Koalicja Obywatelska i... cztery kandydatury na prezydenta? To realny scenariusz!

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Wszystkie cztery partie Koalicji Obywatelskiej (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) nie wykluczają wystawienia własnych kandydatów w wyborach prezydenckich. Wiceprezes Platformy Obywatelskiej Borys Budka zapowiedział, że będzie przekonywał koalicjantów do poparcia kandydata jego ugrupowania, ale... wcale nie będzie to łatwe.

W sobotę w Sejmie obradować ma Rada Krajowa Inicjatywy Polska, z którą, obok Nowoczesnej i Zielonych, Platforma Obywatelska współtworzy Koalicję Obywatelską. Tematem spotkania mają być m.in. przyszłoroczne wybory prezydenckie. Jak już informowaliśmy, Inicjatywa Polska rozważa wystawienie własnej kandydatki w przyszłorocznych wyborach prezydenckich - liderki partii Barbary Nowackiej.

Na dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie, w której wzięli udział przedstawiciele wszystkich partii wchodzących w skład Koalicji Obywatelskiej, o potencjalną kandydaturę Nowackiej był pytany Borys Budka. Wiceszef Platformy Obywatelskiej podkreślił, że w Koalicji Obywatelskiej znajdują się cztery równorzędne i partnerskie podmioty.

- Ja będę przekonywał nasze koleżanki i kolegów do poparcia kandydata czy kandydatki Platformy Obywatelskiej. Te rozmowy przed nami, bardzo cenię współpracę w ramach klubu parlamentarnego i wierzę, że ta dobra współpraca klubowa przełoży się również na bardzo dobrą współpracę partyjną

- odpowiedział.

Była szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer zapowiedziała, że jej ugrupowanie jest tuż przed radą krajową, gdzie zapadnie decyzja o wystawieniu własnego kandydata.

- Mamy rzeczywiście uchwałę związaną z konwencją, dotyczącą formy wyboru i poparcia kandydata na prezydenta przez Nowoczesną

- dodała.

Małgorzata Tracz z Zielonych potwierdziła, że wewnątrz jej ugrupowania trwa na ten temat dyskusja.

- Nie wykluczamy wystawienia własnego kandydata, bądź kandydatki na prezydenta. 18-19 stycznia we Wrocławiu mamy kongres wyborczy, który wybierze nowe władze, a także zdecyduje o krokach do podjęcia w kwestii wyborów prezydenckich

- poinformował Tracz.

Liderka iPL Barbara Nowacka podkreśliła, że Koalicja Obywatelska to cztery niezależne partie, które będą podejmować niezależne decyzje.

- W Platformie Obywatelskiej trwa debata, ale u nas też trwa debata i 7 grudnia iPL będzie też rozmawiać o planach politycznych, w tym - także o wyborach prezydenckich

- zapowiedziała.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Greta Thunberg wraca na szkolny strajk

Greta Thunberg / By Anders Hellberg - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

  

Szwedzka aktywistka znów nawołuje do protestu i zapowiada, że dołączy do belgijskich obrońców klimatu, biorąc udział strajku szkolnym, organizowanym w Brukseli. Akcja jest planowana na 6 marca. Będzie to drugi taki strajk. Pierwszy odbył się w 2019 r.

„Chcemy, aby wszyscy ludzie w Belgii wyszli na ulice i strajkowali z nami”
- powiedziała Thunberg w nagraniu wideo opublikowanym na Instagramie Anuny de Wever, jednej z czołowych postaci belgijskiego, młodzieżowego ruchu klimatycznego.
[polecam:https://niezalezna.pl/311965-siostra-grety-thunberg-przerywa-milczenie-bylam-samotna-i-wycofana]

„Rok 2020 nie zakończy się nieambitnym Europejskim Zielonym Ładem i celem na 2050 r. 6 marca będziemy maszerować ulicami, ponieważ wiemy, że możemy wszystko zmienić dzięki presji.
- napisała De Wever na Instagramie, krytykując - jej zdaniem - zbyt mało ambitną unijną politykę klimatyczną.

Protest jest organizowany przez Youth for Climate Belgium oraz inne organizacje, takie jak Extinction Rebellion i Greenpeace.

Tysiące osób wyraziło już zainteresowanie udziałem w marszu na Facebooku. Protest odbędzie się około rok po ostatnim pojawieniu się Thunberg na ulicach Brukseli.
[polecam:https://niezalezna.pl/312594-groza-jej-bo-nie-wierzy-w-teorie-klimatyczne-antifa-zamowila-pod-jej-dom-karawan-pogrzebowy]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts