Mimo to, wciąż informowani jesteśmy o kolejnych przypadkach koronawirusa w tym kraju.

Do 61 wzrosła liczba przypadków zarażenia koronawirusem we Włoszech - podały w sobotę służby medyczne. Ognisko zachorowań znajduje się w regionach Lombardia i Wenecja Euganejska na północy, gdzie zmarły dwie osoby. Jest już też pierwszy chory w Piemoncie.

Włochy są na pierwszym miejscu w Europie pod względem liczby przypadków groźnego wirusa, którego epidemia wybuchła w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków rośnie szybko. W ciągu niecałej doby zwiększyła się ponad trzykrotnie. Wśród zarażonych są lekarze.

Najwięcej zachorowań - 46, według najnowszych informacji, zanotowano w Lombardii, w tym także w rejonie Mediolanu. Również z Turynu, stolicy Piemontu napłynęła wiadomość o pierwszym w tym regionie chorym.

Wprowadzono nadzwyczajne środki ostrożności. Na nagraniu widzimy, jak służby lotniskowe badają temperaturę ciała podróżnym:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts