Upamiętnią bohaterów Bitwy Warszawskiej. Ruszy konkurs na pomnik

Zdjęcie ilustracyjne / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

- Jutro poznamy szczegóły dotyczące konkursu ws. pomnika Bitwy Warszawskiej, który ma stanąć na placu Na Rozdrożu - poinformował wydział prasowy miasta. W konferencji w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków w tej sprawie mają wziąć udział wicepremier Piotr Gliński i władze Warszawy.

Poza wicepremierem w konferencji uczestniczyć mają: wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, przewodnicząca rady miasta Ewa Malinowska-Grupińska, burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, dyrektorka-koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej w mieście Aldona Machnowska-Góra oraz stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Procedura konkursu architektoniczno-rzeźbiarskiego ma się rozpocząć w piątek, 6 grudnia.

W sądzie konkursowym, który wyłoni zwycięski projekt, zasiada piętnaście osób. Wśród nich są wiceminister kultury Jarosław Sellin, przewodnicząca Rady Warszawy oraz dwóch radnych: Piotr Mazurek (PiS) i Tomasz Żyłka (KO), a także eksperci - architekci, urbaniści i rzeźbiarze.

Uchwałę o wzniesieniu pomnika upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920 roku na placu Na Rozdrożu niemal jednogłośnie poparli warszawscy radni w lipcu bieżącego roku przy jednym głosie wstrzymującym radnej niezrzeszonej Moniki Jaruzelskiej.

Stołeczny konserwator zabytków zapowiadał w lipcu, że monument nie będzie gotowy na setną rocznicę bitwy, przypadającą 15 sierpnia 2020 r. Obecnie jednak zarówno ze strony ministerstwa, jak i ze strony radnych pojawiają się głosy, że szansa na odsłonięcie pomnika 15 sierpnia istnieje.

Zgodnie z uchwałą rady miasta inwestorem pomnika będzie Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta działający w imieniu m.st. Warszawy. Stołeczny konserwator zabytków pod koniec listopada zapowiedział, że procedura konkursowa zakończy się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Strzelanina w USA. Nie żyją co najmniej dwie osoby

/ twitter.com/screenshot/@MariettaDaviz

  

Co najmniej dwie osoby zginęły w strzelaninie, do jakiej doszło dzisiaj na terenie browaru w amerykańskim mieście Milwaukee - podały lokalne media. Jedna z gazet poinformowała nawet o siedmiu zabitych.

Na razie władze nie potwierdziły informacji lokalnych mediów o ofiarach. Policja poinformowała jedynie o "krytycznym zdarzeniu" w pobliżu firmy Molson Coors, w której pracuje ok. 1400 osób.

Stacje telewizyjne ABC i NBC poinformowały, że browar otoczyły silnie uzbrojone oddziały specjalnych jednostek policji.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts