Tempo wzrostu PKB w Polsce – znakomite

/ geralt/pixabay.com/CC0 Public Domain

  

- Tempo wzrostu PKB w Polsce pozostaje znakomite - ocenił podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Podkreślił, że jest bardzo prawdopodobne, iż do końca jego kadencji stopy procentowe nie zmienią się.

Prezes NBP powiedział, że tempo wzrostu gospodarczego się obniża, ale nadal pozostaje znakomite.

"Tempo wzrostu za cały rok powyżej 4 proc. PKB, to jest bardzo dobry wynik na tle Europy, na tle naszego potencjalnego wzrostu (...). To nie budzi żadnego niepokoju. W moim przekonaniu, tak jak mówię od pierwszego dnia, kiedy jestem prezesem, jest bardzo prawdopodobne, że do końca mojej kadencji stopy nie ulegną zmianie. Nic się tu nie zmieniło"

- powiedział szef NBP.

Odniósł się do pytania o dokonywane przez analityków rewizje w dół prognoz tegorocznego wzrostu PKB oraz wzrostu przyszłorocznego.

"Mylą się. Nasze analizy i nasze projekcje jak dotąd okazywały się zawsze najlepsze na polskim gruncie (...). Jak do tej pory to my mieliśmy rację, a nie inni analitycy. I tym razem, podejrzewam, też tak będzie"

- powiedział.

Prezes NBP wyjaśnił, że obniżenie naszego tempa wzrostu PKB wynika z sytuacji zewnętrznej, a głównie z obniżenia się tempa wzrostu w Niemczech, które ostatnio wynosi 0,5 proc.

"Trudno, żeby nasze tempo wzrostu nie zmalało, jeśli w Niemczech spadło ono do 0,5 proc. - naszego głównego partnera handlowego, kooperanta itd."

- tłumaczył.

Tym razem, jak podkreślił, nasza aktywność gospodarcza zmniejszyła się w o wiele mniejszym stopniu, niż wynikałoby to ze spowolnienia w Niemczech. W opinii Glapińskiego pokazało to, że polska gospodarka stała się bardziej samodzielna względem koniunktury niemieckiej, zwłaszcza eksport. Jego zdaniem ma ona niesamowicie dobre wyniki zważywszy, że u naszych głównych partnerów europejskich koniunktura spadła.

"Przyczyny są zewnętrzne. Nie ma w Polsce w istocie żadnego czynnika, który powodowałby osłabienie naszej koniunktury"

- powiedział.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polaków spytano o działania rządu i koronawirusa. Dwa sondaże, a wyniki... mocno się różnią

Zdjęcie ilustracyjne / amrothman; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Rząd nie poradzi sobie organizacyjnie z koronawirusem – uważa aż 53 proc. ankietowanych przez ARC - podaje dziś w tonie sensacji jedna z gazet. Tymczasem z innego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że działania rządu Polacy oceniają pozytywnie. Na pytanie - jak ocenia Pan/Pani działania rządu na rzecz przeciwdziałania zagrożeniu koronawirusem 49,7 proc. ankietowanych odpowiada: „dobrze”. Zaledwie 9,1 proc. badanych stwierdza „źle” ocenia działania rządu w tej sprawie.

"Trzech na czterech Polaków sądzi, że nasz kraj nie uchroni się od zachorowań na koronawirusa. 41 proc. z nas jest przekonanych, że wirus, który zaatakował już większość państw europejskich, pojawi się nad Wisłą. Przy tym aż 53 proc. obawia się, że państwo nie poradzi sobie organizacyjnie z epidemią"

– informuje "Rzeczpospolita" powołując się na najnowszy sondaż ARC Rynek i Opinia.

Jak podano, 75 proc. ankietowanych uważa, że wirus wpłynie na naszą gospodarkę (39 proc. sądzi, że w znaczącym stopniu, a 36 proc. – w niewielkim). Z kolei 87 proc. jest przekonanych, że perturbacje związane z epidemią odbiją się na gospodarce globalnej.

"Z naszego badania wynika, że częściej obawy odnośnie do pojawienia się koronawirusa w Polsce mają kobiety oraz osoby po 45. roku życia. Chociaż większość Polaków deklaruje, że wie, jak się zachować w razie wystąpienia wirusa, to jednak aż 93 proc. badanych uważa, że państwo polskie powinno rozpocząć akcję informacyjną na ten temat"

– komentuje cytowany w artykule, Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Tłumaczy, że choć zalecenia są do znalezienia w internecie czy w programach informacyjnych, to być może nadszedł czas na szersze działania. "Z włączeniem kampanii outdoorowej czy specjalnie dedykowanych filmów instruktażowych w internecie i telewizji" – podkreśla Czarnecki.

"Rzeczpospolita" pisze, że firmy w Polsce nie boją się na razie efektów epidemii. Według Grupy Progres tylko 5 proc. przedsiębiorstw twierdzi, iż jest ona obecnie realnym problemem.

"Przedsiębiorcy dopuszczają kilka scenariuszy. Niestety, każdy z nich odczują zatrudnieni. Najczęściej wymieniane dotyczą m.in. znacznej i nagłej redukcji zatrudnienia, która w pierwszej kolejności obejmie pracowników tymczasowych"

– mówi Cezary Maciołek, wiceprezes Grupy Progres. I dodaje, że inny scenariusz to redukcja nadgodzin.

Tymczasem zupełnie inny wydźwięk mają wyniki sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS.

[polecam:https://niezalezna.pl/313264-opozycja-krytykuje-ale-polacy-sa-innego-zdania-dobrze-oceniaja-dzialania-rzadu-ws-koronawirusa]

Na pytanie - jak ocenia Pan/Pani działania rządu na rzecz przeciwdziałania zagrożeniu koronawirusem 49,7 proc. ankietowanych odpowiada: „dobrze”. Zaledwie 9,1 proc. badanych stwierdza ocenia działania rządu „źle”. 53 proc. badanych stwierdza również, że słyszało o działaniach rządu w tej sprawie.

Sondaż zrealizowano w ramach badania ogólnopolskiego na próbie: n=1100, błąd oszacowania 3%, próg ufności 0,95. Badanie zrealizowane zostało 26.02.2020 roku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts