Europejska Agencja Leków alarmuje. Wykryto zanieczyszczenia w lekach na cukrzycę!

- Otrzymaliśmy ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków, że w laboratoriach poza Polską zostały potencjalnie wykryte zanieczyszczenia w metforminie - poinformował wiceszef MZ Janusz Cieszyński. Obecnie nie ma informacji o wycofaniu lub wstrzymaniu produkcji leków zawierających tę substancję. Metformina to bardzo popularny lek podawany przy cukrzycy typu II i przyjmowany przez ogromną grupę pacjentów. Szacuje się, że w Polsce przyjmuje ją stale ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

qimono

"Otrzymaliśmy ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków, że w laboratoriach poza Polską zostały potencjalnie wykryte zanieczyszczenia w substancji czynnej metforminie, która jest wykorzystywana do produkcji leków przeciwko cukrzycy"

- powiedział Cieszyński.

Poinformował, że w MZ zorganizowano spotkanie, w którym wezmą udział konsultanci krajowi i najlepsi specjaliści w dziedzinach chorób wewnętrznych, diabetologii, kardiologii i endokrynologii, a także przedstawiciele Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Narodowego Instytutu Leków. Wskazał, że celem spotkania jest przeanalizowanie stanu faktycznego i wypracowanie rekomendacji.

Cieszyński dodał, że obecnie nie ma jakiejkolwiek oficjalnej informacji na temat wycofania lub wstrzymania produkcji leków z metforminą.

"W momencie, w którym takie informacje trafią do Polski - prawdopodobnie będzie to po spotkaniu przedstawicieli dyrekcji urzędów rejestracji leków, które odbędzie się dzisiaj w formie telekonferencji - jeżeli będą jakiekolwiek informacje, natychmiast będziemy je przekazywać"

- zapewnił wiceszef MZ.

We wtorek wieczorem "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że przyjmowana przez chorych na cukrzycę metformina zawierać silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych.

Cytowany w artykule prof. Zbigniew Fijałek z WUM wyjaśnia, że metformina to bardzo popularny lek podawany przy cukrzycy typu II i przyjmowany przez ogromną grupę pacjentów.

"Szacuje się, że w Polsce przyjmuje ją stale ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników"

- podaje "DGP".

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#leki #zanieczyszczenia #Europejska Agencja Leków

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo